Tërmet i fuqishëm 6.5 ballë


Na ndiqni në Facebook, Instagram dhe Youtube:
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube

Një tërmet i fuqishëm ka goditur sot pasdite më parë Turqinë jug-lindore duke shkaktuar panik tek banorët.

Nga të dhënat paraprake mësohet se tërmeti kishte një fuqi 6 të shkallës richter, ndërsa fillimisht u raportua si i fuqisë 6.5 dhe me një thellësi 10 kilometra.

Tërmeti kishte epiqendër zonën e Denizlisë.

Tërmeti është ndjerë thuajse në të gjithë Turqinë qendore dhe perëndimore duke i kujtuar turqve tërmetin e frikshëm të gushtit 1999 që shkaktoi mijëra të vdekur. Momentalisht raportohet vetëm për dëme materiale dhe jo në njerëz.

Nderkohe edhe në Greqi një tjetër tërmet i fuqishëm ka lëkundur tokën mëngjesin e sotshëm.

Tërmeti me magnitudë 4.6 ballë e kishte epiqendrën në zonën detare 35 kilometra në veri-lindje të ishullit Samos dhe ishte me thellësi 12 kilometra.

Tërmeti u ndje edhe për banorët e ishujve të Cikladave.

Prej disa ditësh tashmë Greqia është e lëkundur nga një sërë tërmetesh të fuqishëm dhe kjo ka shkaktuar panik te banorët dhe turistët.