3 kandidatë të qarkun Gjirokastër mund të thyejnë vendimin e opozitës për të mos hyrë në zgjedhjet lokale

3 kandidatë të qarkun Gjirokastër mund të thyejnë vendimin e opozitës për të mos hyrë në zgjedhjet lokale

Opozita deri më tani ka deklaruar se nuk do të marrë pjesë në zgjedhjet lokale të 30 qershorit, teksa janë orët e fundit të afatit ligjor për regjistrimin në KQZ. Por gjasat janë që pavarësisht këtij vendimi të Bashës dhe Kryemadhit, do të ketë kandidatë nga radhët e opozitës që do të hyjnë në zgjedhje. […]

Fitoi sondazhin me Krenar Kullën, vetëshpallet kandidat i opozitës për Bashkinë Libohovë

Fitoi sondazhin me Krenar Kullën, vetëshpallet kandidat i opozitës për Bashkinë Libohovë

Edhe pse opozita ka deklaruar deri më tani se nuk do të futet në zgjedhjet lokale dhe se s’ka zyrtarizuar asnjë kandidat, në terren gjërat janë ndryshe. Të paktën në Bashkinë Libohovë duket se PD-ja do të kandidojë Adil Xhelilin. Përmes një reagimi në Facebook, ai është vetëshpallur kandidat fill pas përfundimit të një sondazhi tek […]

Lëvizje e papritur, deputeti i Gjirokastrës dorëzon mandatin, Flamur Golemi shpjegon vendimin përmes një letre publike

Lëvizje e papritur, deputeti i Gjirokastrës dorëzon mandatin, Flamur Golemi shpjegon vendimin përmes një letre publike

Ai që përflitej deri më tani si një prej kandidatëve të mundshëm të Partisë Socialiste për Bashkinë Gjirokastër ka marrë një vendim të papritur. Flamur Golemi njofton se do të dorëzojë mandatin e deputetit për t’u larguar përfundimisht nga politika. Përmes një letre publike ai bën me dije motivet që e kanë shtyrë drejt këtij […]

‘Sherr’ për një karrige, PS Sarandë ndahet në dy grupe para zgjedhjeve lokale

‘Sherr’ për një karrige, PS Sarandë ndahet në dy grupe para zgjedhjeve lokale

Përzgjedhja e kandidatëve për zgjedhjet lokale ka nisur përplasjet brenda grupimeve partiake. Në Sarandë lista kryesore e propozuar nga organizatat socialiste është reduktuar rrugës duke eliminuar një pjesë të mirë të emrave të propozuar, mes tyre edhe kandidatë potencialë me kontribute në PS e Sarandës si Gjergji Mërkuri që për 8 vite, prej 2008 – […]

Kongresi i socialistëve, Flamur Bime kafe në Tiranë me delegatët e Gjirokastrës

Kongresi i socialistëve, Flamur Bime kafe në Tiranë me delegatët e Gjirokastrës

Drejt Tiranës sot kishin udhëtuar nga Gjirokastra për të marrë pjesë në Kongresin e PS-së qindra delegatë dhe punonjës të administratës publike. Mes tyre ishte edhe Flamur Bime, ish-kryetari i Bashkisë Gjirokastër për tre mandate dhe më pas për dy vjet prefekt i qarkut. Ndonëse në prag pensioni dhe i shkëputur nga jeta publike prej […]

Kongresi, Rama zbulon nesër emrin e kandidatit për Bashkinë Gjirokastër?

Kongresi, Rama zbulon nesër emrin e kandidatit për Bashkinë Gjirokastër?

Partia Socialiste do të mbledhë nesër Kongresin e saj pak muaj para zgjedhjeve lokale të 30 qershorit. Fokusi i këtij kongresi do të jetë ‘bashkëqeverisja me qytetarët’ dhe kandidatët për kryebashkiakë. Ndonëse Edi Rama ishte shprehur muaj më parë se kandidatët e PS-së do të shpalleshin pikërisht në këtë Kongres, kjo nuk do të ndodhë […]

Mirela Kumbaro tregon pse PS nuk e ka ende kandidatin për Gjirokastrën (VIDEO)

Mirela Kumbaro tregon pse PS nuk e ka ende kandidatin për Gjirokastrën (VIDEO)

Gjatë një interviste në A2 Cnn, Mirela Kumbaro është pyetur edhe për kandidatin e Partisë Socialiste në Bashkinë Gjirokastër. Ndonëse gazetarja kërkoi emra, Kumbaro nuk dha një përgjigje konkrete. “Bëni durim sepse jemi ende në fazë diskutimi të të gjithë procesit. Rëndësi ka që kemi kandidatë të mirë. Kështu që e vetmja vështirësi është vështirësia […]

Rama mban pezull kandidatër për zgjedhjet lokale, nuk do të prezantohen në Kongresin e së shtunës

Rama mban pezull kandidatër për zgjedhjet lokale, nuk do të prezantohen në Kongresin e së shtunës

Partia Socialiste do të mbledhë Kongresin e saj në datën 23 mars në orën 10:00 në Pallatin e Kongreseve, por duket se do të mungojë pika për miratimin e listës së kandidatëve për kryetar bashkie siç edhe ishte përcaktuar më parë. Ky vendim mësohet se është marrë të hënën gjatë mbledhjes së Kryesisë së PS. […]

Zgjedhje lokale, Mirela Kumbaro flet për kandidatët e PS-së në Gjirokastër dhe Përmet

Zgjedhje lokale, Mirela Kumbaro flet për kandidatët e PS-së në Gjirokastër dhe Përmet

PS është përfshirë në ethet e brendshme për zgjedhjet e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet lokale të qershorit. Gjatë një interviste për ‘Gazetën Shqiptare’, ish-ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro është pyetur në cilësinë e deputetes së qarkut, nëse i ka tashmë PS-ja kandidatët për Bashkinë Gjirokastër dhe Bashkinë Përmet. Ja si përgjigjet ajo […]