Nuk është thjesht çështje defekti, kaldajat janë ilustrim i modelit të investimeve gjysmake të Bashkisë Gjirokastër

Nuk është thjesht çështje defekti, kaldajat janë ilustrim i modelit të investimeve gjysmake të Bashkisë Gjirokastër

Ndonëse ka rreth 1 vit nga investimi në sistemin e ngrohjes me kaldaja në shkollat e Gjirokastrës, ato nuk funksionojnë siç duhet. Disa ditë më parë, mësuesit e shkollës ‘Koto Hoxhi’, u kanë kërkuar nxënësve dhe prindërve të tyre, para për të blerë rezistenca, në mënyrë që të përballojnë të ftohtin e dimrit. Sot ishin […]

Pa u mbushur 6 muaj nga inagurimi, Tregu Industrial i Gjirokastrës mbushet me ujë (VIDEO)

Pa u mbushur 6 muaj nga inagurimi, Tregu Industrial i Gjirokastrës mbushet me ujë (VIDEO)

Tregu i ri Industrial i Gjirokastrës u përurua në mesin e muajit korrik të vitit që shkoi. Investimi qindra milionë lekë i Bashkisë Gjirokastër u prezantua si një model suksesi dhe kryebashkiakja Zamira Rami pati deklaruar se do niste menjëherë punën për ndërtimin e tregut të fruta-perimeve. Por pa kaluar disa muaj nga inagurimi, tregu […]

Emergjenca në Gjirokastër, Golemi u ‘përvishet’ opozitarëve: Është e lehtë të japsh leksione nga zyrat e ngrohta

Emergjenca në Gjirokastër, Golemi u ‘përvishet’ opozitarëve: Është e lehtë të japsh leksione nga zyrat e ngrohta

Për situatën emergjente të krijuar në Gjirokastër nga reshjet e dëborës, ka reaguar sot edhe deputeti i PS-së, Flamur Golemi. Ai ishte në terren bashkë me prefektin Astrit Aliaj dhe drejtorin e ARRSH-së, Andi Shkurta. Përmes një deklarate në Facebook, ndonëse nuk i përmend me emër, Golemi ‘thumbon’ kolegun e PD-së, Tritan Shehu dhe Dasho […]

Rikandidimi i Zamira Ramit në Bashkinë Gjirokastër, Bejko: Kryetarja do na nderojë shumë me largimin e saj…

Rikandidimi i Zamira Ramit në Bashkinë Gjirokastër, Bejko: Kryetarja do na nderojë shumë me largimin e saj…

Në mbledhjen e radhës së Këshillit Bashkiak Gjirokastër ka patur debate mes kryebashkiakes dhe këshilltarëve të PD-së. Pasi Zamira Rami prezantoi realizimet e vitit që po mbyllet, fjalën e ka marrë këshilltari Roland Bejko. Ai tha se tashmë vetë Rami e ka pranuar që s’ka ambicje për një mandat të dytë. “Sesi është gjendja në […]

Mjeku i njohur akuza për Zamira Ramin: S’ka shkelur asnjëherë në Lazarat, të shikojë se ç’kanë këta njerëz

Mjeku i njohur akuza për Zamira Ramin: S’ka shkelur asnjëherë në Lazarat, të shikojë se ç’kanë këta njerëz

Emisioni ‘Top Story’ në Top Channel trajtoi këtë javë çështjen e Lazaratit, fshatit që u rrënua bashkë me asgjësimin e parcelave me kanabis. Në dokumentarin e përgatitur nga gazetarët, ndër të tjera foli edhe mjeku i njohur në Gjirokastër, Islam Buci, i cili është me origjinë nga ky fshat. Buci akuzoi pushtetin vendor dhe atë […]

Dita e të moshuarve në Gjirokastër, Zamira Ramin çon tortë me shefen e kabinetit në azile. Sokol Feruni dërgon mjekët t’u masin tensionin (FOTO)

Dita e të moshuarve në Gjirokastër, Zamira Ramin çon tortë me shefen e kabinetit në azile. Sokol Feruni dërgon mjekët t’u masin tensionin (FOTO)

Një ëmbëlsirë me dedikimin “Dashuri dhe respekt, nga Zamira Rami”. Kjo ishte dhurata simbolike me anë të së cilës kryebashkiakja përcolli urimet për banorët e shtëpisë së të moshuarve në ditën kushtuar moshës së tretë.  Në pamundësi për të shkuar vetë për shkak të angazhimeve, Rami kishte dërguar shefen e kabinetit, Freskida Çako. “Sot është […]

Pazari i Gjirokastrës, vendi ku rreh pulsi i së shkuarës, të sotmes dhe së ardhmes

Pazari i Gjirokastrës, vendi ku rreh pulsi i së shkuarës, të sotmes dhe së ardhmes

Nga Zamira Rami I nderuar z. Kryeminister, Te nderuar Anëtarë të Bordit Drejtues të Fondit Shqiptaro-Amerikan të Zhvillimit Të nderuar ministra, deputete, miq e të ftuar. Mire se keni ardhur ne kete dite të veçantë për Gjirokastrën tonë. Pazari Karakteristik i Gjirokastrës ka sot një pamje krejt ndryshe nga një vit më parë, ai është […]

Restaurimi i Pazarit të Gjirokastrës, Zamira Rami dhe Vjollca Koko japin tituj nderi për anëtarët e Bordit të Fondit Shqiptaro-Amerikan të Zhvillimit (FOTO)

Restaurimi i Pazarit të Gjirokastrës, Zamira Rami dhe Vjollca Koko japin tituj nderi për anëtarët e Bordit të Fondit Shqiptaro-Amerikan të Zhvillimit (FOTO)

Sot gjatë ceremonisë së përfundimit të restaurimit të Pazarit Historik, Këshilli Bashkiak i Gjirokastrës vlerësoi me titullin “Qytetar Nderi” gjithë anëtarët e Bordit Drejtues të Fondit Shqiptaro-Amerikan Për Zhvillim, i cili bashkë me qeverinë shqiptare kryen këtë investim të rëndësishëm. Për të dhënë titujt e nderit për drejtorin e fondacionit, Michael Granoff dhe anëtarët e […]

PD Gjirokastër kërkon vende pune në bashki, reagon Zamira Rami: Ndajeni mendjen njëherë e mirë se…

PD Gjirokastër kërkon vende pune në bashki, reagon Zamira Rami: Ndajeni mendjen njëherë e mirë se…

Sot kreu i PD Gjirokastër, Roland Bejko, i bëri thirrje publike kryebashkiakes Zamira Rami për të shkarkuar drejtorët e PS-së dhe në vend të tyre të emërojë njerëzit e PD-së. Bejko e argumentonte këtë kërkesë me faktin që tashmë PD-LSI janë në koalicion. ArgjiroLajm.net iu drejtua Zamira Ramit nëse kishte një koment për këtë kërkesë […]

PD Gjirokastër kërkon ‘tepsi’, Bejko thirrje për Zamira Ramin: Shkarko drejtorët e PS-së, emëro njerëzit tanë (VIDEO)

PD Gjirokastër kërkon ‘tepsi’, Bejko thirrje për Zamira Ramin: Shkarko drejtorët e PS-së, emëro njerëzit tanë (VIDEO)

Partia Demokratike në Gjirokastër nuk ka më durim me Zamira Ramin dhe LSI-në. Sot kryetari Roland Bejko, i ka bërë thirrje publike kryebashkiakes, për të ndarë pushtetin në Bashkinë Gjirokastër. E thënë më thjeshtë, për të ndarë ‘tepsinë’ e pushtetit në nivel lokal. Zakonisht llogaritë apo pazaret për ndarje të pushtetit bëhen në mënyrë diskrete […]