Mes naftës dhe turizmit, si e duam Zagorinë? (VIDEO)

Mes naftës dhe turizmit, si e duam Zagorinë? (VIDEO)

Nga Brikena Metaj, News 24 Zagoria, ekosistemi natyror malor i saj, që përfshin një sipërfaqe prej 25 mijë ha, u shpall Park Natyror Kombëtar në korrik të vitit 2018 duke u përcaktuar si zonë me vlera të larta për trashëgiminë natyrore dhe biodiversitetin shqiptar. Shumë pak banorë kanë mbetur sot në Zagori, por krahina me […]

Dhëndri i Berishës: Kërkimet për naftë në Zagori, aferë korruptive e kryeministrit Rama

Dhëndri i Berishës: Kërkimet për naftë në Zagori, aferë korruptive e kryeministrit Rama

Faktet, Rama firmosi që në Parkun Kombëtar të Zagorisë, pjesë e bllokut 4, të shpohet dhe të kërkohet për naftë. Protesta dhe qëndresa është e vetmja gjuhë që njeh frikacaku dhe mashtruesi Edi Rama. Deklarata e Jamarber Malltezit: Shqiptarët po tregojnë gjatë gjithë këtyre ditëve se duke protestuar, mund të ndalojmë të keqen. Kështu ndodhi […]

Alarmi për Zagorinë, flet kreu i shoqatës: Natyra shqiptare po shkon drejt Kandaharit (VIDEO)

Alarmi për Zagorinë, flet kreu i shoqatës: Natyra shqiptare po shkon drejt Kandaharit (VIDEO)

Edhe parku kombëtar i Zagorisë rrezikohet nga dëmtimi dhe shkatërrimi për shkak të ndërhyrjes që do të kryhet në kuadër të një projekti për kërkimin e arit të zi. Kryetari i Shoqatës Zagoria, Andon Pango, shprehet se këto shpërthime rrezikojnë të shkatërrojnë natyrën duke sjellë pasoja të pariparueshme. Pango: Zagoria është zonë turistike, një zonë […]

Kërkimet për naftë në Zagori, ja VKM-ja që ndalon ndërhyrjen në Parkun Kombëtar (FOTO)

Kërkimet për naftë në Zagori, ja VKM-ja që ndalon ndërhyrjen në Parkun Kombëtar (FOTO)

Në korrik të vitit të shkuar qeveria shpalli zonë të mbrojtur parkun kombëtar të Zagorisë, për shkak të pasurive natyrore dhe kulturore që e gjithë zona ka. Parku Natyror i Zagorisë përfshin rreth 25 mijë hektarë ku përzihen peizazhe malore, fshatra të vegjël karakteristikë, monumente të trashëgimisë kulturore dhe natyrore si hdhe vlera të botës bimore […]

Rasti i Zagorisë dhe kaosi i prioriteteve që vrasin turizmin dhe energjitikën

Rasti i Zagorisë dhe kaosi i prioriteteve që vrasin turizmin dhe energjitikën

Nga Mero Baze/TemA Nëse do të kuptosh se si nuk funksionon qeverisja në Shqipëri, ilustrimi më i mirë është qasja ndaj prioriteteve kombëtare që cakton qeveria në fushën e turizmit dhe mjedisit dhe asaj që bën po vetë qeveria, përmes burokracisë së saj. Ilustrimi më flagrant i kësaj politike janë historia tashmë skandaloze e lejeve […]

Plas sherri në emision live, Panajot Barka i thotë Ngjelës: Ti je me origjinë greke!

Plas sherri në emision live, Panajot Barka i thotë Ngjelës: Ti je me origjinë greke!

Avokat Spartak Ngjela dhe Panajot Barka, janë përplasur verbalisht në studion e emisionit ‘360 Gradë’ të Artur Zhejit në Ora News. Gjatë debatit, studiuesi nga Dropulli u shpreh se kishte zbuluar që fisi i Ngjelës është me origjinë greke. “Gjeneralët që kanë bërë grushtin e shtetit, ishin edhe ushtarak në Shqipëri. Fisi i Ngjelës rrënjë […]