Vangjel Tavo njofton ndarjen nga jeta të mikut të tij

Vangjel Tavo njofton ndarjen nga jeta të mikut të tij

Ish- deputeti i LSI-së në Gjirokastër, Vangjel Tavo, ka ndarë me ndjekësit e tij në Facebook lajmin e keq për ndarjen nga jeta të një miku të tij nga Zagoria. Pa dhënë më tepër detaje, Tavo shpreh ngushëllime për familjën, miqtë dhe të afërmit e tij. “Me hidhërim mësova ndarjen nga jeta të Jorgo Dede, […]

‘Çmendet’ Berisha: Jam pro kërkimit të naftës në Zagori

‘Çmendet’ Berisha: Jam pro kërkimit të naftës në Zagori

Ish-kryeministri Sali Berisha ka një qasje tjetër sa i përket planeve të kompanisë ‘Shell’ për kërkime nafte në Zagori. Duke folur në emisionin ‘Opinion’, Berisha tha se nuk kishte asgjë të keqe të kryheshin shpime në këtë zonë, ndërsa për shfrytëzimin të vendosej më vonë. Berisha u shpreh madje i habitur nga reagimi i presidentit […]

Zagori, përfundon restaurimi i Urës së Nivanit. Shihni si duket monumenti me histori dhe arkitekturë të veçantë (VIDEO)

Zagori, përfundon restaurimi i Urës së Nivanit. Shihni si duket monumenti me histori dhe arkitekturë të veçantë (VIDEO)

Punimet për restaurimin e Urës së Nivanit në Zagori kanë përfunduar. Ky monument kulture i kategorisë së parë është restauruar plotësisht. Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro thotë se tashmë ky objekt me vlera të rralla është në shërbim të turizmit dhe banorëve vendas. “E lumtur që brenda pak kohësh përfunduam me sukses një tjetër kantier […]

Zagori, restaurohet Ura e Nivanit

Zagori, restaurohet Ura e Nivanit

Përfundon restaurimi i Urës së Nivanit, Gjirokastër. Ura e Nivanit, monument kulture i kategorisë së I-rë, e ndodhur mbi lumin e Zagorisë, në Nivan, Gjirokastër, është një monument me histori të pasur dhe arkitekturë të veçantë. Projekti i hartuar nga specialistët e Institutit të Monumenteve të Kulturës, mbështetur nga Ministria e Kulturës, kishte për qëllim […]

Libohovë, restaurohet Ura e Nivanit në Zagori (FOTO)

Libohovë, restaurohet Ura e Nivanit në Zagori (FOTO)

E pozicionuar mbi lumin e Zagorisë, Ura e Nivanit është një monument me histori të pasur dhe arkitekturë të veçantë, e cila po del në pah falë ndërhyrjeve konsoliduese – restauruese të cilat po aplikohen në monument. Projekti i miratuar në Këshillin Kombëtar të Restaurimeve është hartuar nga specialistët e Institutit të Monumenteve të Kulturës […]