Nis së shpejti projekti i modernizimit të Sarandës, zbuloni detajet

Nis së shpejti projekti i modernizimit të Sarandës, zbuloni detajet

Qyteti i Sarandës, (emri i të cilës mendohet se vjen nga Manastiri i 40 shenjtorëve-Santi Quaranti) është në një proces rivitalizimi të qendrës së tij. Bulevardi “Naim Frashëri” pika kyçe e qytetit parashikohet të transformohet në një hapësirë multifunksionale, por duke ruajtur identitetin e qytetit, si dhe gjurmëve historike dhe kulturore të tij. Gjatë sezonit […]

Turizmi, italianët ‘pushtojnë’ Sarandën

Turizmi, italianët ‘pushtojnë’ Sarandën

15 ditëshi i fundit i gushtit ka shtuar ndjeshëm turistët e huaj në Sarandë. Në qytetin bregdetar këtë vit mbizotëruan italianët, por nuk mungojnë as grekët e gjermanët. Pas një ditë në plazhe, turistët i japin gjallëri shëtitores ku në një 1 km gjatësi i gjen nga restorantet deri tek vendet për argëtim. Pas një […]

Dalin shifrat/ Rritet numri i turistëve në Shqipëri, por edhe numri i shqiptarëve që pushojnë jashtë

Dalin shifrat/ Rritet numri i turistëve në Shqipëri, por edhe numri i shqiptarëve që pushojnë jashtë

Turistët e huaj po preferojnë gjithmonë e më shumë të vizitojnë Shqipërinë, por e njëjta tendencë është edhe për shqiptarët të cilët po zgjedhin të pushojnë jashtë. Të dhënat e INSTAT konfirmojnë këtë tendencë gjithmonë e në rritje. Ndërkohë vetëm gjatë muajit korrik numërohen 1.1 mln të huaj që kanë zgjedhur Shqipërinë duke pësuar një […]

Janar-qershor, 11.3% turistë më shumë se një vit më parë vizituan Shqipërinë

Janar-qershor, 11.3% turistë më shumë se një vit më parë vizituan Shqipërinë

Shqipëria me bukuritë e saj natyrore, historike dhe kulturore vazhdon të mbetet atraksioni turistik i preferuar i turistëve të huaj dhe përgjatë 2019. Si një destinacion turistik i njohur për shumë turistë nga shumë vende të botës, Shqipëria gjithnjë e më shumë po bën për vete turistë dhe vizitorë të huaj, të cilët rezervojnë udhëtime […]

Mes naftës dhe turizmit, si e duam Zagorinë? (VIDEO)

Mes naftës dhe turizmit, si e duam Zagorinë? (VIDEO)

Nga Brikena Metaj, News 24 Zagoria, ekosistemi natyror malor i saj, që përfshin një sipërfaqe prej 25 mijë ha, u shpall Park Natyror Kombëtar në korrik të vitit 2018 duke u përcaktuar si zonë me vlera të larta për trashëgiminë natyrore dhe biodiversitetin shqiptar. Shumë pak banorë kanë mbetur sot në Zagori, por krahina me […]

Prestigjozja italiane “Corriere della Serra” vlerëson Gjirokastrën: Një nga 20 qytetet që duhet vizituar në vjeshtë

Prestigjozja italiane “Corriere della Serra” vlerëson Gjirokastrën: Një nga 20 qytetet që duhet vizituar në vjeshtë

Qytete mesjetare, kështjella të lashta, arkitektura osmane, mbetje romake dhe peizazhe magjepsës: Ballkani është destinacioni i ri i modës për t’u vizituar në Europë, shkruan në artikullin e publikuar në rubrikën “Dove”, në gazetën italiane “Corriere della Serra” gazetarja italiane, Francesca Masotti. Nga qytetet më të bukura të Piranit, Dubrovnikut dhe Kotorrit, përgjatë bregut të […]

Gjirokastra nuk është më një qytet tranzit, numri i turistëve këtë vit u rrit me 20%. Ja përshtypjet e Anjës nga Polonia dhe Draganit nga Serbia

Gjirokastra nuk është më një qytet tranzit, numri i turistëve këtë vit u rrit me 20%. Ja përshtypjet e Anjës nga Polonia dhe Draganit nga Serbia

Gjirokastra shënoi një rritje me 20% sa i përket numrit të vizitorëve krahasuar me një vit më parë. Investimet në bujtina dhe hotele familjarë e rritën numrin zyrtar të shtretërve për akomodim në 670 të tillë ndërsa gati 300 shtretër të tjerë u ofruan nga bujtinat familjarë me 1 apo 2 dhoma të çelur rishtas […]

Lajme të mira nga turizmi/ Pas sezonit të suksesshëm, del anketa me të huajt: 93% do t’i rekomandojnë Shqipërinë miqve të tyre

Lajme të mira nga turizmi/ Pas sezonit të suksesshëm, del anketa me të huajt: 93% do t’i rekomandojnë Shqipërinë miqve të tyre

Me 6,2 milionë turistë dhe 2 miliardë euro të ardhura, viti 2018 pritet të konfirmohet si viti më i suksesshëm në historinë e turizmit shqiptar. Megjithatë, është një tjetër shifër ajo që të mbush me shpresë për të ardhmen e këtij sektori në Shqipëri. 93% e të huajve që kanë vizituar vendin tonë këtë vit […]