Serbë e shqiptarë bashkohen në Tepelenë, nismë mjedisore për t’i kthyer mbetjet plastike në suvenire (VIDEO)

Serbë e shqiptarë bashkohen në Tepelenë, nismë mjedisore për t’i kthyer mbetjet plastike në suvenire (VIDEO)

Një grup të rinjsh shqiptarë dhe serbë, po inkurajojnë popullsinë lokale në Kurvelesh të Tepelenës për ta kthyer plastikën që po ndot masivisht një prej zonave më të bukura të vendit në një biznes me përfitim. Arnen Sula thotë se është një projekt që po i inspiron të rinjtë, por ende është e vështirë të […]

Edi Rama njofton një tjetër investim të madh për jugun (VIDEO)

Edi Rama njofton një tjetër investim të madh për jugun (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka njoftuar se së shpejti do të nisin punimet për rrugën Gusmar-Kuç. Malet e Tepelenës do të shërbejnë si rrugë kalimi, drejt bregdetit Jon. “SE SHPEJTI… nis puna për rrugën Gusmar – Kuç, një ëndërr e vjetër ku malet e mrekullueshme të Tepelenës, kthehen në rrugëkalim drejt bregdetit Jon, duke zgjeruar ofertën […]

Makinat bëhen ‘copë’, pamjet e aksidentit të trefishtë në Tepelenë (VIDEO)

Makinat bëhen ‘copë’, pamjet e aksidentit të trefishtë në Tepelenë (VIDEO)

Një tjetër aksident ka ndodhur në fshatin Kras të Tepelenës, ku janë përplasur 3 makina. Fatmirësisht nga ky aksident nuk ka patur persona të lënduar rëndë por vetëm tronditje. Ndërkohë dëmet materiale janë të mëdha si pasojë e përplasjes së fortë . Në aksident janë përfshirë një automjet tip ‘Benz’ një ‘Volkswagen’ si dhe një […]

Pamje nga Tepelena, zjarr në zonën me predha (VIDEO)

Pamje nga Tepelena, zjarr në zonën me predha (VIDEO)

Një zjarr i madh ka rënë këtë mesditë në majën e Shën Dëllisë, në kufirin midis Bashkisë së Tepelenës dhe Bashkisë së Memaliajt. Terreni shumë i thyer dhe shkaku se zjarri ndodhet shumë larg zonës së banuar (3-4 orë) ka bërë të pamundur ndërhyrjen e forcave zjarrfikëse për shuarjen e flakëve. Raportohet se zjarri ka […]

Gazetarja nga Tepelena: Zhurma më e dashur e sarandiotëve është…pompa e ujit!

Gazetarja nga Tepelena: Zhurma më e dashur e sarandiotëve është…pompa e ujit!

Nga Ambrozia Meta Një burrë i moshuar, afër të shtatëdhjetave, i veshur me kanotierë të bardhë e pantallona të shkurta dok, qëndron i ulur në një stol përballë kutisë shpërndarëse të ujit. Eshtë ora 8 e mëngjesit, kur shkëmbehem me komshiun tim, në sheshpushimin e shkallëve të një pallati ekzistues në Sarandë. “Po bëj roje […]

Nuk përmbahet Bashkia Tepelenë, krahason qytetin me Toskanën vetëm se u lyen fasadat e disa pallateve (FOTO)

Nuk përmbahet Bashkia Tepelenë, krahason qytetin me Toskanën vetëm se u lyen fasadat e disa pallateve (FOTO)

Në muajin mars të këtij viti teksa Edi Rama ishte në Roskovec, bënë xhiron e mediave deklaratat e tij se aty kishte gjetur Toskanën shqiptare. Pasi doli nga kisha e restauruar e Shën Kollit, Rama iu drejtua kryebashkiakut të Fierit me fjalët: “Kjo është Toskana, Armando, kjo është Toskana, këtu bëhet agroturizëm. Këtu është një […]

Basha në Tepelenë: Rama premtoi punësim, solli vetëm varfërim. Ne do t’u japim zgjidhje problemeve tuaja

Basha në Tepelenë: Rama premtoi punësim, solli vetëm varfërim. Ne do t’u japim zgjidhje problemeve tuaja

Në Tepelenë, kreu i opozitës solli në vëmendje mashtrimin e Edi Ramës përmes premtimeve të pambajtura. Basha tha se Rama erdhi në pushtet duke premtuar mirëqeverisje, por solli varfërim. “Rama premtoi shëndetesinë falas për shqiptarët, por sot shqiptarët paguajnë më shumë se kurrë për shëndetësinë, sepse ai ua dha shëndetësinë me koncesion oligarkëve. Rama premtoi […]

Absurditet shqiptar, leje legalizimi edhe për objektet e kultit. Artan Lame çertifikon Teqenë e Turanit në Tepelenë

Absurditet shqiptar, leje legalizimi edhe për objektet e kultit. Artan Lame çertifikon Teqenë e Turanit në Tepelenë

Drejtori i Përgjithshëm i ALUIZNI-t Artan Lame, ka zgjedhur ditën e festës së Novruzit për të dorëzuar legalizimin e një prej objekteve më të rëndësishme të Kultit Bektashian në Jug, atë të Teqesë së Turanit pranë Tepelenës. Leja e Legalizimit ju dorëzua dervish Mikel Onjesë që shërben në Teqenë e Turanit. Lame theksoi se është […]

Deputetja më e re e Gjirokastrës, pse hesht Ediola Braha?

Deputetja më e re e Gjirokastrës, pse hesht Ediola Braha?

Ediola Braha është deputetja më e re e qarkut Gjirokastër. Ajo bëri betimin të mërkurën në Kuvend pasi mori mandatin e lënë nga Vangjel Tavo. Por që prej të mërkurës e deri më tani, ka një gjë që të bën përshtypje. Ediola Braha s’ka bërë ende asnjë deklaratë për të shpjeguar vendimin e saj. Ajo […]

1 2 3 7