Ish-ambasadori grek në Shqipëri: Rama është i papërshtatshëm për të dialoguar me Greqinë

Ish-ambasadori grek në Shqipëri: Rama është i papërshtatshëm për të dialoguar me Greqinë

Ish-ambasadori grek në Shqipëri në vitet 1999-2000, Aleksandros Malias, në artikullin e tij në të përditshmen greke ‘Kathimerini’, ka trajtuar raportet midis dy vendeve me titull: ‘Sot Himara: Ditët e shtatorit’. Në artikull ish-ambasadori Aleksandros Malias shkruan: ‘Që kur isha ambasador në Tiranë, unë kam përjetuar një mall të çuditshëm kur vizitoj Himarën. Artikulli ‘Letër nga […]

Greqia e vendosur të bllokojë Shqipërinë, lobon në Gjermani që të mos hapen negociatat

Greqia e vendosur të bllokojë Shqipërinë, lobon në Gjermani që të mos hapen negociatat

Greqia është futur “zyrtarisht” në listën e vendeve skeptike sa i takon hapjes së bisedimeve të anëtarësimit me Shqipërinë. Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias konfirmoi paralajmërimin e dhënë më herët nga kryeministri Qiriakos Mitsotaqis. Në një intervistë dhënë për gazetën “Ta Nea”, kryediplomati grek vlerësoi përmirësimin e raporteve mes dy vendeve, por foli me […]

OKB bën parashikimin e frikshëm: Shqipëria shkon drejt zhdukjes, popullsia do të zbresë nën 1 milion banorë

OKB bën parashikimin e frikshëm: Shqipëria shkon drejt zhdukjes, popullsia do të zbresë nën 1 milion banorë

Shqipëria është vendi që do të ketë tkurrjen më të madhe të popullsisë në botë deri në fund të shekullit. Parashikimi tronditës vjen nga Organizata e Kombeve të Bashkuara në projeksionin e fundit të popullsisë botërore. Sipas projeksionit bazë të OKB-së, në fund të këtij shekulli popullsia e Shqipërisë do të rrudhet në vetëm 1 […]

Këlcyrë, nis ndërtimi i varrezës së re për ushtarët grekë

Këlcyrë, nis ndërtimi i varrezës së re për ushtarët grekë

Filloi ndërtimi i varrezës së pestë të ushtarëve grekë në Këlcyrë. Ditën e shtunë përfaqësues të kishës greke dhe të Ministrisë së Mbrojtjes së Greqisë kryen pagesën e fundit në Bashkinë e Këlcyrës për ndërtimin e rreth 500 varreve bosh që do të simbolizojnë varrezën e ushtarëve grekë të Luftës italo-greke. Me ndërtimin e kësaj […]

VIDEO/ Kjo është kënga që do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurosong

VIDEO/ Kjo është kënga që do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurosong

Jonida Maliqi u shpall fituese e festavilit të 57 në RTSH me këngën “Ktheju tokës” me muzikë dhe poezi të Eriona Rushitit. Këngëtarja e njohur Jonida Maliqi do të përfaqësojë Shqipërinë në festivalin më të madh evropian ‘Eurovison’ që vitin e ardhshëm do të zhvillohet në Izrael. “Nuk e besoj dot! Falenderoj ata që e […]

Cikloni ‘Zorbas’ i afrohet Greqisë. A rrezikohet edhe Shqipëria? Flet meteorologu

Cikloni ‘Zorbas’ i afrohet Greqisë. A rrezikohet edhe Shqipëria? Flet meteorologu

Shqipëria nuk rrezikon të preket nga cikloni “Zorbas” që pritet të godasë jugun e Greqisë dhe Turqinë ditët në vijim. Në një intervistë për Ora News, meterologu Metodi Marku sqaron se në këto shtete cikloni mund të shkaktoje edhe përmbytje, ndërsa në Shqipëri do të reflektohet vetëm me reshje lokale në zonën juglindore. “Pritet të […]

Policia greke nxjerr shifrat: Për 6 muaj sekuestroi 6 tonë kanabis nga Shqipëria

Policia greke nxjerr shifrat: Për 6 muaj sekuestroi 6 tonë kanabis nga Shqipëria

Policia greke thotë se në gjysmën e parë të këtij viti, ka sekuestruar më shumë se gjashtë tonë kanabis, me prejardhje kryesisht nga Shqipëria. Në raportin gjashtëmujor, të publikuar të martën, thuhet se afërsia gjeografike me Shqipërinë, e ka shndërruar Greqinë në një pikë transiti për ngarkesat e paligjshme me kanabis, sa nga toka edhe […]

‘Bella Mafia’, detaje të tjera nga ekzekutimi i avokates greke të lidhur me mafiozin shqiptar (FOTO)

‘Bella Mafia’, detaje të tjera nga ekzekutimi i avokates greke të lidhur me mafiozin shqiptar (FOTO)

Mediat greke kanë shndërruar ditët e fundit në krye-lajm të kronikës së zezë ekzekutimin tipik mafioz të një avokateje të njohur 33 vjeçare, e cila njihej për lidhjet e ngushta me krimin e organizuar. E etiketuar si “Ekaterina Bela Mafia”, ajo u gjet pak ditë më parë e vrarë, në një garazh, pasi ishte qëlluar […]