OKB bën parashikimin e frikshëm: Shqipëria shkon drejt zhdukjes, popullsia do të zbresë nën 1 milion banorë

OKB bën parashikimin e frikshëm: Shqipëria shkon drejt zhdukjes, popullsia do të zbresë nën 1 milion banorë

Shqipëria është vendi që do të ketë tkurrjen më të madhe të popullsisë në botë deri në fund të shekullit. Parashikimi tronditës vjen nga Organizata e Kombeve të Bashkuara në projeksionin e fundit të popullsisë botërore. Sipas projeksionit bazë të OKB-së, në fund të këtij shekulli popullsia e Shqipërisë do të rrudhet në vetëm 1 […]

Këlcyrë, nis ndërtimi i varrezës së re për ushtarët grekë

Këlcyrë, nis ndërtimi i varrezës së re për ushtarët grekë

Filloi ndërtimi i varrezës së pestë të ushtarëve grekë në Këlcyrë. Ditën e shtunë përfaqësues të kishës greke dhe të Ministrisë së Mbrojtjes së Greqisë kryen pagesën e fundit në Bashkinë e Këlcyrës për ndërtimin e rreth 500 varreve bosh që do të simbolizojnë varrezën e ushtarëve grekë të Luftës italo-greke. Me ndërtimin e kësaj […]

VIDEO/ Kjo është kënga që do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurosong

VIDEO/ Kjo është kënga që do të përfaqësojë Shqipërinë në Eurosong

Jonida Maliqi u shpall fituese e festavilit të 57 në RTSH me këngën “Ktheju tokës” me muzikë dhe poezi të Eriona Rushitit. Këngëtarja e njohur Jonida Maliqi do të përfaqësojë Shqipërinë në festivalin më të madh evropian ‘Eurovison’ që vitin e ardhshëm do të zhvillohet në Izrael. “Nuk e besoj dot! Falenderoj ata që e […]

Cikloni ‘Zorbas’ i afrohet Greqisë. A rrezikohet edhe Shqipëria? Flet meteorologu

Cikloni ‘Zorbas’ i afrohet Greqisë. A rrezikohet edhe Shqipëria? Flet meteorologu

Shqipëria nuk rrezikon të preket nga cikloni “Zorbas” që pritet të godasë jugun e Greqisë dhe Turqinë ditët në vijim. Në një intervistë për Ora News, meterologu Metodi Marku sqaron se në këto shtete cikloni mund të shkaktoje edhe përmbytje, ndërsa në Shqipëri do të reflektohet vetëm me reshje lokale në zonën juglindore. “Pritet të […]

Policia greke nxjerr shifrat: Për 6 muaj sekuestroi 6 tonë kanabis nga Shqipëria

Policia greke nxjerr shifrat: Për 6 muaj sekuestroi 6 tonë kanabis nga Shqipëria

Policia greke thotë se në gjysmën e parë të këtij viti, ka sekuestruar më shumë se gjashtë tonë kanabis, me prejardhje kryesisht nga Shqipëria. Në raportin gjashtëmujor, të publikuar të martën, thuhet se afërsia gjeografike me Shqipërinë, e ka shndërruar Greqinë në një pikë transiti për ngarkesat e paligjshme me kanabis, sa nga toka edhe […]

‘Bella Mafia’, detaje të tjera nga ekzekutimi i avokates greke të lidhur me mafiozin shqiptar (FOTO)

‘Bella Mafia’, detaje të tjera nga ekzekutimi i avokates greke të lidhur me mafiozin shqiptar (FOTO)

Mediat greke kanë shndërruar ditët e fundit në krye-lajm të kronikës së zezë ekzekutimin tipik mafioz të një avokateje të njohur 33 vjeçare, e cila njihej për lidhjet e ngushta me krimin e organizuar. E etiketuar si “Ekaterina Bela Mafia”, ajo u gjet pak ditë më parë e vrarë, në një garazh, pasi ishte qëlluar […]

Projekti ‘Hamlet’ i BE-së, Shqipëria përfaqësohet me qarkun Gjirokastër. Ja çfarë përfiton Libohova, Antigonea dhe Labova e Kryqit

Projekti ‘Hamlet’ i BE-së, Shqipëria përfaqësohet me qarkun Gjirokastër. Ja çfarë përfiton Libohova, Antigonea dhe Labova e Kryqit

Libohova, Antigonea dhe Labova e Kryqit do të jenë pjesë e projektit ‘Hamlet’, që synon promovimin e siteve të rëndësishme në Mal të Zi, Puglia të Italisë dhe në Shqipëri. Ky projekt është në kuadër të programeve Interreg IPA të Bashkimit Europian dhe Shqipëria përfaqësohet me qarkun Gjirokastër. “Qendra e projektit do të jetë në […]

Kanabisi legalizohet në një tjetër shtet të botës. Në Shqipëri s’e dëgjon njeri Koço Kokëdhimën

Kanabisi legalizohet në një tjetër shtet të botës. Në Shqipëri s’e dëgjon njeri Koço Kokëdhimën

Gjykata më e lartë në Afrikën Jugore ka legalizuar përdorimin e kanabisit për të rriturit në vende private. Aktivistët pro-marihuanës kanë festuar në publik, duke bërtitur “Marihuanë, je e lirë tani”, pasi Gjykata Kushtetuese ka marrë vendimin. Në një vendim unanim, gjyqtarët kanë legalizuar edhe rritjen e bimëve të kanabisit për konsumim në ambiente private. […]