Sarandë, kapet drogë në kufi me Greqinë. Pranga për transportuesin

Sarandë, kapet drogë në kufi me Greqinë. Pranga për transportuesin

Një sasi e madhe droge e ngarkuar në Shqipëri u kap në Igumenicë. Siç bën të ditur policia, transportuesi i hashashit është një 71 vjeçar grek. Ne njoftim thuhet se “Policia Kufitare e Igumenicës në bashkëpunim me Antidrogën, kanë marrë njoftim nga Policia Kufitare e Sarandës, se efektivët e Policisë Kufitare Sarandë në bashkëpunim me […]

Sarandë, restaurohet Kisha e Mesopotamit. Kumbaro në kantier: Shpëtojmë një nga thesaret e trashëgimisë tonë kulturore

Sarandë, restaurohet Kisha e Mesopotamit. Kumbaro në kantier: Shpëtojmë një nga thesaret e trashëgimisë tonë kulturore

Kisha e Shën Kollit në Mesopotam është një tjetër monument kulture i rëndësishëm në jug të vendit që po i nënshtrohet restaurimit. Për të inspektuar punimet ishte në kantier ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, e shoqëruar nga profesor Aleksandër Meksi dhe Pirro Thomo. “Kisha e Shën Kollit në Mesopotam, është një nga kantieret më të […]

Sarandë, i riu kapet në kufi me 145 mijë paund (Emri)

Sarandë, i riu kapet në kufi me 145 mijë paund (Emri)

Policia ka arrestuar një 25-vjeçar teksa hynte në Shqipëri nga Qafë-Bota, pasi nuk ka deklaruar shumën e parave që kishte me vete. Shtetasi Denis Duro 25 vjeç banues në Korçë, u arrestua për veprat penale “Mosdeklarimi në kufi i të hollave dhe sendeve me vlerë” dhe “Pastrimi i produkteve të veprës penale”. Atij iu sekuestruan […]

I ishte qepur këmba këmbës një vajze, pranga për 30-vjeçarin

I ishte qepur këmba këmbës një vajze, pranga për 30-vjeçarin

Një person është arrestur nga policia në Sarandë pasi përndiqte prej kohësh një vajzë. “Policia ka arrestuar shtetasin A.P., 30 vjeç, banues në Sarandë. Nga hetimet intensive të kryera mbështetur në kallëzimin e bërë nga shtetësia A.M, shërbimet e Policisë Sarandë kanë bërë të mundur kapjen dhe arrestimin e tij në qytetin e Sarandës. Sipas […]

Qeveria hap garën, kërkime për naftë në jug të vendit

Qeveria hap garën, kërkime për naftë në jug të vendit

Shqipëria hap garën ndërkombëtare për të tërhequr investorë të huaj për kërkimin e naftës në jug të vendit. Agjencia Kombëtare e Burimeve Natyrore ka shpallur njoftimin për shprehje interesi për “Bllokun 5”, pas një udhri të ministrit të Infrastrutures dhe Energjisë, Damian Gjiknuri. “Blloku 5” përfshin të gjithë pjesën tokësore nga Vlora deri në Sarandë […]

Sarandë, qendra shëndetësore ku thërret qameti. Pa ujë, pa drita dhe pa banjë. Edhe një gafë e drejtorit Arjan Kalcuni (FOTO)

Sarandë, qendra shëndetësore ku thërret qameti. Pa ujë, pa drita dhe pa banjë. Edhe një gafë e drejtorit Arjan Kalcuni (FOTO)

Emisioni “BOOM” në Rtv Ora News denoncoi mbrëmjen e sotme mungesën e kushteve në ambulancën e fshatit Gjashtë në Sarandë. Ambulanca është vendosur në katin e parë të një objekti privat. Një hapësirë sa për një tualet. Pa mjek, pa ujë, pa drita, pa tualet. Banorët ankohen duke u shprehur se mungesa e kushteve mban […]

Turistit kroat i humbet portofoli në Sarandë. Nuk do ta besoni çfarë i ndodhi pas kthimit në vendin e tij (FOTO)

Turistit kroat i humbet portofoli në Sarandë. Nuk do ta besoni çfarë i ndodhi pas kthimit në vendin e tij (FOTO)

Nëse mjaft raportime të mediave të huaja i përshkruajë shqiptarët si trafikantë apo dhunues, ka mjaft të tjerë që eksportojnë vlerat tona reale përmes shembullit që japin. Së fundmi një turist kroat ka mbetur i befasuar nga ajo që i ka ndodhur në Shqipëri ku ai ka humbur portofolin ditën e fundit të pushimeve në […]

Sarandë, pranga për të riun që trafikonte kanabis (Emri)

Sarandë, pranga për të riun që trafikonte kanabis (Emri)

Policia e Sarandës ka vënë në pranga një 31-vjeçar të shpallur në kërkim për trafik droge. Sipas të dhënave zyrtare është arrestuar në flagrancë shtetasi Ervis Veizi, 31 vjeç, banues në fshatin Metoq të Sarandës. Veizi ishte në kërkim prej muajit shkurt të këtij viti. Në datën 9 qershor 2018 Gjykata e Sarandës ka caktuar […]