Milionat që Shqipëria e varfër u fal miliarderëve. Jahti i Emirit të Katarit përfitoi sot në Sarandë 704 mijë dollarë

Milionat që Shqipëria e varfër u fal miliarderëve. Jahti i Emirit të Katarit përfitoi sot në Sarandë 704 mijë dollarë

Nga Klodian Tomorri Jahti 400 milione dollaresh i Emirit të Katarit Tamim bin Hamad Al Thani, qe u ankorua sot ne Sarande e ka kapacitetin e serbatorit 1.2 milione litra karburant. Per shkak te nje politike absurde fiskale Shqiperia ja u shet karburantin jahteve me 0.58 dollare per liter. Aq eshte sot. Arsyeja? Nafta e […]

Mbërrin në Sarandë familja nga Austria. Janë turistët e 1 miliontë që erdhën në Shqipëri gjatë gushtit

Mbërrin në Sarandë familja nga Austria. Janë turistët e 1 miliontë që erdhën në Shqipëri gjatë gushtit

Vetëm përgjatë muajit gusht në Shqipëri kanë hyrë 1 milionë turistë. Ministria e Turizmit thotë se sezoni ka qenë i suksesshëm dhe në gusht janë regjistruar 16% turistë më shumë se në vitin 2018. Familja Forster nga Austria shënon turistin e 1 miliontë në vendin tonë. Kjo shifër rekord sipas Ministrisë së Turizmit, është arritur […]

Gazetarja nga Tepelena: Zhurma më e dashur e sarandiotëve është…pompa e ujit!

Gazetarja nga Tepelena: Zhurma më e dashur e sarandiotëve është…pompa e ujit!

Nga Ambrozia Meta Një burrë i moshuar, afër të shtatëdhjetave, i veshur me kanotierë të bardhë e pantallona të shkurta dok, qëndron i ulur në një stol përballë kutisë shpërndarëse të ujit. Eshtë ora 8 e mëngjesit, kur shkëmbehem me komshiun tim, në sheshpushimin e shkallëve të një pallati ekzistues në Sarandë. “Po bëj roje […]

Rama jep lajmin e mirë për Sarandën, në shtator nis ndërtimi i Lungomares (FOTO)

Rama jep lajmin e mirë për Sarandën, në shtator nis ndërtimi i Lungomares (FOTO)

Kryeministri Edi Rama deklaron se në shtator do të nisë puna për një tjetër lungomare. Bëhet fjalë për qytetin e Sarandës, do të ketë një vijë bregdetare ashtu si Vlora. Kryeministri thotë se procedura ka përfunduar dhe në shtator nis puna, për të transformuar Sarandën ashtu si Vlora. “Sapo ka përfunduar procedura dhe nis në […]

Tatimet ‘bëjnë namin’ në Sarandë, bllokohen 33 hotele

Tatimet ‘bëjnë namin’ në Sarandë, bllokohen 33 hotele

Strukturat e monitorimit në terren po vijojnë me zbatimin e planit kundër informalitetit për sektorin e turizmit të përqendruar në njësitë akomoduese të publikuara në booking. Vetëm Për zonën e Sarandës janë 413 njësi në booking, të cilat po verifikohen nga 9 grupe të monitorimit në terren, për regjistrimin dhe respektimin e detyrimeve ligjore- lëshimi […]

Sarandë, policia kufitare shpëton turistin nga mbytja

Sarandë, policia kufitare shpëton turistin nga mbytja

Policia Kufitare dhe Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë janë të gatishmëri të plotë për raste emergjente të personave që rrezikojnë mbytjen në plazhet tona. Nga Policia Kufitare thonë se kanë ndihmuar pushues në Shkodër e Sarandë, të cilët kanë hasur vështirësi gjatë kohës që laheshin në det dhe rrezikonin mbytjen. Njoftimi i Policisë Kufitare dhe […]

30 qershori, gjykata i jep mandatin një tjetër kryebashkiaku

30 qershori, gjykata i jep mandatin një tjetër kryebashkiaku

Gjykata e Vlorës që ka në juridiksion dhe Himarën konfirmoi sot mandatin e Kryetarit të Bashkise Himarë, Gjergji Goro. Seanca për konfirmimin e Goro është drejtuar nga vetë Kryetari i Gjykates Skënder Haluca. Pasi është njohur me dokumentacionin perkates, Haluca e ka vleresuar të ligjshem dhe me pas i ka dhene mandatin e tij te […]

Çmenduri në Sarandë, 25 mijë lekë një fileto viçi. Avokati publikon faturën e restorantit (FOTO)

Çmenduri në Sarandë, 25 mijë lekë një fileto viçi. Avokati publikon faturën e restorantit (FOTO)

“Kur të ha viçi ty dhe jo ti viçin” . Ky reagim sarkastik është i avokatit Altin Goxhaj, teksa tund një faturë restoranti në Sarandë. “25 mijë lekë një racion në pjatë me një fileto viçi në Sarandë! – shkruan Goxhaj: – Duket ata te restoranti po nxjerrin fitimin e munguar në kurriz të viktimave […]

1 2 3 6