Berisha denoncon deputetin e PS-së: Agai i Sarandës ia mbath me vrap, tentoi të grabiste një pronë tek “Kanali i Çukës”

Berisha denoncon deputetin e PS-së: Agai i Sarandës ia mbath me vrap, tentoi të grabiste një pronë tek “Kanali i Çukës”

Deputeti i PS, Alket Hyseni, i përfolur për shumë afera sa i përket pronave në jug të vendit, është përfshirë në një incident në qytetin e Sarandës. Duke përdorur “veglat e tij qorre”, ai ka dashur të përvetësojë një truall në vendin e quajtur “Kanali i Çukës”, por aty ka ndeshur në kundërshtimin e pronarëve […]

I dehur në timon, arrestohet në Sarandë i riu nga Gjirokastra

I dehur në timon, arrestohet në Sarandë i riu nga Gjirokastra

Një i ri nga Gjirokastra është arrestuar prej policisë së Sarandës. “Më datë 04.12.2018, u arrestua në flagrancë, shtetasi O.M., vjeç 22, banues në Gjirokastër, pasi në rrugën “Abedin Dino”, Sarandë, u kap duke drejtuar në gjendje të dehur, mjetin tip “Ford”, thotë policia përmes një njoftimi për mediat. ©ArgjiroLajm.net 

Vajza nga Saranda ‘pushton’ botën me muzikën e saj (FOTO)

Vajza nga Saranda ‘pushton’ botën me muzikën e saj (FOTO)

Këngëtarja shqiptare Ava Max emri i vërtetë i të cilës është Amanda Koçi ka pushtuar të gjitha top listat botërore muzikore me këngën e saj Sweet but Psycho. 24-vjeçarja e lindur në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, por me prindër nga Saranda aktualisht ndodhet në vendin e parë në Gjermani, Norvegji, Suedi, Finlandë, Danimarkë dhe […]

Impakti i rrugës Kardhiq-Delvinë: Gjirokastra dhe Saranda me ofertë të përbashkët turistike

Impakti i rrugës Kardhiq-Delvinë: Gjirokastra dhe Saranda me ofertë të përbashkët turistike

Puna për ndërtimin e rrugës së re kombëtare Delvinë-Kardhiq që do të ketë një ndikim të madh në ekonomi dhe turizmin në zonë. Rruga do të shkurtojë distancat Tiranë-Sarandë me vetëm 3 orë si dhe do të kthejë qytetin e Gjirokastrës dhe Sarandës në një ofertë të përbashkët turistike. Punimet për ndërtimin e rrugës Kardhiq–Delvinë, […]

Memaliaj mund Delvinën, Këlcyra mund Butrintin

Memaliaj mund Delvinën, Këlcyra mund Butrintin

Sot janë zhvilluar takimet e javës së dytë në kampionatin e Kategorisë së Dytë. Në të dyja grupet nuk ka pasur shumë surpriza. Në Grupin A i vetmi ekip që ka mundur të fitojë në transfertë ka qenë Kukësi B, që ka mposhtur Tiranën B në ndeshjen e luajtur në “Skënder Halili”. Butrinti ka pësuar […]

Aksidenti/ Ish-kryebashkiaku i Sarandës mesazh ngushëllimi për të riun që ndërroi jetë në spitalin e Gjirokastrës: Si ike kaq herët nga jeta, Visi

Aksidenti/ Ish-kryebashkiaku i Sarandës mesazh ngushëllimi për të riun që ndërroi jetë në spitalin e Gjirokastrës: Si ike kaq herët nga jeta, Visi

Ervis Taka, 33 vjeç nuk ka mundur t’i shpëtojë plagëve pas një aksidenti të ndodhur sot në aksin Tepelenë-Fier duke ndërruar jetë në spital. I riu nga Saranda u përplas me motor me një automjet dhe megjithëse u bë çdo tentativë për ta shpëtuar dhe madje edhe një helikopter u thirr për transportin, nuk mundi […]

Ambasada italiane vlerëson Gjirokastrën: Fjalë kyçe për turizmin

Ambasada italiane vlerëson Gjirokastrën: Fjalë kyçe për turizmin

Ambasada e Italisë në Shqipëri, promovon vlerat e turizmit dhe trashëgimisë kulturore të Shqipërisë, duke renditur në vend të parë Gjirokastrën, Butrintin dhe Sarandën.  “Historia dhe trashëgimia arkeologjike, natyra dhe biodiversiteti, kuzhina tradicionale dhe bregu i Jonit. Fjalët e tjera kyçe të këtij turi në Shqipëri janë: Gjirokastra, Butrinti dhe Saranda”, shkruhet në faqen e Ambasadës […]

Sarandë, rrezikon mbytjen pushuesja nga Kosova

Sarandë, rrezikon mbytjen pushuesja nga Kosova

Një pushuese nga Kosova ka rrezikuar të mbytej mesditën e sotme, ndërsa lahej në det në zonën e plazhit Rinia në Sarandë. 60-vjeçarja Sabrie Hyseni kishte hyrë e vetme për t’u larë kur ka shfaqur probleme. Rojet bregdetare e kanë vënë re dhe janë zhytyr menjëherë në ujë duke e nxjerrë gruan nga deti. Ata […]