Investimi i madh për jugun, përfundojnë 40% e punimeve në rrugën Kardhiq-Sarandë (FOTO)

Investimi i madh për jugun, përfundojnë 40% e punimeve në rrugën Kardhiq-Sarandë (FOTO)

Drejtoresha e Autoritetit Rrugor Shqiptar Sonila Qato ka inspektuar  punimet që po kryhen në aksin rrugor Kardhiq – Sarandë. Pas këtij inspektimi ajo është shprehur se “Inspektuam në terren ecurinë e punimeve në Lotin 6 të Kardhiq-Sarandë, një investim infrastrukturor tepër i rëndësishëm për zhvillimin turistik jo vetëm të zonës, por të gjithë jugut te […]

44 investime të reja nga Ministria e Infrastrukturës, mes tyre edhe godina e ARRSH Gjirokastër dhe dy lote të rrugës Kardhiq-Delvinë

44 investime të reja nga Ministria e Infrastrukturës, mes tyre edhe godina e ARRSH Gjirokastër dhe dy lote të rrugës Kardhiq-Delvinë

Për vitin 2019, në listën e investimeve publike janë parashikuar 261 projekte një pjesë e të cilëve kanë nisur e janë vijim i financimit , një pjesë tjetër që nisin në vitin 2019 dhe një pjesë tjetër që parashikohet të nisin në vitet pasuese. Sa i përket projekteve që parashikohet në nisin në vitin 2019, […]

Propaganda/ Si po e përdor Flamur Golemi rrugën Kardhiq-Delvinë (FOTO)

Propaganda/ Si po e përdor Flamur Golemi rrugën Kardhiq-Delvinë (FOTO)

Kantieret e veprave publike janë një mundësi fantastike, që politikanët të shfaqen herë pas here qoftë edhe për një foto, duke tentuar në këtë mënyrë të projektojnë tek publiku figurën e njerëzve të punës e fjalës së mbajtur. Përjashtim këtu nuk bën as deputeti socialist i Gjirokastrës, Flamur Golemi. Sot ai ka postuar në faqen […]

Dy inagurimet e Ramës në Gjirokastër, lexoni dëshpërimin e Tritan Shehut në një status plot shifra

Dy inagurimet e Ramës në Gjirokastër, lexoni dëshpërimin e Tritan Shehut në një status plot shifra

Nga Tritan Shehu/ Deputeti i PD-së në Gjirokastër Kryeministri sot ne Gjirokaster, i braktisur nga banoret, konfirmon deshtimet e tij dhe i jep zanafille skandaleve te tjera korruptive. 1-Ai u kujtua te “inaguroje” mbas pese vite deshtimesh, vazhdimin e punimeve ne rrugen Kardhiq-Delvine, duke hapur edhe nje tjeter spekullim. Trajekti ku do kryhen punimet eshte […]

Nis investimi në Rrugën Kardhiq-Delvinë, Rama tallet me Tritan Shehun: Të dërgoj përqafim të posaçëm nga kantieri (VIDEO)

Nis investimi në Rrugën Kardhiq-Delvinë, Rama tallet me Tritan Shehun: Të dërgoj përqafim të posaçëm nga kantieri (VIDEO)

Kanë nisur sot punimet në aksin Kardhiq-Delvinë. Në ceremoninë e inagurimit merrte pjesë edhe kryeministri Edi Rama. “Nis (pas një gjysëmshekulli dëshira e çerekshekulli premtime) puna për ndërtimin e rrugës së re kombëtare Delvinë-Kardhiq, e cila do të ketë një impakt të madh transformues për turizmin, ekonominë dhe punësimin”, thotë Rama. Ndërkohë kryeministri ka ironizuar […]

Rruga Kardhiq-Delvinë, ja kompanitë që fituan tenderin. 1 kilometër do të kushtojë 3.7 milionë Euro

Rruga Kardhiq-Delvinë, ja kompanitë që fituan tenderin. 1 kilometër do të kushtojë 3.7 milionë Euro

Nga Gjergj Erebara/ BIRN Tre tenderët shumëmilionësh për ndërtimin e segmentit rrugor Kardhiq – Delvinë përfunduan me konkurrencë të ulët dhe me oferta fituese fare pranë fondit limit, bëhet e ditur nga publikimi i shpalljes së fituesit në Agjencinë e Prokurimeve Publike. Tenderi për lotin 4 u fitua nga oferta e përbashkët e dy kompanive, […]

Lajm i mirë për jugun, ja kur nisin punimet në Rrugën Kardhiq-Delvinë

Lajm i mirë për jugun, ja kur nisin punimet në Rrugën Kardhiq-Delvinë

Këtë katër vjeçar investimet në infrastrukturë do të përqëndrohen në akset kombëtare. Ministri i Infrastrukturës Damian Gjiknuri, tregoi nga foltorja e parlamentit rrugët që do të ndërtohen. Ndër të tjera ai foli edhe për nisjen e aksit Kardhiq-Delvinë. “Brenda këtij 4-vjeçari do të përfundojmë rrugën Kardhiq-Delvinë e cila sapo ka filluar”, u shpreh ministri Gjiknuri. […]

Hapet tuneli në Rrugën e Arbërit, në vjeshtë nisin punimet për Rrugën Kardhiq-Delvinë (FOTO)

Hapet tuneli në Rrugën e Arbërit, në vjeshtë nisin punimet për Rrugën Kardhiq-Delvinë (FOTO)

Ministri i Infrastrukturës Damian Gjiknuri njofton se është hapur tuneli 500 metër i gjatë, pjesë e projektit të Rrugës së Arbrit. Në një postim në rrjetet sociale, Gjiknuri shkruan se po vazhdon me intensitet të lartë puna në kantierin e ndërtimit të këtij aksi të rëndësishëm rrugor. “Ditën e djeshme u shënua dhe hapja e […]

E konfirmon Rama/ Këto janë dy rrugët e qarkut Gjirokastër që do të ndërtohen në vitin 2018

E konfirmon Rama/ Këto janë dy rrugët e qarkut Gjirokastër që do të ndërtohen në vitin 2018

Kryeministri Edi Rama ka diskutuar me grupet e interesit, kompanitë dhe sipërmarrjet për buxhetin e rrugëve për vitin 2018. Qeveria do të ketë një politikë agresive për sistemin e kontratave në ndërtimin e rrugëve, për “të mos lënë hapësira të pafundme për spekulime e mashtrime”, është shprehur kryeministri Edi Rama, në takimin e buxhetit për […]