Zgjedhjet, KQZ mban pezull çertifikimin për 4 bashki të qarkut Gjirokastër

Zgjedhjet, KQZ mban pezull çertifikimin për 4 bashki të qarkut Gjirokastër

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve në mbledhjen e pasdites së djeshme, mori në shqyrtim projektvendimet për shpërndarjen e mandateve për disa bashki të vendit, mes tyre edhe Gjirokastra, Memaliaj, Dropulli dhe Përmeti. Por nuk u arrit të merrej një vendim përfundimtar. Me gjasë do të ketë vendim gjatë ditëve të ardhshme. KQZ rrëzoi kërkesën e Bindjes […]

Konkursi për infermierët e rinj, ja data për qarkun Gjirokastër

Konkursi për infermierët e rinj, ja data për qarkun Gjirokastër

Dalin datat dhe oraret kur kandidatët për infermier që kanë aplikuar dhe janë kualifikuar në fazën tjetër, do i nënshtrohen testimit. Po ashtu Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ka publikuar listat mbi rezultatet e verifikimit përfundimtar të kandidatëve që kanë aplikuar për të marrë pjesë në testimin që do zhvillohet për profesione të shkencave […]

Ndryshimet në PS për fushatën elektorale, ja kush vjen në krye të qarkut Gjirokastër

Ndryshimet në PS për fushatën elektorale, ja kush vjen në krye të qarkut Gjirokastër

Që nga janari kur nuk do të jenë më në kabinet, Damian Gjiknuri, Ditmir Bushati, Mirela Kumbaro, Lindita Nikolla dhe Niko Peleshi do të jenë në krye të qarqeve respektive për të filluar punën për zgjedhjet lokale të 30 qershorit 2019. Përveç ndryshimit të qeverisë, Asambleja kombëtare e Partisë Socialiste vendosi që deri në 5 […]

Urimi i Mirela Kumbaros për qarkun Gjirokastër dhe një paralajmërim që ngre shumë pikëpyetje (VIDEO)

Urimi i Mirela Kumbaros për qarkun Gjirokastër dhe një paralajmërim që ngre shumë pikëpyetje (VIDEO)

Ministrja e Kulturës në detyrë, Mirela Kumbaro dhe njëherazi deputete e qarkut Gjirokastër, ka përcjell urimin e saj për vitin e ri përmes një video-mesazhi të postuar në Facebook. Më shumë sesa një urim i përgjithshëm, ai është një urim i dedikuar për qarkun Gjirokastër. Por ajo që bie në sy në mesazhin e Kumbaros […]

Si po ‘vdes’ Gjirokastra, qarku me më pak lindje këto tre muajt e fundit. Ja arsyet përse nuk po lindin bebe

Si po ‘vdes’ Gjirokastra, qarku me më pak lindje këto tre muajt e fundit. Ja arsyet përse nuk po lindin bebe

Nga viti në vit numri i lindjeve po bie me shpejtësi, duke sinjalizuar një situatë tashmë alarmante për popullsinë e vendit. Zhvillimet demografike po bëhen dramatike edhe prej emigracionit të lartë të moshave të reja, duke sinjalizuar një perspektivë jo të mirë për zhvillimet sociale dhe ekonomike në vend në të ardhmen e afërt. Sipas […]

Tritan Shehu vë alarmin: Pa filluar mirë janë ndërprerë punimet në rrugën Gjirokastër-Lazarat. Rama është kryeministër me premtime 3D

Tritan Shehu vë alarmin: Pa filluar mirë janë ndërprerë punimet në rrugën Gjirokastër-Lazarat. Rama është kryeministër me premtime 3D

Nga Tritan Shehu/ Deputet i PD, qarku Gjirokaster Mbas premtimeve “sureale” ne 3D te Kryeministrit per akset rrugore te Gjirokastres, gjendja aty vecse po perkeqesohet edhe me tej: Punimet ne pjesen Lazarat-Gjirokaster nderpriten pa filluar akoma mire, duke lene nje situate shume me te keqe se me pare. Edhe ata punetore e makineri te pakta, […]

Kryepolici firmos urdhërin për ‘Zonat Policore’, ja çfarë do të ndodhë me riorganizimin e policisë

Kryepolici firmos urdhërin për ‘Zonat Policore’, ja çfarë do të ndodhë me riorganizimin e policisë

Drejtoritë dhe komisariatet në të gjithë vendin kanë marrë urdhër nga Tirana për organizimin e ri, “Zonat Policore”. Urdhri i drejtorit të përgjithshëm kërkon kapjen e personave të lidhur me krimin dhe rifreskimin e listave të kontingjentit kriminal. Po ashtu do te identifikohen edhe personat që lëvizin me mjete të blinduara. Një urdhër i Drejtorisë […]

Rama poston videon, 80 qendra shëndetësore përfundojnë sivjet. 22 janë në qarkun Gjirokastër

Rama poston videon, 80 qendra shëndetësore përfundojnë sivjet. 22 janë në qarkun Gjirokastër

Kryeministri Edi Rama ka ndarë me ndjekësit e tij në Facebook mëngjesin e sotëm, një video informuese me punimet për ndërtimin e qendrave të reja shëndetësore. “MIRËMËNGJES, dhe me një tjetër informacion nga kantieret e Programit Kombëtar të 300 qendrave të reja shëndetësore në 3 vjet, prej të cilave 80 qendra do të jenë gati […]

Librat falas për nxënësit, Mirela Kumbaro zgjedh shkollën e Nepravishtës në Libohovë (FOTO)

Librat falas për nxënësit, Mirela Kumbaro zgjedh shkollën e Nepravishtës në Libohovë (FOTO)

Për herë të parë qeveria shqiptare jep falas tekstet shkollore për nxënësit e klasave fillore, nismë kjo e cila do të shtrihet në vijim edhe në klasat e tjera. Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro dhe njëkohësisht deputetja e qarkut, zgjodhi shkollën 9-vjeçare të fshatit Nepravishtë në Libohovë, për të dhuruar librat tek nxënësit në prag […]