Lëvizje e papritur, deputeti i Gjirokastrës dorëzon mandatin, Flamur Golemi shpjegon vendimin përmes një letre publike

Lëvizje e papritur, deputeti i Gjirokastrës dorëzon mandatin, Flamur Golemi shpjegon vendimin përmes një letre publike

Ai që përflitej deri më tani si një prej kandidatëve të mundshëm të Partisë Socialiste për Bashkinë Gjirokastër ka marrë një vendim të papritur. Flamur Golemi njofton se do të dorëzojë mandatin e deputetit për t’u larguar përfundimisht nga politika. Përmes një letre publike ai bën me dije motivet që e kanë shtyrë drejt këtij […]

Llogaritë me votat e vitit 2015, PS humbet Bashkinë Gjirokastër në zgjedhjet e 30 qershorit

Llogaritë me votat e vitit 2015, PS humbet Bashkinë Gjirokastër në zgjedhjet e 30 qershorit

Në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama i bëri një sfidë të hapur opozitës, duke thënë se nëse do të arrinin të fitonin një bashki më tepër të socialistët në zgjedhjet lokale të 30 qershorit, vendi shkon në zgjedhje të parakohshme brenda vjeshtës së këtij viti. Por le të kthehemi te zgjedhjet e fundit […]

‘Sherr’ për një karrige, PS Sarandë ndahet në dy grupe para zgjedhjeve lokale

‘Sherr’ për një karrige, PS Sarandë ndahet në dy grupe para zgjedhjeve lokale

Përzgjedhja e kandidatëve për zgjedhjet lokale ka nisur përplasjet brenda grupimeve partiake. Në Sarandë lista kryesore e propozuar nga organizatat socialiste është reduktuar rrugës duke eliminuar një pjesë të mirë të emrave të propozuar, mes tyre edhe kandidatë potencialë me kontribute në PS e Sarandës si Gjergji Mërkuri që për 8 vite, prej 2008 – […]

Rama ‘ndez motorin’ e fushatës për Gjirokastrën: Më 1 korrik kjo bashki do të gdhihet me PS-në

Rama ‘ndez motorin’ e fushatës për Gjirokastrën: Më 1 korrik kjo bashki do të gdhihet me PS-në

Edi Rama foli sërish me vendosmëri për të fituar bashkitë që sot drejtohen nga LSI-ja, duke përfshirë këtu edhe Gjirokastrën. “Nuk kam pyetje për ju në Gjirokastër dhe në Berat, ku për 4 vite kanë drejtuar aleatët tanë të djeshëm që sot i janë dhënë sherrit, çizmeve dhe bojës. Në 1 korrik këto bashki do […]

Flamur Golemi flet në Kuvend për HEC-in e Kolonjës, akuza edhe për Zamira Ramin: Bashkia Gjirokastër ka lënë fshatrat jashtë vëmendjes

Flamur Golemi flet në Kuvend për HEC-in e Kolonjës, akuza edhe për Zamira Ramin: Bashkia Gjirokastër ka lënë fshatrat jashtë vëmendjes

Deputeti i PS-së, Flamur Golemi duke folur sot në Kuvend për zhvillimin rural hodhi akuza ndaj Bashkisë Gjirokastër për mungesë të vëmendjes ndaj fshatrave. “Aktualisht në Gjirokastër ka nevojë për ndërhyrje emergjente në rrugët e fshatrave Picar, Golem, Zhulat, Gjat, Hundëkuq dhe disa fshatra të tjerë. Për fat të keq deri më tani gatishmëria e […]

Mirela Kumbaro tregon pse PS nuk e ka ende kandidatin për Gjirokastrën (VIDEO)

Mirela Kumbaro tregon pse PS nuk e ka ende kandidatin për Gjirokastrën (VIDEO)

Gjatë një interviste në A2 Cnn, Mirela Kumbaro është pyetur edhe për kandidatin e Partisë Socialiste në Bashkinë Gjirokastër. Ndonëse gazetarja kërkoi emra, Kumbaro nuk dha një përgjigje konkrete. “Bëni durim sepse jemi ende në fazë diskutimi të të gjithë procesit. Rëndësi ka që kemi kandidatë të mirë. Kështu që e vetmja vështirësi është vështirësia […]

Rama mban pezull kandidatër për zgjedhjet lokale, nuk do të prezantohen në Kongresin e së shtunës

Rama mban pezull kandidatër për zgjedhjet lokale, nuk do të prezantohen në Kongresin e së shtunës

Partia Socialiste do të mbledhë Kongresin e saj në datën 23 mars në orën 10:00 në Pallatin e Kongreseve, por duket se do të mungojë pika për miratimin e listës së kandidatëve për kryetar bashkie siç edhe ishte përcaktuar më parë. Ky vendim mësohet se është marrë të hënën gjatë mbledhjes së Kryesisë së PS. […]

Lëvizje tek PS-ja, Damian Gjiknuri zëvendëson deputetin e Gjirokastrës në Komisionin për Reformën Zgjedhore

Lëvizje tek PS-ja, Damian Gjiknuri zëvendëson deputetin e Gjirokastrës në Komisionin për Reformën Zgjedhore

Pas shkarkimit si Ministër i Energjitikës dhe i Tranporteve Damian Gjiknurit i është caktuar një detyrë e re nga Kryesia e PS-së. Ai është caktuar si Sekretar për Çështjet Zgjedhore dhe do të koordinojë punën për Reformën Zgjedhore, pavarësisht se derimë tani nuk ka asnjë indicie nga ana e opozitës për të bashkëpunuar. Më herët […]

Zgjedhjet lokale, kandidatët e pritshëm të PS-së për Dropullin dhe Libohovën

Zgjedhjet lokale, kandidatët e pritshëm të PS-së për Dropullin dhe Libohovën

Partia Socialiste do të mbledhë Kongresin e saj më 23 mars, ku siç është shprehur vetë kryeministri Edi Rama pritet që edhe të shpallen kandidatët për zgjedhjet lokale të 30 qershorit. Ditët e fundit në radhët e socialistëve ka patur lëvizje në këtë drejtim për përcaktimin e kandidatëve. Sa i përket dy bashkive të qarkut […]

Zgjedhje lokale, Mirela Kumbaro flet për kandidatët e PS-së në Gjirokastër dhe Përmet

Zgjedhje lokale, Mirela Kumbaro flet për kandidatët e PS-së në Gjirokastër dhe Përmet

PS është përfshirë në ethet e brendshme për zgjedhjet e kandidatëve që do të garojnë në zgjedhjet lokale të qershorit. Gjatë një interviste për ‘Gazetën Shqiptare’, ish-ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro është pyetur në cilësinë e deputetes së qarkut, nëse i ka tashmë PS-ja kandidatët për Bashkinë Gjirokastër dhe Bashkinë Përmet. Ja si përgjigjet ajo […]