Shtatori vjen me surpriza., ja si do jetë moti në vijim

Shtatori vjen me surpriza., ja si do jetë moti në vijim

Meteorologia Lajda Porja ka folur për kushtet atmosferike, të cilat do të jenë prezente përgjatë pasdites së sotme si dhe për ditët e ardhshme. Ajo pohoi se orët në vijim zonat qendrore do të jenë të rrezikuara prej rrebesheve të shiut, ndërsa nga nesër, temperaturat do të shënojnë rritje duke bërë që muaji shtator të […]

Vijoni të bëni plazh, të tjera ditë përvëluese ju presin

Vijoni të bëni plazh, të tjera ditë përvëluese ju presin

Shërbimi meteorologjik ushtarak, në parashikimin e fundit që ka publikuar ne faqen e tij zyrtare ne FB, thote se në orët e para të mëngjesit moti mbi vendin tonë ka nisur i kthjellët ndërsa temperaturat në vlerat minimale regjistruan vlerat prej 15-25°C. “Këto 3-4 ditët e fundit shumë prej jush kanë ndier një shqetësim si […]

Kur i keni planifikuar pushimet? Moti për nesër pritet…

Kur i keni planifikuar pushimet? Moti për nesër pritet…

IGJEUM sjell parashikimin e motit për ditën e sotme dhe te nesërme. Pasditen e sotme (e martë, dt.17) priten reshje të dobëta në pothuaj të gjithë qarqet. Reshjet pritet të arrijnë deri në lokalisht mesatare në qarqet Berat, Korçë, Vlorë dhe Gjirokastër (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark). Në zona të kufizuara të […]

Parashikimi, ja si ndryshon moti nesër

Parashikimi, ja si ndryshon moti nesër

Temperaturat e larta do të vazhdojnë të jenë të pranishme në vendin tonë të paktën edhe gjatë ditës së nesërme. Ndërkaq, nuk do të ketë reshje shiu në asnjë prej zonave në vend. Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit ka bërë parashikimin e motit për 24 orët e ardhshme. Reshjet Sot pasdite dhe nesër […]

Ja si do të jetë moti deri në fund të janarit

Ja si do të jetë moti deri në fund të janarit

Ditët në vijim pritet të kthehen reshjet e shiut dhe të dëborës në të gjithë territorin. Sipas meteorologëve, pritet që temperaturat të jenë normale për stinën. Ja parashikimi sipas MeteoAlb: MOTI NE VIJIM: Ditët e fundit të janarit vijojnë me reshje shiu dhe dëborë në zonat malore mbi 700 m nga niveli i detit ndërsa […]

Ka lajme të këqija për motin, ja çfarë pritet të ndodhë

Ka lajme të këqija për motin, ja çfarë pritet të ndodhë

Moti i ngrohtë dhe me diell ka përfunduar. Që prej mbrëmjes së sotme dhe nesër priten reshje shiu dhe shtrëngata në zona të caktuara. Sipas parashikimit të motit të bërë nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit situata do të ndryshojë. Reshjet Sot pasdite priten reshje të dobëta në shumicën e qarqeve. Nesër priten […]

Nesër moti vjen me surpriza

Nesër moti vjen me surpriza

Festat e Nëntorit duket se do të jenë të favorshme si ditë pushimi, pasi reshjet e shiut do t’i lënë vendin kthjellimeve. Kjo e mërkurë solli ndërprerje të reshjeve të shiut, situatë e cila sipas Meteoalb do të vijojë edhe në ditët në vijim. Thuajse në të gjithë territorin e vendit do të ketë më […]

Kujdes nga i ftohti, java e re nis me ulje temperaturash

Kujdes nga i ftohti, java e re nis me ulje temperaturash

Gjatë javës së ardhshme temperaturat pritet të kemi rënie temperaturash si dhe reshje shiu dhe dëbore në të gjithë territorin. Meteorologët parashikojnë që në dy ditët e para të javës të kemi reshje dëbore në zonat malore. Sipas sinoptikanëve të Meteoalb edhe java e ardhshme pritet të dominohet nga moti me reshje dhe temperatura të […]

Borë dhe acar për festat e nëntorit, por…

Borë dhe acar për festat e nëntorit, por…

Këto ditë të fundit të muajit nëntor duket se po na përgatisin për të hyrë zyrtarisht në stinën e ftohtë të dimrit. Gjatë së dielës, temperaturat kanë zbritur nën zero dhe në zonat malore pritet të fillojnë reshjet e borës. Për ata që festat do t’i kalojnë në Shqipëri, mund të shijojnë bukurinë e borës […]