Shtatori vjen me surpriza., ja si do jetë moti në vijim

Shtatori vjen me surpriza., ja si do jetë moti në vijim

Meteorologia Lajda Porja ka folur për kushtet atmosferike, të cilat do të jenë prezente përgjatë pasdites së sotme si dhe për ditët e ardhshme. Ajo pohoi se orët në vijim zonat qendrore do të jenë të rrezikuara prej rrebesheve të shiut, ndërsa nga nesër, temperaturat do të shënojnë rritje duke bërë që muaji shtator të […]

Vijoni të bëni plazh, të tjera ditë përvëluese ju presin

Vijoni të bëni plazh, të tjera ditë përvëluese ju presin

Shërbimi meteorologjik ushtarak, në parashikimin e fundit që ka publikuar ne faqen e tij zyrtare ne FB, thote se në orët e para të mëngjesit moti mbi vendin tonë ka nisur i kthjellët ndërsa temperaturat në vlerat minimale regjistruan vlerat prej 15-25°C. “Këto 3-4 ditët e fundit shumë prej jush kanë ndier një shqetësim si […]

Gusht e gunë? Ja si do të jetë moti ditët e ardhshme…

Gusht e gunë? Ja si do të jetë moti ditët e ardhshme…

Harrojeni shprehjen e kahershme të të parëve “Gusht e gunë” sepse i nxehti ekstrem do të rikthehet serish gjatë kësaj jave. Sipas parashikimit të “Meteoalb”, java e porsanisur do të karakterizohet nga kthjellime dhe temperatura të larta, që do të vijnë në ngjitje në mënyrë graduale. “Kjo jave MBIZOTEROHET nga kthjellime dhe temperatura te larta, […]

Moti, ja si do të nisë java e re

Moti, ja si do të nisë java e re

RESHJET Nesër (e hënë, dt.15) priten reshje të dobëta ose lokalisht të dobëta në pjesën më të madhe të qarqeve (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark). TEMPERATURAT Nesër (e hënë, dt.15) temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë: në bregdet: 18 / 28 °C në vendet e ulëta: 17 / 28 […]

Vranësira dhe shi, ja parashikimi i motit për sot

Vranësira dhe shi, ja parashikimi i motit për sot

Orët vijuese paraqiten me alternime kthjellimesh dhe vranësirash, të cilat do të gjenerojnë rrebeshe shiu. E njëjta situatë do të vazhdojë edhe gjatë të mërkurës, ku moti do të jetë i paqëndrueshëm me vranësira mesatare me reshje shiu të karakterit lokal në formën e rrebesheve dhe stuhive afat-shkurtër në pjesën më të madhe të vendit. […]

Reshjet e shiut, ja situata e rrugëve në qarkun Gjirokastër

Reshjet e shiut, ja situata e rrugëve në qarkun Gjirokastër

Në Qarkun e Gjirokastrës dhe Vlorës: gjatë natës ka pasur reshje shiu. Nuk paraqiten probleme ne qarkullimin e mjeteve. Në Qarkun Korçë: gjatë natës ka pasur reshje të dobëta bore, kontraktorët kanë punuar gjatë natës për pastrimin e akseve dhe shpërndarjen e kripës,qarkullimi kryhet normalisht pa zinxhir në të gjitha akset. Qarkullohet me zinxhirë vetëm […]

Ka lajme të këqija për motin, ja çfarë pritet të ndodhë

Ka lajme të këqija për motin, ja çfarë pritet të ndodhë

Moti i ngrohtë dhe me diell ka përfunduar. Që prej mbrëmjes së sotme dhe nesër priten reshje shiu dhe shtrëngata në zona të caktuara. Sipas parashikimit të motit të bërë nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit situata do të ndryshojë. Reshjet Sot pasdite priten reshje të dobëta në shumicën e qarqeve. Nesër priten […]

Moti, pezullohet lundrimi i tragetit për Korfuz nga Porti i Sarandës

Moti, pezullohet lundrimi i tragetit për Korfuz nga Porti i Sarandës

Përkeqësimi i motit ka sjellë problematika në portin e Sarandës dhe të Vlorës. Për shkak të kushteve të vështira atmosferike, linja Korfuz-Sarandë-Korfuz nuk do të operojë në portin e Sarandës. Ndërsa në portin e Vlorës ka patur prezencë uji në afërsi të godinës së administratës por pjesa e terminalit ku përpunohen pasagjerët nuk ka problem, […]

Nesër moti vjen me surpriza

Nesër moti vjen me surpriza

Festat e Nëntorit duket se do të jenë të favorshme si ditë pushimi, pasi reshjet e shiut do t’i lënë vendin kthjellimeve. Kjo e mërkurë solli ndërprerje të reshjeve të shiut, situatë e cila sipas Meteoalb do të vijojë edhe në ditët në vijim. Thuajse në të gjithë territorin e vendit do të ketë më […]