Stuhia në Gjirokastër, shihni si është bërë ky vresht në Andon Poçi (FOTO)

Stuhia në Gjirokastër, shihni si është bërë ky vresht në Andon Poçi (FOTO)

Shirat e dendura dhe stuhia e një nate më parë ka shkaktuar dëme edhe në Qarkun e Gjirokastrës. Vec bllokimit të rrugëve ka dëme edhe në bujqësi. Fotot që sjell argjirolajm.net janë të një vreshti pranë fshatit Andon Poci, njësia administrative Odrie. Sic shihet dëmtimi është i konsiderueshëm. Shtyllat që mbajnë pjergullat janë rrëzuar përtokë. Parashikimet […]

E keqja s’ka kaluar, Gjirokastra ‘ngrin’ edhe për 24 orë: Mos dilni nga shtëpia nëse s’keni hall

E keqja s’ka kaluar, Gjirokastra ‘ngrin’ edhe për 24 orë: Mos dilni nga shtëpia nëse s’keni hall

Situata e rënduar nga reshjet e dëborës ka detyruar Ministrinë e Mbrojtjes që të dalë me një deklaratë duke paralajmëruar atë pritet të ndodhë në orët në vijim. Ka qenë vetë ministrja Xhaçka ajo që doli në një konferencë për shtyp, ku bëri thirrje që të mos dilet nga shtëpitë pa patur nevojë. Sepse sipas […]

Nis dëbora në Gjirokastër, bëhuni gati për ngrica dhe bllokim rrugësh

Nis dëbora në Gjirokastër, bëhuni gati për ngrica dhe bllokim rrugësh

Ashtu sikundër ishte paralajmëruar, këtë mesnatë kanë rinisur sërish reshjet e dëborës në Gjirokastër. Pritet që moti i keq me reshje dëbore dhe ngrica të vazhdojë edhe gjatë ditës së nesërme. Emergjencat Civile dhe ARRSH kanë paralajmëruar drejtuesit e automjeteve që të kufizojnë lëvizjet, si dhe të jenë të pajisur me zinxhirë. Sinoptikanët thonë se […]

Kalldrëmet e Gjirokastrës si pista patinazhi

Kalldrëmet e Gjirokastrës si pista patinazhi

Në Gjirokastër një person i pamësuar të ecë në kalldrëm, matet mirë të hedhë hapin edhe në kohë të thatë, e jo më kur temperaturat janë nën zero. Por, edhe për vetë gjirokastritët, këto ditë, janë të vështira për të lëvizur në rrugët e brendshme të qytetit. Veç pjerrësisë, rrjedhja e ujërave sipërfaqësore i ka […]

Prefektura Gjirokastër jep alarmin: Në orët e ardhshme do të përballemi me situata të pazakonta

Prefektura Gjirokastër jep alarmin: Në orët e ardhshme do të përballemi me situata të pazakonta

Përmes një njoftimi Prefektura Gjirokastër thotë se në orët e ardhshme qarku do të përballet me një situatë të pazakontë për shkak të reshjeve të dëborës dhe ngricave. “Sipas parashikimeve të Shërbimit Meteorologjik Ushtarak dhe IGJEUM për shkak të reshjeve të dëborës dhe temperaturave të ulëta të cilat priten të fillojnë në orët e vona […]

Moti i keq, furgoni rrëzohet nga ura, një i plagosur

Moti i keq, furgoni rrëzohet nga ura, një i plagosur

Një furgon ka rënë nga rruga e lumit të Vlorës në fshatin Vranisht. Për pasojë, një burrë është dëmtuar, duke iu thyer gjymtyrët e poshtme. Për shkak të bllokimit të rrugës, është i pamundur transportimi për në spital i të plagosurit. Ndaj, pritet ndërhyrja e një helikopteri për të bërë të mundur transportimin e të […]

Dëborë dhe ngrica, shihni si ishte Qafa e Muzinës sot (VIDEO)

Dëborë dhe ngrica, shihni si ishte Qafa e Muzinës sot (VIDEO)

Prej mesditës së 2 janarit vendi është përfshirë nga reshjet e dëborës dhe temperaturat e ulëta. Dëbora e rënë gjatë natës ka sjellë vështirësi në qarkullim në disa akse të vendit, kryesisht në jug dhe juglindje. Qafa e Muzinës mbetet një pikë problematike. Gjatë ditës së sotme kalimi në të kryehej lirshëm, ndonëse këshillohej që […]

Moti i keq, probleme me lundrimin në Sarandë dhe Vlorë

Moti i keq, probleme me lundrimin në Sarandë dhe Vlorë

Reshjet e shiut të rëna paraditen e sotme kanë sjellë probleme në Vlorë dhe në Sarandë. Trageti i linjës Vlorë-Brindisi ka anuluar udhëtimin për shkak të kushteve jo të mira meteorologjike. Era është e fortë ndërsa dallgët në det shkojnë deri në 8 ballë. Ndërsa raportohet se kushtet mund të përmirësohen vetëm pas orës 22:00 […]