Vettingu i ‘bën zbor’ gjyqtarit të vitit ’97 në Gjirokastër. Bleu shtëpi me para borxh nga një biznesmen dhe qëlloi me armë pas sulmit të lazaratasve

Vettingu i ‘bën zbor’ gjyqtarit të vitit ’97 në Gjirokastër. Bleu shtëpi me para borxh nga një biznesmen dhe qëlloi me armë pas sulmit të lazaratasve

Hysni Demiraj u përball me probleme të pasurisë, të vendimeve gjyqësore dhe një seri denoncimesh nga një gjyqtar i Apelit, ndërsa replikoi me vëzhguesin e ONM-së për etikën dhe një borxh prej 5 milionë lekësh, marrë nga një biznesmen. Demiraj tha se nuk ka shitur drejtësi dhe nuk ka futur duart në xhepat e shqiptarëve. […]

‘Habit’ Dasho Aliko: Qeveria bëri shumë mirë që luftoi hashashin. Lazarati paguan më shumë taksa nga të gjithë

‘Habit’ Dasho Aliko: Qeveria bëri shumë mirë që luftoi hashashin. Lazarati paguan më shumë taksa nga të gjithë

Partia Demokratike mblodhi sot aktivin e saj të degës së Gjirokastrës. Ish-kryetari i Komunës Lazarat, Dasho Aliko, që prej pak kohësh drejton PD-në, tha ndër të tjera gjatë fjalës së tij se qeveria bëri shumë mirë që luftoi hashashin. Por sipas tij ky fshat po diskriminohet. ‘Qeveria bëri shumë mirë që luftoi hashashin, por nuk […]

Digjet një shtëpi në fshatin Lazarat

Digjet një shtëpi në fshatin Lazarat

Një banesë është përfshirë nga flakët në fshatin Lazarat. Për fat të mirë raportohet vetëm për dëme materiale. Policia thotë se zjarri ka rënë në banesën e shtetasit A. Ç., vjeç 67, ka rënë zjarr. Nga veprimet e kryera rezultoi se zjarri ka rënë si pasojë e një shkëndije elektrike. Materialet u referuan në Prokurorinë […]

Lazarat, shihni pamjen e re të Urës së Kordhocës. Kumbaro: Premtim i mbajtur, monument i shpëtuar (VIDEO)

Lazarat, shihni pamjen e re të Urës së Kordhocës. Kumbaro: Premtim i mbajtur, monument i shpëtuar (VIDEO)

Kanë përfunduar punimet për restaurimin e Urës së Kordhocës në Lazarat, një monument kulture që daton prej vitit 1820. Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro tregon përmes një video pamjen e re të kësaj ure. “Premtim i mbajtur! Monument i shpëtuar! Destinacion turistik kulturor që duhet vizituar!”, thotë Kumbaro. Punimet për restaurimin e saj u kryen […]

Tritan Shehu ‘merr zemër’ nga Manjani dhe Tavo: Mbështes protestën në Lazarat, procesi gjyqësor është në ‘shtigje të errëta’

Tritan Shehu ‘merr zemër’ nga Manjani dhe Tavo: Mbështes protestën në Lazarat, procesi gjyqësor është në ‘shtigje të errëta’

Nga Tritan Shehu Ne Lazarat sot u protestua per drejtesi! Banore te Lazaratit protestuan ne menyre civle, duke kerkuar nje proces gjyqesor te drejte, te bazuar ne prova reale, transparent, konform parimeve kushtetuese e ligjore, per sa lidhet me ngjarjet e disa viteve me pare dhe vrasjen kriminale aty te nje pjestari te forcave policore. […]

Protestë në Lazarat, familjarët e të dënuarve për vrasjen e policit të RENEA-s kundër vendimit të Gjykatës: I burgosën pa prova! (FOTO)

Protestë në Lazarat, familjarët e të dënuarve për vrasjen e policit të RENEA-s kundër vendimit të Gjykatës: I burgosën pa prova! (FOTO)

Familjarë të të dënuarve për ngjarjen e 24 qershorit 2015 në Lazarat ku efektivi Ibrahim Basha humbi jetën, kanë protestuar sot në qendër të fshatit duke kërkuar drejtësi. Ata ngrenë pretendimet se fëmijët e tyre janë të pafajshëm dhe të dënuar pa prova. Me pankarta në duar të tilla si “drejtësi të pavarur dhe jo […]

Gjirokastër, 1 milion Euro për 3.5 km rrugë

Gjirokastër, 1 milion Euro për 3.5 km rrugë

Brenda muajit Dhjetor për të shkuar nga Gjirokastra në Lazarat apo anasjelltas do të ketë një rruge të re. Rreth 1 milion euro po investohen në 3.5 kilometra rrugë. Drejtori i Autoritetit Rrugor Shqiptar, Afrim Qendro, bashkë me deputetin Bledi Çuçi inspektuan punimet që po kryhen. “Duke filluar nga rrethrrotullimi i ashtuquajtur i Lagjes Punërore […]