Tritan Shehu: E kam theksuar prej kohësh, shumë që u ndalua kanabisi në Lazarat

Tritan Shehu: E kam theksuar prej kohësh, shumë që u ndalua kanabisi në Lazarat

“Egersia mbi Lazaratin ishte preludi i kanabizimit te Shqiperise”. Keshtu shkruan ish-deputeti i PD-se, Tritan Shehu, teksa thekson sot se nderhyrja ne Lazarat ishte nje alibi e pergatitur mire, sipas tij, “ne funksion te strategjise kriminale shteterore te kthyerjes se vendit ne “Republiken e Kanabisit”. Postimi i Tritan Shehut Egersia mbi Lazaratin, preludi i kanabizimit […]

S’ka rigjykim, rrëzohet kërkesa e të riut nga Lazarati

S’ka rigjykim, rrëzohet kërkesa e të riut nga Lazarati

Gjykata për Krime të Rënda i ka rrëzuar kërkesën për rigjykim të riut nga Lazarati, i dënuar si pjesë e grupit që vrau efektivin e RENEA-s, Ibrahim Basha. Ruhan Hiraj u ekstradua nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës në fillim të korrikut dhe menjëherë iu drejtua Gjykatës me një kërkesë për rigjykim, pasi sipas tij, […]

Zëri i Amerikës: Rikthehet kultivimi i kanabisit në jug, mbillet edhe në Lazarat

Zëri i Amerikës: Rikthehet kultivimi i kanabisit në jug, mbillet edhe në Lazarat

Operacionet e Policisë së Gjirokastrës po zbulojnë vatra tC reja të mbjella me bimë narkotike në jug të Shqipërisë. Në harkun e një jave policia ka njoftuar për tre raste të reja narkotikësh ndërkohë që kultivimi ka prekur zonat nga brezi kufitar me Greqinë në zonat e thella të Përmetit, Tepelenës, Këlcyrës dhe Memaliajt. Për […]

U ekstradua nga SHBA, flet avokati i të riut nga Lazarati: Ju siguroj që do të ketë pafajësi

U ekstradua nga SHBA, flet avokati i të riut nga Lazarati: Ju siguroj që do të ketë pafajësi

Avokati i Ruhan Hirajt, i cili u ekstradua nga SHBA pasi akuzohet si një prej autorëve të vrasjës së efektivit Ibrahim Basha në Lazarat, bëri sot një komunikim për mediat. Nikolla tha se është e provuar me dokumenta që i akuzuari nuk ka qënë i përfshirë në këtë ngjarje, ndërsa siguroi pafajësi për Hirajn. ‘’Kurrë […]

Gazeta zviceriane: Aksioni në Lazarat nuk goditi strukturat kriminale, thjesht u kapën ndërmjetësit e vegjël

Gazeta zviceriane: Aksioni në Lazarat nuk goditi strukturat kriminale, thjesht u kapën ndërmjetësit e vegjël

“Krimi i organizuar gjen mjedis ideal në Shqipëri. Kultivimi ilegal i kanabisit në Shqipëri tërheq qarqe të gjera në korrupsion. Është e vështirë që të qëndrosh i pastër. Trafikantët e drogës mund të veprojnë kryesisht të pandëshkuar. Trafiku i drogës po korrupton shoqërinë”, kështu shkruan gazeta zviceriane ‘Neue Zuercher Zeitung’.  Ndër të tjera në shkrim […]

Vizita në Gjirokastër, Rama duhet të ndalë sulmet ndaj Lazaratit. Fshati s’mund të përdoret si gjethe fiku për të mbuluar kanabizimin e Shqipërisë

Vizita në Gjirokastër, Rama duhet të ndalë sulmet ndaj Lazaratit. Fshati s’mund të përdoret si gjethe fiku për të mbuluar kanabizimin e Shqipërisë

Përtej entuziasmit të socialistëve, vizita dy ditore e Edi Ramës në qarkun Gjirokastër la edhe një shije të keqe. Për të sulmuar opozitën dhe modelin e saj të qeverisjes, Rama tregoi sërish Lazaratin si ‘karikaturë’ të PD-së. E përmendi dje në Gjirokastër, e përmendi edhe në Përmet. Në Lazarat vërtet kultivohej kanabis sepse kjo ishte […]

Vettingu i ‘bën zbor’ gjyqtarit të vitit ’97 në Gjirokastër. Bleu shtëpi me para borxh nga një biznesmen dhe qëlloi me armë pas sulmit të lazaratasve

Vettingu i ‘bën zbor’ gjyqtarit të vitit ’97 në Gjirokastër. Bleu shtëpi me para borxh nga një biznesmen dhe qëlloi me armë pas sulmit të lazaratasve

Hysni Demiraj u përball me probleme të pasurisë, të vendimeve gjyqësore dhe një seri denoncimesh nga një gjyqtar i Apelit, ndërsa replikoi me vëzhguesin e ONM-së për etikën dhe një borxh prej 5 milionë lekësh, marrë nga një biznesmen. Demiraj tha se nuk ka shitur drejtësi dhe nuk ka futur duart në xhepat e shqiptarëve. […]

‘Habit’ Dasho Aliko: Qeveria bëri shumë mirë që luftoi hashashin. Lazarati paguan më shumë taksa nga të gjithë

‘Habit’ Dasho Aliko: Qeveria bëri shumë mirë që luftoi hashashin. Lazarati paguan më shumë taksa nga të gjithë

Partia Demokratike mblodhi sot aktivin e saj të degës së Gjirokastrës. Ish-kryetari i Komunës Lazarat, Dasho Aliko, që prej pak kohësh drejton PD-në, tha ndër të tjera gjatë fjalës së tij se qeveria bëri shumë mirë që luftoi hashashin. Por sipas tij ky fshat po diskriminohet. ‘Qeveria bëri shumë mirë që luftoi hashashin, por nuk […]

Digjet një shtëpi në fshatin Lazarat

Digjet një shtëpi në fshatin Lazarat

Një banesë është përfshirë nga flakët në fshatin Lazarat. Për fat të mirë raportohet vetëm për dëme materiale. Policia thotë se zjarri ka rënë në banesën e shtetasit A. Ç., vjeç 67, ka rënë zjarr. Nga veprimet e kryera rezultoi se zjarri ka rënë si pasojë e një shkëndije elektrike. Materialet u referuan në Prokurorinë […]

Lazarat, shihni pamjen e re të Urës së Kordhocës. Kumbaro: Premtim i mbajtur, monument i shpëtuar (VIDEO)

Lazarat, shihni pamjen e re të Urës së Kordhocës. Kumbaro: Premtim i mbajtur, monument i shpëtuar (VIDEO)

Kanë përfunduar punimet për restaurimin e Urës së Kordhocës në Lazarat, një monument kulture që daton prej vitit 1820. Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro tregon përmes një video pamjen e re të kësaj ure. “Premtim i mbajtur! Monument i shpëtuar! Destinacion turistik kulturor që duhet vizituar!”, thotë Kumbaro. Punimet për restaurimin e saj u kryen […]