Nis gjyqi për Klement Balilin

Nis gjyqi për Klement Balilin

Ka nisur në Gjykatën e Krimeve të Rënda gjyqi ndaj Klement Balilit. Trupa gjykuese përbëhet nga një treshe gjyqtarësh, të kryesuar nga gjyqtarja Flora Hajredinaj. Pritet të shqyrtohet edhe kërkesa për të proceduar me gjykim të shkurtuar. Në dosjen e prokurorise thuhet se nga informacioni i policisë, rezultonte se nga fundi i muajit Maj 2015 […]

Gazeta italiane tregon përse u dorëzua Klement Balili dhe cilat janë lidhjet e tij në Milano

Gazeta italiane tregon përse u dorëzua Klement Balili dhe cilat janë lidhjet e tij në Milano

Mediat italiane kanë përcjellë gjatë orëve të fundit lajmin e arrestimit në Shqipëri të Klement Balilit. “Në rrugët e marijuanës, Eskobari i Ballkanit i dorëzohet investiguesve”, shkruan e përditshmja Corriere della Sera. “U dorëzua me dy kushte, shkruan gazeta italiane, jo dhunë e arrestimi tij të mos shfaqej si meritë e policisë.” E sipas Corriere […]

Të dy nga Delvina/ Si negocioi Ardi Veliu me Klement Balilin

Të dy nga Delvina/ Si negocioi Ardi Veliu me Klement Balilin

Nga Lorenc Vangjeli Ka një ngulm maniakal në Tiranë për të t’u ndarë sipas një linje të përcaktuar qartë pushteti edhe për gjërat më të thjeshta: maxhoranca e quan arrestin e të dyshuarit Balili si sukses të policisë, opozita e relativizon si një vetëdorëzim të tij në këmbim të garancive të dyshimta. Njëlloj si tifozët […]

Gjykata cakton masën e sigurisë për Klement Balilin (FOTO)

Gjykata cakton masën e sigurisë për Klement Balilin (FOTO)

‘Arrest me burg’, kjo është  masa e sigurisë së dhënë nga Gjykata e Krimeve të Rënda për Klement Balilin, i cilësuar si ‘Eskobari i Ballkanit’.  Balili është njohur me 4 akuzat, të cilët mësohet se i ka mohuar. Avokati Dhori Sollaku jashtë gjykatës u shpreh se nuk la asnjë provë që ai është përfshirë në trafik […]

Flet Klement Balili: Jam strehuar edhe në Gjirokastër

Flet Klement Balili: Jam strehuar edhe në Gjirokastër

Kelment Balili, personi më i kërkuar në Shqipëri, i cilësuar si Eskobari i Ballkanit ka folur ekskluzivisht për gazetarin e Report TV, Artan Hoxha vetëm pak orë para arrestimit. Ai ka rrëfyer muajt e arratisjes dhe se si i shpëtoi policisë, në 16 operacione. Balili tregon se nuk është larguar asnjëherë nga Shqipëria, gjatë periudhës […]

Flet ish-drejtori i Policisë në Gjirokastër: Si e arrestova Klement Balilin në vitin 2006

Flet ish-drejtori i Policisë në Gjirokastër: Si e arrestova Klement Balilin në vitin 2006

Klement Balili u arrestua për herë të parë në vitin 2006. Ai u ndalua së bashku me dy policë të Komisariatit të Sarandës, gjatë një tentative për trafikimin e një sasie prej 750 kg kanabis drejt Greqisë. Në atë kohë, i ashtuquajturi “Eskobari i Ballkanit” bëri pak muaj burg, për t’u rikthyer në shënjestrën e […]

‘Ardi Veliu na lutej për dorëzimin e tij, flet nipi i Klement Balilit

‘Ardi Veliu na lutej për dorëzimin e tij, flet nipi i Klement Balilit

Gjatë bisedës me drejtuesin e emisionit, Top Shoë, nipi i Klement Balilit deklaroi sonte se ka qenë ai personalisht që ka negociuar me kreun e Policisë së Shtetit, Ardi Veliu për t’u vetëdorëzuar, pas një sërë kërkesash të mëparshme nga kreu i Policisë së Shtetit “përr tu vetëdorëzuar”. “Ne kemi pasur kërkesë më parë nga […]

VIDEO/ Momenti kur Klement Balili futet në makinën e Ardi Veliut

VIDEO/ Momenti kur Klement Balili futet në makinën e Ardi Veliut

Plot 2 vjet e 8 muaj zgjati arratia e Klemet Balilit, i etiketuar nga mediat greke si ‘Eskobari i Ballkanit’. Sot ai është vetëdorëzuar në polici, për t’u përballur me drejtësinë. Pas daljes nga banesa në fshatin Stjar të Delvinës, me makinën e nipit të tij, Rigels Balili, i cili është dhe kryebashkiak i Delvinës, Balili është […]

Artan Hoxha zbulon çfarë ndodhi me Balilin përpara se ai të vetëdorëzohej dhe tregon si arriti të fshihej për gjithë këtë kohë

Artan Hoxha zbulon çfarë ndodhi me Balilin përpara se ai të vetëdorëzohej dhe tregon si arriti të fshihej për gjithë këtë kohë

Artan Hoxha, gazetari i njohur investigativ ka intervistuar pak para vendimit për t’u vetëdorëzuar në polici, Klement Balilin. Hoxha ka pohuar se ka zhvilluar një intervistë në orët e vona të natës dhe biseda me të do të transmetohet nesër në televizionin ku ai punon, Report Tv. Ndërkaq, gazetari ka habitur lidhur me arsyen e […]