Babë e bijë dhe këshilltarë që kanë ndryshuar disa parti. Këta janë emrat e rinj të Këshillit Bashkiak Gjirokastër

Babë e bijë dhe këshilltarë që kanë ndryshuar disa parti. Këta janë emrat e rinj të Këshillit Bashkiak Gjirokastër

Partia Socialiste ka fituar vetëm 21 vende në Këshillin Bashkiak të Gjirokastrës pas zgjedhjeve lokale të 30 qershorit. 11.89% të votave i ka marrë Partia Social Demokrate e Tom Doshit. Kjo forcë do të ketë 4 anëtarë në Këshill. Ata janë Armand Feruni, Karolina Xheko, Arjan Hasko dhe Grusilda Camani. Për herë të parë ndoshta, në […]

Bashkia Gjirokastër miraton gjobë 5 mijë lekë për ata që ndotin mjedisin. Disa arsye përse nuk e ka seriozisht

Bashkia Gjirokastër miraton gjobë 5 mijë lekë për ata që ndotin mjedisin. Disa arsye përse nuk e ka seriozisht

Bashkia Gjirokastër njofton se do të gjobitet me 5 mijë lekë të reja kushdo që ndot mjedisin. Masa shtrënguese është miratuar në Këshillin Bashkiak pas një propozimi të ardhur nga 6 banorë të qytetit, të cilët kanë dhënë edhe nënshkrimet përkatëse. Por më shumë kjo ngjan me një nismë populiste sesa me një masë që mund […]

Gropa financiare te Luftëtari dhe këshilltarët me një dorë në bakllava e tjetrën në kadaif

Gropa financiare te Luftëtari dhe këshilltarët me një dorë në bakllava e tjetrën në kadaif

Në mbledhjen e fundit të Këshillit Bashkiak Gjirokastër për këtë vit, është zhvilluar një debat për buxhetin që Bashkia Gjirokastër i jep klubit të futbollit Luftëtari. Janë rreth 230 milionë lekë të vjetra çdo vit, për të cilat këshilltarët kërkojnë transparencë. Por ajo që u vu re ndër të tjera në dabatin e sotëm, ishte […]

PD Gjirokastër kërkon vende pune në bashki, reagon Zamira Rami: Ndajeni mendjen njëherë e mirë se…

PD Gjirokastër kërkon vende pune në bashki, reagon Zamira Rami: Ndajeni mendjen njëherë e mirë se…

Sot kreu i PD Gjirokastër, Roland Bejko, i bëri thirrje publike kryebashkiakes Zamira Rami për të shkarkuar drejtorët e PS-së dhe në vend të tyre të emërojë njerëzit e PD-së. Bejko e argumentonte këtë kërkesë me faktin që tashmë PD-LSI janë në koalicion. ArgjiroLajm.net iu drejtua Zamira Ramit nëse kishte një koment për këtë kërkesë […]

PD Gjirokastër kërkon ‘tepsi’, Bejko thirrje për Zamira Ramin: Shkarko drejtorët e PS-së, emëro njerëzit tanë (VIDEO)

PD Gjirokastër kërkon ‘tepsi’, Bejko thirrje për Zamira Ramin: Shkarko drejtorët e PS-së, emëro njerëzit tanë (VIDEO)

Partia Demokratike në Gjirokastër nuk ka më durim me Zamira Ramin dhe LSI-në. Sot kryetari Roland Bejko, i ka bërë thirrje publike kryebashkiakes, për të ndarë pushtetin në Bashkinë Gjirokastër. E thënë më thjeshtë, për të ndarë ‘tepsinë’ e pushtetit në nivel lokal. Zakonisht llogaritë apo pazaret për ndarje të pushtetit bëhen në mënyrë diskrete […]

Këshilli Bashkiak i Gjirokastrës jep tituj nderi ‘pa doganë’, 6 emra do të miratohen brenda një dite. Mes tyre edhe një këngëtare

Këshilli Bashkiak i Gjirokastrës jep tituj nderi ‘pa doganë’, 6 emra do të miratohen brenda një dite. Mes tyre edhe një këngëtare

Këshilli  Bashkiak i Gjirokastrës zhvillon të enjten mbledhjen e radhës. Krahas pikave të tjera në rend dite, bien në sy edhe disa tituj nderi që pritet të miratohen për persona të ndryshëm. Emrat që do të nderohen janë si më poshtë.  “Qytetar Nderi i Bashkise Gjirokaster”znj. Nurie Cico Bozo me motivacionin ;’Per kontributin dhe veperimtarine […]

Gjirokastër, Roland Bejko ankohet për Spartak Drasën: Qytetarët nuk dinë çfarë ndodh në mbledhjet e Këshillit Bashkiak

Gjirokastër, Roland Bejko ankohet për Spartak Drasën: Qytetarët nuk dinë çfarë ndodh në mbledhjet e Këshillit Bashkiak

9 muaj nga përfundimi i mandatit të të zgjedhurve në pushtetin vendor, kreu i PD Gjirokastër, Roland Bejko, ngre shqetësimin e mungesës së qytetarëve në mbledhjet e Këshillit Bashkiak, si dhe publikimin paraprakisht të rendit të ditës dhe vendimeve që miratohen më pas. Ndonëse është e habitshme përse Bejko u kujtua për këtë shqetësim tre […]

Bashkia Gjirokastër ‘pengon’ Sefedin Brahon të dalë në pension

Bashkia Gjirokastër ‘pengon’ Sefedin Brahon të dalë në pension

Legjenda e futbollit gjirokastrit Sefedin Braho ka mbushur moshën e daljes në pension, por Bashkia Gjirokastër ‘nuk e le’ të futet në këtë status të ri social. Në mbledhjen e sotme të Këshillit Bashkiak, është miratuar një vendim ‘për shyrjen e kohës së pensionit, mjeshtrit të sportit z.Sefedin Braho për nevojat e institucionit’. Sefedin Braho […]

Gjirokastër, gruaja nga ‘Dunavati’ ‘bën për 1 lek’ Zamira Ramin në mbledhjen e Këshillit Bashkiak (VIDEO)

Gjirokastër, gruaja nga ‘Dunavati’ ‘bën për 1 lek’ Zamira Ramin në mbledhjen e Këshillit Bashkiak (VIDEO)

Në mbledhjen e sotme të Këshillit Bashkiak Gjirokastër, ishin të pranishëm edhe një grup banorësh të lagjes ‘Dunavat’. Ata shprehën ankesat e tyre te kryebashkiakja Zamira Rami, për mungesë linjave të shpeshta të transportit urban, si dhe probleme të infrastrukturës. Një grua e moshuar i tha Ramit se në lagjen e saj nuk është bërë […]