Meta dekoron ambasadoren e Greqisë, ‘Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut’

Meta dekoron ambasadoren e Greqisë, ‘Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut’

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar ambasadoren greke në Shqipëri me titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut’. Vetë Meta është shprehur për këtë vlerësim që i ka bërë ambasadores Sourani në një mesazh sot në Fb: “Kisha kënaqësinë e veçantë të vlerësoja, Ambasadoren e Republikës Helenike në Tiranë, zonjën Eleni Sourani, me Titullin “Kalorës i Urdhrit […]

E habitshme/ Deputetja e LSI në Gjirokastër voton pro rezolutës për shkarkimin e Ilir Metës

E habitshme/ Deputetja e LSI në Gjirokastër voton pro rezolutës për shkarkimin e Ilir Metës

Janë 25 deputetë të opozitës së re në Parlament që sot bashkuan votat me mazhorancën për të miratuar rezolutën që dënon vendimin e presidentit Ilir Meta për të shfuqizuar 30 qershorin si datë për zgjedhjet lokale. Ky votim tregon se dy grupet parlamentare të formuara nga deputetët e hyrë nga listat e PD dhe LSI […]

Deputetja e Gjirokastrës ‘mbron’ Ilir Metën, voton kundër rezolutës që i hap rrugë shkarkimit të Presidentit

Deputetja e Gjirokastrës ‘mbron’ Ilir Metën, voton kundër rezolutës që i hap rrugë shkarkimit të Presidentit

Në seancën e sotme parlamentare të Kuvendit u votua me 100 vota pro për Rezolutën kundër dekretit të Presidentit të Republikës, Ilir Meta, për shtyrjen e zgjedhjeve vendore. Mes 110 deputetëve të pranishëm në sallë që morën pjesë në votim, 7 kanë votuar kundër, 2 abstenim ndërsa 1 nuk ka votuar. Sikurse pritej, 7 deputetët […]

Ish-këshilltari i Metës: Do të votoja pro shkarkimit të tij, por me një kusht

Ish-këshilltari i Metës: Do të votoja pro shkarkimit të tij, por me një kusht

Deputeti i grupit të pavarur parlamentar, Ralf Gjoni, njëherësh ish-këshilltar i presidentit të Republikës, Ilir Meta, ka deklaruar se do të votojë pro kërkesës së Partisë Socialiste për shkarkimin e kreut të shtetit, me kushtin që largimi i tij nga detyra të garantojë në këmbim ndryshimin e sistemit zgjedhor. Gjoni thekson se e vetmja mundësi […]

Socialistët në Gjirokastër nuk pyesin për Ilir Metën, takime elektorale edhe me saze (VIDEO)

Socialistët në Gjirokastër nuk pyesin për Ilir Metën, takime elektorale edhe me saze (VIDEO)

Vendimi i Presidentit Ilir Meta për të anuluar dekretin e mbajtjes së zgjedhjeve në 30 qershor nuk e ka prishur ecurinë normale të fushatës së socialistëve. Video që shihni më poshtë është xhiruar sot pasdite në lagjen ’11 Janari’ ku do të zhvillojë takimin e radhës elektoral kandidati për Bashkinë Gjirokastër, Flamur Golemi. Tre muzikantë […]

Sfida për Ilir Metën: Nëse doni ta krijoni ju qeverinë, dorëhiquni dhe fitoni zgjedhjet!

Sfida për Ilir Metën: Nëse doni ta krijoni ju qeverinë, dorëhiquni dhe fitoni zgjedhjet!

Nga Flogert Muça/ Presidenti Ilir Meta nuk ka dekretuar emrin e shqiptarit të Kosovës, Gent Cakaj si Ministër për Europën dhe Punët e Jashtme të Republikës së Shqipërisë. Duke shkelur në të dyja këmbët Kushtetutën dhe duke u sjellë si përçarës i unitetit kombëtar, Ilir Meta ka sajuar disa argumenta qesharake sa për të mos […]

Deputeti i Gjirokastrës thirrje për Ilir Metën: Mos e dekreto Ministrin e Jashtëm

Deputeti i Gjirokastrës thirrje për Ilir Metën: Mos e dekreto Ministrin e Jashtëm

Deputeti i Partisë Demokratike, i cili ka qenë edhe në postin e rëndësishëm të ministrit të Jashtëm, Tritan Shehu, ditën e sotme i ka bërë thirrje presidentit Ilir Meta që të mos dekretojë disa nga ministrat e rinj të kabinetit “Rama 3” dhe veçanërisht, atë të Jashtmin Gent Cakaj. Nëpërmjet një shënimi në faqen e […]

Meta dënon sulmin ndaj gazetares Klodi Lala: Të hetohet ngjarja!

Meta dënon sulmin ndaj gazetares Klodi Lala: Të hetohet ngjarja!

Në lidhje me sulmin me armë ndaj shtëpisë së babait të gazetares së kronikës së zezë, Klodiana Lala ka reaguar edhe presidenti i republikës, Ilir Meta. Meta është shprehur ai ka folur në telefon me gazetaren dhe e ka inkurajuar atë në misionin e saj. Po ashtu Meta është shprehur se do të inkurajojë organet […]