Ish-ambasadori grek në Shqipëri: Rama është i papërshtatshëm për të dialoguar me Greqinë

Ish-ambasadori grek në Shqipëri: Rama është i papërshtatshëm për të dialoguar me Greqinë

Ish-ambasadori grek në Shqipëri në vitet 1999-2000, Aleksandros Malias, në artikullin e tij në të përditshmen greke ‘Kathimerini’, ka trajtuar raportet midis dy vendeve me titull: ‘Sot Himara: Ditët e shtatorit’. Në artikull ish-ambasadori Aleksandros Malias shkruan: ‘Që kur isha ambasador në Tiranë, unë kam përjetuar një mall të çuditshëm kur vizitoj Himarën. Artikulli ‘Letër nga […]

Greqia e vendosur të bllokojë Shqipërinë, lobon në Gjermani që të mos hapen negociatat

Greqia e vendosur të bllokojë Shqipërinë, lobon në Gjermani që të mos hapen negociatat

Greqia është futur “zyrtarisht” në listën e vendeve skeptike sa i takon hapjes së bisedimeve të anëtarësimit me Shqipërinë. Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias konfirmoi paralajmërimin e dhënë më herët nga kryeministri Qiriakos Mitsotaqis. Në një intervistë dhënë për gazetën “Ta Nea”, kryediplomati grek vlerësoi përmirësimin e raporteve mes dy vendeve, por foli me […]

Greqia në panik, dy tërmete brenda pak orësh

Greqia në panik, dy tërmete brenda pak orësh

Një tërmet i ri 3,7 i shkallën rihter është shënuar pasditen e së mërkurës në orën 15:31 minuta në zonën detare në verilindje të Karpathos në Greqi. Sipas një njoftimi zyrtar nga Instituti Kombëtar i Athinës mësohet se epiqendra e tërmetit është shënuar 47 kilometra në veri-lindje të Karpathos, me një thellësi prej 15 km. […]

Emrat/ Këta janë dy shqiptarët e kapur në Qafë Botë

Emrat/ Këta janë dy shqiptarët e kapur në Qafë Botë

Zbulohen emrat e shqiptareve te kapur me droge në doganen e Qafë Botës. Ata janë: Dori Lamkaj, lindur ne 10.10.1974 në Patos, shofer i mjetit, Safet Ymera, lindur në 14.02.1951 në Damës, Fier. Transportin 91. kg hashash me makinë, në pranga dy shqiptarë. Droga është gjetur e fshehur ne makinë me targa shqiptare , ku […]

Mediat greke ‘kapin mat’ Edi Ramën në Trikala

Mediat greke ‘kapin mat’ Edi Ramën në Trikala

Mediat greke njoftojnë sot se kryeministri Edi Rama ka bërë një vizitë të shpejtë në Greqi të enjten pasdite. \ Rama ka qënë në Trikalla dhe ka ngrënë drekë në restorantin e hotelit “Panellinion” në qendër të qytetit; fill pas kësaj ,kryeministri shqiptar ka pirë një kafe në hije, në oborrin jashtë hotelit. Sipas mediave […]

Tërmet në Greqi, ‘shkundet’ vendi i preferuar i shqiptarëve për pushime

Tërmet në Greqi, ‘shkundet’ vendi i preferuar i shqiptarëve për pushime

Vetëm një muaj pas stuhisë së tmerrshme, që iu mori jetën shtatë turistëve, gadishulli i bukur i Halkidikit në Greqi, i njohur dhe si një ndër destinacionet e preferuara të shqiptarëve, është goditur nga një tërmet, duke shkaktuar sërish panik. Mediet fqinje raportojnë se një tërmet me madhësi 3.5 ballë i shkallës Rihter në det […]

Meta dekoron ambasadoren e Greqisë, ‘Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut’

Meta dekoron ambasadoren e Greqisë, ‘Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut’

Presidenti Ilir Meta ka dekoruar ambasadoren greke në Shqipëri me titullin “Kalorës i Urdhrit të Skënderbeut’. Vetë Meta është shprehur për këtë vlerësim që i ka bërë ambasadores Sourani në një mesazh sot në Fb: “Kisha kënaqësinë e veçantë të vlerësoja, Ambasadoren e Republikës Helenike në Tiranë, zonjën Eleni Sourani, me Titullin “Kalorës i Urdhrit […]

Ministri i ri i Jashtëm: Rama është grek nga gjyshja, e njihja në Korfuz

Ministri i ri i Jashtëm: Rama është grek nga gjyshja, e njihja në Korfuz

Kryeministri i Greqisë, Qiriakos Micotaqis i ka besuar drejtimin e politikës së jashtme një prej njerëzve të tij më të afërt nga radhët e partisë “Demokracia e Re”, Nikos Dhendhias, me qëllim forcimin e pozitave të vendit në arenën ndërkombëtare. Në dosjen e përgatitur me prioritetet në fushën e diplomacisë për mandatin që sapo nisi, […]