Zgjedhjet, del një tjetër kandidat për Gjirokastrën: Kam mbështetje nga Izraeli dhe Holanda (FOTO)

Zgjedhjet, del një tjetër kandidat për Gjirokastrën: Kam mbështetje nga Izraeli dhe Holanda (FOTO)

Gara për Bashkinë Gjirokastër pritet të jetë interesante. Një tjetër emër deklaron se do të jetë kandidat në zgjedhjet e 30 Qershorit. Ai është Marenglen Kociu. Përmes një postimi në faqen e tij në Facebook, Kociu shkruan se do jetë kandidat i Partisë Kristian Demokrate. Por ai nuk saktëson nëse garon për postin e kryetarit […]

La Gjirokastrën për Kukësin, ja si e justifikon Vasil Shkurtaj faktin që ka shënuar më pak gola

La Gjirokastrën për Kukësin, ja si e justifikon Vasil Shkurtaj faktin që ka shënuar më pak gola

Në merkaton dimërore u transferua nga Luftëtari te Kukësi, duke hedhur hapin e madh në karrierë. Vasil Shkurtaj, megjithatë, mund të kishte dhënë më shumë nga sa pritej. Vetëm 4 gola në 11 ndeshje kampionati. Në Gjirokastër, Shkurtaj e mbylli me 7 gola aventurën, në gjysmën e kampionatit. Sigurisht, në pesë ndeshjet e mbetura, i […]

Ministri Çuçi takim me fermerët në Gjirokastër, prezantohet skema për mbështetjen në bujqësi dhe blegtori. Aplikimet nisin pas tre ditësh (FOTO)

Ministri Çuçi takim me fermerët në Gjirokastër, prezantohet skema për mbështetjen në bujqësi dhe blegtori. Aplikimet nisin pas tre ditësh (FOTO)

AZHBR ka nisur takimet informuese me fermerët dhe agropërpunuesit për Programin e Mbështetjes të Skemës Kombëtare të Bujqësisë 2019, në 12 qarqe. Ndalesa e radhës ishte Gjirokastra, ku fermerët u i formuan lidhur me masat direkte dhe investimet që mbështesin sektorët e blegtorisë, dorëzimit të qumështit, peshkimit, zhvillimit të sektorit të ullirit, bletari, agroturizëm dhe […]

Deputetja e Gjirokastrës tërheq vëmendjen në Kuvend me fustanin ngjyrë gurkali (FOTO)

Deputetja e Gjirokastrës tërheq vëmendjen në Kuvend me fustanin ngjyrë gurkali (FOTO)

Janë deputetet e reja të opozitës së re që kanë tërhequr vëmendjen gjatë seancës plenare të enjtën. Ediola Braha, e cila vjen nga lista e deputetëve të LSI në Gjirokastër, kishte veshur një fustan gurkali të ngjitur pas trupit dhe me një çantë shumë elegante me xixa. Kjo natyrisht që nuk mund t’i shpëtonte syrit të […]

Kalldrëmet e Gjirokastrës, punuesi i gurit Agush Kore: Nuk është kjo koha e përshtatshme për restaurim, toka ka lagështi (VIDEO)

Kalldrëmet e Gjirokastrës, punuesi i gurit Agush Kore: Nuk është kjo koha e përshtatshme për restaurim, toka ka lagështi (VIDEO)

Punimet për rehabilitimin dhe zëvendësimin e kalldrëmit tejet në amortizuar në në ‘Qafën e Pazari’t në Girokastër janë duke vijuar. Në qendër të këtyre punimeve është vënë ndriçimi i zonës, instalimi i një rjeti të ri të infrastrukturës nëntoksore si edhe zëvendësimi I një pjese të amoritzuar. Edhe pse punimet vijojnë me ritme të shpejta […]

Vettingu, ja përse u shkarkua kryetarja e Gjykatës Gjirokastër

Vettingu, ja përse u shkarkua kryetarja e Gjykatës Gjirokastër

Kryetarja e Gjykatës së Gjirokastrës Albina Spaha u shkarkua sot nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. Komisioni e gjeti atë gjatë hetimit administrativ me probleme në kriterin e pasurisë. Trupa gjykuese e përbërë nga Xhensila Pine kryesuese, Genta Tafa (Bungo) anëtare dhe Pamela Qirko relatori vendosi në favor të shkarkimit pasi e hetoi Spahan në […]

Bie një nga kërkesat e studentëve, s’ka vetting akademik as në Universitetin e Gjirokastrës

Bie një nga kërkesat e studentëve, s’ka vetting akademik as në Universitetin e Gjirokastrës

Prej disa ditësh ka një përplasje mes kryeministrit Edi Rama dhe rektorit të Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni. Sipas kryeministrit, rektori nuk po bën asnjë përpjekje për të realizuar verifikimin e titujve akademikë, pra të bëjë një lloj vettingu, kërkesë e cila u artikulua edhe gjatë protestave studentore. Por sa i përket vettingut akademik, situata […]

Bashkia Gjirokastër shpik një mënyrë për të shtuar ‘gjelbërimin’ në qytet, shihni këto FOTO

Bashkia Gjirokastër shpik një mënyrë për të shtuar ‘gjelbërimin’ në qytet, shihni këto FOTO

Me ardhjen e pranverës Bashkia Gjirokastër ka nisur ndërhyrjet në ambientet publike, kryesisht lyerje dhe pastrime të ndryshme. Pak a shumë është i njëjti ritual që përdorin edhe nikoqiret në shtëpi pas daljes nga dimri. Sot janë lyer me ngjyrë jeshile bordurat e lulishtes pargjatë bulevardit të lagjes ’18 Shtatori’. Ndoshta nuk është rastësi zgjedhja […]

Emërohet drejtori i Policisë së Qarkut Gjirokastër

Emërohet drejtori i Policisë së Qarkut Gjirokastër

Perlat Vatoci është emëruar sot drejtor i Drejtorisë së Policisë Vendore në Gjirokastër, ndërsa ka qëndruar i komanduar në këtë post që nga prilli i vitit të shkuar. Kujtojmë që kohët e fundit ka pasur një lumë emërimesh dhe shkarkimesh në drejtoritë vendore të policisë në të gjithë Shqipërinë. Këto lëvizje kanë ardhur pas situatës […]

Kosta Barka duhet të marrë mandatin e Tritan Shehut në Gjirokastër, Dropulli s’mund të jetë pa deputet në Parlament

Kosta Barka duhet të marrë mandatin e Tritan Shehut në Gjirokastër, Dropulli s’mund të jetë pa deputet në Parlament

Ish-ministri i Punës, Kosta Barka do të jetë ditët e ardhshme ndoshta para dilemës më të madhe të jetës deri më tani. Të hyjë në Kuvend si deputet, duke marrë mandatin e lenë nga Tritan Shehu në Gjirokastër apo t’i bindet verbërisht vendimit absurd të Lulzim Bashës dhe Monika Kryemadhit? Kjo është çështja! Pasi Mimoza […]