Kalldrëmet e Gjirokastrës, punuesi i gurit Agush Kore: Nuk është kjo koha e përshtatshme për restaurim, toka ka lagështi (VIDEO)

Kalldrëmet e Gjirokastrës, punuesi i gurit Agush Kore: Nuk është kjo koha e përshtatshme për restaurim, toka ka lagështi (VIDEO)

Punimet për rehabilitimin dhe zëvendësimin e kalldrëmit tejet në amortizuar në në ‘Qafën e Pazari’t në Girokastër janë duke vijuar. Në qendër të këtyre punimeve është vënë ndriçimi i zonës, instalimi i një rjeti të ri të infrastrukturës nëntoksore si edhe zëvendësimi I një pjese të amoritzuar. Edhe pse punimet vijojnë me ritme të shpejta […]

Vettingu, ja përse u shkarkua kryetarja e Gjykatës Gjirokastër

Vettingu, ja përse u shkarkua kryetarja e Gjykatës Gjirokastër

Kryetarja e Gjykatës së Gjirokastrës Albina Spaha u shkarkua sot nga Komisioni i Pavarur i Kualifikimit. Komisioni e gjeti atë gjatë hetimit administrativ me probleme në kriterin e pasurisë. Trupa gjykuese e përbërë nga Xhensila Pine kryesuese, Genta Tafa (Bungo) anëtare dhe Pamela Qirko relatori vendosi në favor të shkarkimit pasi e hetoi Spahan në […]

Bie një nga kërkesat e studentëve, s’ka vetting akademik as në Universitetin e Gjirokastrës

Bie një nga kërkesat e studentëve, s’ka vetting akademik as në Universitetin e Gjirokastrës

Prej disa ditësh ka një përplasje mes kryeministrit Edi Rama dhe rektorit të Universitetit të Tiranës, Mynyr Koni. Sipas kryeministrit, rektori nuk po bën asnjë përpjekje për të realizuar verifikimin e titujve akademikë, pra të bëjë një lloj vettingu, kërkesë e cila u artikulua edhe gjatë protestave studentore. Por sa i përket vettingut akademik, situata […]

Bashkia Gjirokastër shpik një mënyrë për të shtuar ‘gjelbërimin’ në qytet, shihni këto FOTO

Bashkia Gjirokastër shpik një mënyrë për të shtuar ‘gjelbërimin’ në qytet, shihni këto FOTO

Me ardhjen e pranverës Bashkia Gjirokastër ka nisur ndërhyrjet në ambientet publike, kryesisht lyerje dhe pastrime të ndryshme. Pak a shumë është i njëjti ritual që përdorin edhe nikoqiret në shtëpi pas daljes nga dimri. Sot janë lyer me ngjyrë jeshile bordurat e lulishtes pargjatë bulevardit të lagjes ’18 Shtatori’. Ndoshta nuk është rastësi zgjedhja […]

Emërohet drejtori i Policisë së Qarkut Gjirokastër

Emërohet drejtori i Policisë së Qarkut Gjirokastër

Perlat Vatoci është emëruar sot drejtor i Drejtorisë së Policisë Vendore në Gjirokastër, ndërsa ka qëndruar i komanduar në këtë post që nga prilli i vitit të shkuar. Kujtojmë që kohët e fundit ka pasur një lumë emërimesh dhe shkarkimesh në drejtoritë vendore të policisë në të gjithë Shqipërinë. Këto lëvizje kanë ardhur pas situatës […]

Kosta Barka duhet të marrë mandatin e Tritan Shehut në Gjirokastër, Dropulli s’mund të jetë pa deputet në Parlament

Kosta Barka duhet të marrë mandatin e Tritan Shehut në Gjirokastër, Dropulli s’mund të jetë pa deputet në Parlament

Ish-ministri i Punës, Kosta Barka do të jetë ditët e ardhshme ndoshta para dilemës më të madhe të jetës deri më tani. Të hyjë në Kuvend si deputet, duke marrë mandatin e lenë nga Tritan Shehu në Gjirokastër apo t’i bindet verbërisht vendimit absurd të Lulzim Bashës dhe Monika Kryemadhit? Kjo është çështja! Pasi Mimoza […]

Lista e Gjirokastrës, Mimoza Çomo i bindet Bashës, refuzon të marrë mandatin e deputetit

Lista e Gjirokastrës, Mimoza Çomo i bindet Bashës, refuzon të marrë mandatin e deputetit

Ndërkohë që KQZ ka mandatuar 3 deputetët e rinj të opozitës të cilët janë Ambra Borova (LSI), Arben Elezi (PD) dhe Adriatik Alimadhi (PD) paralelisht ka shpallur dhe listën emërore të moszgjedhshmërisë të kandidatëve të opozitës. Kandidatët që kanë refuzuar të marrin mandatin në KQZ janë: Mimoza Como, qarku Gjirokaster, PD Marta Male, Qarku Korce, […]

Shkrihet Hipoteka me ALUIZNI-in, nis rivaliteti në Gjirokastër për karrigen e drejtorit

Shkrihet Hipoteka me ALUIZNI-in, nis rivaliteti në Gjirokastër për karrigen e drejtorit

Në krye të Agjensisë Shtetërore të Kadastrës vendoset Artan Lame. ASHK është institucioni i ri që bashkon ALUIZNI-n dhe Hipotekën. Emërimi i Lames si drejtor i Përgjithshëm i Agjencisë Shtetërore të Kadastrës është vendosur prej kryeministrit Edi Rama. Ky vendim është firmosur ditën e djeshme. Pritet që në ditët e ardhshme të shkrihen edhe drejtoritë […]

Llogaritë me votat e vitit 2015, PS humbet Bashkinë Gjirokastër në zgjedhjet e 30 qershorit

Llogaritë me votat e vitit 2015, PS humbet Bashkinë Gjirokastër në zgjedhjet e 30 qershorit

Në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama i bëri një sfidë të hapur opozitës, duke thënë se nëse do të arrinin të fitonin një bashki më tepër të socialistët në zgjedhjet lokale të 30 qershorit, vendi shkon në zgjedhje të parakohshme brenda vjeshtës së këtij viti. Por le të kthehemi te zgjedhjet e fundit […]

Kandidatët për kryetarin e bashkisë dhe Këshillin Bashkiak Gjirokastër, Rama pret propozimet brenda kësaj jave

Kandidatët për kryetarin e bashkisë dhe Këshillin Bashkiak Gjirokastër, Rama pret propozimet brenda kësaj jave

Kryeministri Edi Rama, njëherësh Kryetar i PS-së, ka mbledhur kryesinë dhe grupin parlamentar, në një mbledhje që pason punimet e Kongresit elektoral të kësaj force politike. Burime nga PS shprehen se Rama ka kërkuar nga deputetët dhe anëtarët e Kryesisë që brenda javës të depozitojnë propozimet e tyre lidhur me kandidatët për kryebashkiakë, në bashkitë […]

1 2 3 27