Edi Rama nis sot vizitën dy ditore në Gjirokastër, zbardhet axhenda e takimeve

Edi Rama nis sot vizitën dy ditore në Gjirokastër, zbardhet axhenda e takimeve

Kryeministri Edi Rama nis sot një vizitë dy ditore në qarkun Gjirokastër. Ky tur takimesh i parashikuar javë më parë vjen në një kohë të trazuar politike, pas vendimit radikal të opozitës për të djegur mandatet. Argjirolajm.net mëson disa prej takimeve dhe eventeve në axhendën e kryeministrit në Gjirokastër. Fillimisht ai do të kryejë një […]

Rama të premten në Gjirokastër ‘sjell’ edhe një lajm për Zamira Ramin

Rama të premten në Gjirokastër ‘sjell’ edhe një lajm për Zamira Ramin

Kryeministri Edi Rama do të jetë të premten dhe të shtunën në Gjirokastër për disa takime në rang qarku. Një ndër eventet e rëndësishme që është planifikuar të organizohet është ai nën logon ‘Bashkia që Duam’. Ky format i  ri është një tur paraelektoral i kryeministrit në prag të zgjedhjeve lokale. Deri më tani Rama […]

Gjirokastër, muzeu “Shtëpia me Gjethe” projekte me nxënësit

Gjirokastër, muzeu “Shtëpia me Gjethe” projekte me nxënësit

Nxënës nga Gjirokastra bëhen pjesë e programeve edukative të Muzeut Kombëtar të Përgjimeve “Shtëpia me Gjethe”. Nxënësit e shkollës “Urani Rumbo”, Gjirokastër, morën pjesë në programin edukativ “Mbresa” të organizuar nga Muzeu Kombëtar i Përgjimeve “Shtëpia me Gjethe”. Projekti “Mbresa” është një program edukativ dhe artistik i cili përfshin nxënësit e shkollave të mesme. Programi […]

Hipokrizia e Vangjel Tavos me HEC-in në Kolonjë: Heshti për dy vjet edhe pse kishte dijeni për lejen, reagon sot pasi banorët u çuan në protestë

Hipokrizia e Vangjel Tavos me HEC-in në Kolonjë: Heshti për dy vjet edhe pse kishte dijeni për lejen, reagon sot pasi banorët u çuan në protestë

Deputeti i LSI-së në Gjirokastër, Vangjel Tavo, ka reaguar sot lidhur me debatin për ndërtimin e një HEC-i në fshatin Kolonjë. Ai thotë se ky projekt duhet të ndalet sepse dëmton burimin e fshatit, por është edhe klientelist për më tepër. Sipas Tavos, ky HEC është një favor që po u bëhet miqve të një […]

Gjirokastra renditet ndër qarqet me numër të ulët martesash

Gjirokastra renditet ndër qarqet me numër të ulët martesash

Shqipëria ka numrin më të lartë të njerëzve që i kanë thënë “po” njëri-tjetrit në të gjithë Europën. Gjatë 2017-s u lidhën rreth 8 martesa për 1000 persona, sipas të dhënave të përpunuara nga “Monitor” bazuar në numrin e martesave të publikuara nga INSTAT. Po ashtu edhe shqiptarët e Kosovës kanë një numër të lartë […]

Gjirokastër, 12 vende të lira pune në Universitetin ‘Eqrem Çabej’

Gjirokastër, 12 vende të lira pune në Universitetin ‘Eqrem Çabej’

Universiteti ‘Eqrem Cabej’ në Gjirokastër shpall njoftimin për disa vende të lira pune për personel akademik me kohë të pjesshme. Në total janë 12 vende të lira në pozicionet si më poshtë. Departamenti i Edukimit dhe Metedologjisë së Mësimdhënjes 1(një) vende të lirë  Dep. Gjuhë Letërsi dhe Qytetërim Greke – (2 vende) Njësia Bazë e […]

Gjirokastër, banorët e Kolonjës kundër ndërtimit të HEC-it: Fshati rrezikon të mbetet pa ujë

Gjirokastër, banorët e Kolonjës kundër ndërtimit të HEC-it: Fshati rrezikon të mbetet pa ujë

Një tjetër leje është dhënë nga Ministria e Energjitikës për ndërtimin e një HEC-i të vogël në Gjirokastër. Konkretisht bëhet fjalë për në fshatin Kolonjë. Lapsi.al disponon shkresën paraprake për Vlerësimin e Ndikimit Në Mjedis të këtij projekti energjitik. Por banorët e fshatit kanë dalë kundër, me pretendimin se HEC-i do të shfrytëzojë të vetmin […]

Përplasja me armë në Gjirokastër, rikthehet në gjyq djali i ish-deputetes së PS-së

Përplasja me armë në Gjirokastër, rikthehet në gjyq djali i ish-deputetes së PS-së

Kostandin Xhuvani, djali i ish-deputetes së PS njëherësh aktores së njohur Luiza Xhuvani që është dënuar me 35 vite burg për masakrën e katëfishtë të ndodhur në shkurt të 2014 në Tiranë, do të përballet me akuza të tjera në gjykatë. Këtë herë Xhuvanit do t’i duhet të udhëtojë në drejtim të Gjirokastrës ku pritet […]

Gjirokastër, pëson çarje nëpër mure shtëpia e Zekatëve (VIDEO)

Gjirokastër, pëson çarje nëpër mure shtëpia e Zekatëve (VIDEO)

Gjirokastra prej kohesh po përballet me një fenomen qe dëmton trashëgiminë unike te këtij qyteti. Shtëpitë e njohura si monumente kulture po shkojnë drejt shembjes. 160 banesa të kategorisë paraqesin rrezikshmëri dhe kërkojnë ndërhyrje urgjente. E tille është edhe shtëpia historike e Zekateve, e cila ka pësuar çarje ne pjesën lindore te saj. Por drejtori […]

Gjirokastër, ky është gjyqtari të cilit iu tentua vjedhja e shtëpisë

Gjirokastër, ky është gjyqtari të cilit iu tentua vjedhja e shtëpisë

Tre persona janë vënë në pranga nga policia, pasi janë kapur duke tentuar të vidhnin banesën e një gjyqtari në Gjirokastër. Mësohet se 3 të arrestuarit janë Laurenc Driza, Ilirjan Skënderi, Arbër Kordeci të cilën janë arrestuar orët e vona të mbrëmjes së të premtes. Ndërkohë emri i gjyqtarit që iu tentua vjedhja e banesës është Tomorr […]

1 2 3 20