E habitshme/ Deputetja e LSI në Gjirokastër voton pro rezolutës për shkarkimin e Ilir Metës

E habitshme/ Deputetja e LSI në Gjirokastër voton pro rezolutës për shkarkimin e Ilir Metës

Janë 25 deputetë të opozitës së re në Parlament që sot bashkuan votat me mazhorancën për të miratuar rezolutën që dënon vendimin e presidentit Ilir Meta për të shfuqizuar 30 qershorin si datë për zgjedhjet lokale. Ky votim tregon se dy grupet parlamentare të formuara nga deputetët e hyrë nga listat e PD dhe LSI […]

Gjirokastër, policia ‘bën namin’ me gjoba, 192 të ndëshkuar brenda një jave

Gjirokastër, policia ‘bën namin’ me gjoba, 192 të ndëshkuar brenda një jave

Policia e Gjirokastrës ka vendosur gjatë javës që lamë pas 192 gjoba, si dhe ka bllokuar një automjet. Në komunikatën përmbledhëse të javës thuhet gjithashtu se janë proceduar penalisht 13 persona për ngjarje të ndryshme.  Njoftimi Gjatë javës që lamë pas kanë vijuar kontrollet nga Strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Gjirokastër, me qëllim parandalimin […]

Profil/ Kush është Flamur Golemi, kandidati i PS-së për Bashkinë Gjirokastër

Profil/ Kush është Flamur Golemi, kandidati i PS-së për Bashkinë Gjirokastër

Gjirokastra do të ketë një mjek më pak pas 30 qershorit dhe një tjetër kryetar bashkie me emrin Flamur. Gjithmonë nëse zgjedhësit do t’i besojnë votën Flamur Golemit, kandidatit të përzgjedhur nga Edi Rama për zgjedhjet lokale. Në Gjirokastër e thonë shpesh,  herë me zili e herë me cinizëm; Flamur Golemi ka lindur me këmishë. […]

Rrëfehet ish-drejtori i Policisë Gjirokastër: Çfarë ndodhte në Lazarat 10 vjet më parë dhe si tentoi kryetari i PD-së ta largonte nga puna

Rrëfehet ish-drejtori i Policisë Gjirokastër: Çfarë ndodhte në Lazarat 10 vjet më parë dhe si tentoi kryetari i PD-së ta largonte nga puna

Arben Hysenaj, ish-drejtor i Policisë së Gjirokastrës në vitin 2008-2009 ka dhënë një intervistë për Shijak Tv, ku flet për kriminalitetin në vend, trafikun e drogës dhe ndërhyrjet e politikës tek Policia e Shtetit. Ndër të tjera ai rrëfen për gazetarin Basir Çollaku edhe situatën në Lazarat gjatë kohës kur ai drejtonte Policinë e Gjirokastrës. […]

Gjykata e Gjirokastrës ngelet pa ‘çati’. Kush do ta zëvendësojë Albina Spahën?!

Gjykata e Gjirokastrës ngelet pa ‘çati’. Kush do ta zëvendësojë Albina Spahën?!

Një tjetër gjykatë në vend mbetet pa kryetar, për shkak të moskalimit vettingut. Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka shkarkuar nga detyra kryetaren e Gjykatës së Gjirokastrës Albina Spahaj. Trupa gjykuese që kreu procesin e Vettingut, përbëhej nga Xhensila Pine, Genta Tafa Bungo dhe Pamela Qirko. Albina Spaha e ka nisur karrierën në sistemin gjyqësor […]

Emërohet drejtori i Policisë së Qarkut Gjirokastër

Emërohet drejtori i Policisë së Qarkut Gjirokastër

Perlat Vatoci është emëruar sot drejtor i Drejtorisë së Policisë Vendore në Gjirokastër, ndërsa ka qëndruar i komanduar në këtë post që nga prilli i vitit të shkuar. Kujtojmë që kohët e fundit ka pasur një lumë emërimesh dhe shkarkimesh në drejtoritë vendore të policisë në të gjithë Shqipërinë. Këto lëvizje kanë ardhur pas situatës […]

Llogaritë me votat e vitit 2015, PS humbet Bashkinë Gjirokastër në zgjedhjet e 30 qershorit

Llogaritë me votat e vitit 2015, PS humbet Bashkinë Gjirokastër në zgjedhjet e 30 qershorit

Në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama i bëri një sfidë të hapur opozitës, duke thënë se nëse do të arrinin të fitonin një bashki më tepër të socialistët në zgjedhjet lokale të 30 qershorit, vendi shkon në zgjedhje të parakohshme brenda vjeshtës së këtij viti. Por le të kthehemi te zgjedhjet e fundit […]

Gjirokastër, rrezikon shembjen një tjetër banesë monument kulture (VIDEO)

Gjirokastër, rrezikon shembjen një tjetër banesë monument kulture (VIDEO)

Një banesë monument kulture i kategorisë së dytë në Gjirokastër rrezikon shembjen. Edhe pse Drejtoria Rajonale e Monumenteve ne Gjirokastër ka bërë një ndërhyrje provizore emergjente, ajo nuk shmang përfundimisht rrezikun që qyteti të humbasë edhe një tjetër banesë me rëndësi për vlerat e qytetit të gurtë. Theodhora Lula, banore e shtëpisë e cila është […]

Mirela Kumbaro tregon pse PS nuk e ka ende kandidatin për Gjirokastrën (VIDEO)

Mirela Kumbaro tregon pse PS nuk e ka ende kandidatin për Gjirokastrën (VIDEO)

Gjatë një interviste në A2 Cnn, Mirela Kumbaro është pyetur edhe për kandidatin e Partisë Socialiste në Bashkinë Gjirokastër. Ndonëse gazetarja kërkoi emra, Kumbaro nuk dha një përgjigje konkrete. “Bëni durim sepse jemi ende në fazë diskutimi të të gjithë procesit. Rëndësi ka që kemi kandidatë të mirë. Kështu që e vetmja vështirësi është vështirësia […]

Plasin ujërat e zeza në Gjirokastër, banorët tek ‘Blloku i Furrave’ apelojnë për ndihmë (FOTO)

Plasin ujërat e zeza në Gjirokastër, banorët tek ‘Blloku i Furrave’ apelojnë për ndihmë (FOTO)

Gjirokastra vijon të ketë probleme me kanalizimet e ujërave të zeza. Në shumë lagje të qytetit fekalet dalin herë pas here në sipërfaqe duke rrezikuar shëndetin e qytetarëve. Argjirolajm.net sjell së fundi situatën në lagjen ‘Blloku i Furrave’, ku sic shihet në foto ujërat e zeza kanë dalë në sipërfaqe. Banorët janë ankuar në bashki, […]

1 2 3 21