U kapën me kanabis në Igumenicë, ja kush janë dy personat e prangosur nga Saranda e Delvina

U kapën me kanabis në Igumenicë, ja kush janë dy personat e prangosur nga Saranda e Delvina

Policia e Shtetit ka dhënë detaje për operacion antidrogë të përbashkët me Policinë greke, ku 73 kg marijuanë dhe 2.3 kg kanabis çokollatë u sekuestruar, ndërsa dy shqiptarë 24 dhe 35 vjeç u vunë në pranga. Si rezultat i këtij operacioni, u arrestuan në flagrancë transportuesi i lëndës narkotike një 24-vjeçar nga Saranda dhe pritësi […]

Policia greke nxjerr shifrat: Për 6 muaj sekuestroi 6 tonë kanabis nga Shqipëria

Policia greke nxjerr shifrat: Për 6 muaj sekuestroi 6 tonë kanabis nga Shqipëria

Policia greke thotë se në gjysmën e parë të këtij viti, ka sekuestruar më shumë se gjashtë tonë kanabis, me prejardhje kryesisht nga Shqipëria. Në raportin gjashtëmujor, të publikuar të martën, thuhet se afërsia gjeografike me Shqipërinë, e ka shndërruar Greqinë në një pikë transiti për ngarkesat e paligjshme me kanabis, sa nga toka edhe […]

Fatmir Xhafaj: Lazarati fuqizoi më shumë grupet kriminale, 900 tonë hashash dolën jashtë vendit për 4 vjet të Berishës

Fatmir Xhafaj: Lazarati fuqizoi më shumë grupet kriminale, 900 tonë hashash dolën jashtë vendit për 4 vjet të Berishës

Xhafaj pohoi në emisionin Real Story se Lazarati ka qënë piknisja e fuqizimit të grupeve të rëndësishme kriminale në vend. Duke replikuar me Alfred Lelën në lidhje me cështjen e kanabisit, Xhafaj pranoi se 2016 ishte një vit I erret në këtë drejtim sa I takon mbledhjes së kësaj bime. “Është e vërtete që ky […]

Kanabisi legalizohet në një tjetër shtet të botës. Në Shqipëri s’e dëgjon njeri Koço Kokëdhimën

Kanabisi legalizohet në një tjetër shtet të botës. Në Shqipëri s’e dëgjon njeri Koço Kokëdhimën

Gjykata më e lartë në Afrikën Jugore ka legalizuar përdorimin e kanabisit për të rriturit në vende private. Aktivistët pro-marihuanës kanë festuar në publik, duke bërtitur “Marihuanë, je e lirë tani”, pasi Gjykata Kushtetuese ka marrë vendimin. Në një vendim unanim, gjyqtarët kanë legalizuar edhe rritjen e bimëve të kanabisit për konsumim në ambiente private. […]

Tepelena, Memaliaj dhe Përmeti ‘hambar’ i kanabisit, dalin shifrat e policisë. Ja sa rrënjë janë zbuluar në 8 muaj

Tepelena, Memaliaj dhe Përmeti ‘hambar’ i kanabisit, dalin shifrat e policisë. Ja sa rrënjë janë zbuluar në 8 muaj

Në 8 muajt e parë të këtij viti, policia e shtetit ka asgjësuar 4 herë më pak bimë narkotike se në të njëjtën periudhë të 2017. Burime nga uniformat blu bëjnë të ditura këto shifra të drogës, por nuk saktësojnë sa ka qenë sipërfaqja e kultivuar me kanabis. Rreth 10 mijë bimë narkotike kanabis sativa […]

Lihet i lirë Ermal Hoxha

Lihet i lirë Ermal Hoxha

Ka dalë dot nga qelia Ermal Hoxha. 43-vjeçari u arrestua në vitin 2014 në operacionin e famshëm të zbulimit të laboratorit të kokainës në Xibrakë të Elbasanit. Hoxha u dënua nga Gjykata e Krimeve të Renda me 10 vite burg, por në Gjykatën e Apelit ai përfitoi një ulje dënimi në vetëm 6 vjet e […]

Gjirokastër, policia ndalon një të ri me 4 doza kanabisi

Gjirokastër, policia ndalon një të ri me 4 doza kanabisi

Policia e Gjirokastrës ka ndaluar një të ri për drogë. Në njoftimin e dhënë për mediat, policia thotë se gjatë kontrollit fizik, shtetasit A.Q, 19 vjeç, banues në Gjirokastër, iu gjetën 4 doza me lëndë narkotike kanabis sativa. Droga u sekuestrua në cilësinë e provës materiale, ndërsa çështja në ngarkim të të riut u referua […]