Dëbora, ja si është gjendja e rrugëve në vend

Dëbora, ja si është gjendja e rrugëve në vend

Rajoni Verior: Gjatë natës nuk ka pasur reshje. Në të gjitha akset ku ka prezencë ngricash, është bërë shpërndarja e kripës nga ana e kontraktorëve. Segmentet që janë të kalueshme me zinxhir, ose pjesërisht me zinxhir janë: Domaj-Draj Reç Ura e Cerenecit-Stebleve Kuben-Vasije Peshkopi-Qafë-Drajë Peshkopi-Ushtelencë Qafë Bualli-Krastë Trebisht-Doganë Në akset e tjera qarkullimi është normal. […]

Punëtorët në aksion për të ‘shkrirë’ Gjirokastrën (FOTO)

Punëtorët në aksion për të ‘shkrirë’ Gjirokastrën (FOTO)

Situata në rrugët e Gjirokastrës sot duket disi më e stabilizuar. Bashkia që herët në mëngjes kishte marrë masat për të hedhur kripë e skorje në rrugët kryesore të qytetit. Punëtorët e ndërmarrjes së shërbimeve publike ishin shpërndarë në qytet duke u përpjekur të pastrojnë rrugët nga akulli. Sidoqoftë qytetarët dhe automjetet duhet të lëvizin […]

Emergjenca nga dëbora në Gjirokastër, zhbllokohet rruga e Fushëbardhës (FOTO)

Emergjenca nga dëbora në Gjirokastër, zhbllokohet rruga e Fushëbardhës (FOTO)

Situata e krijuar nga reshjet e dëborës në qarkun Gjirokastër po shkon drejt normalizimit. Sot është zhbllokuar nga dëbora edhe rruga e fshatit Fushëbardhë. Për të ndjekur nga afër këtë punë ishte edhe deputeti i PS-së, Flamur Golemi. ”Sot kam ndjekur nga afër punën për hapjen e rrugës së fshatit Fushëbardhë. Falenderoj banorët për durimin […]

Gjirokastër, mësuesit e ‘Koto Hoxhit’ nuk presin bashkinë, marrin vetë lopatat për të hedhur kripë (FOTO)

Gjirokastër, mësuesit e ‘Koto Hoxhit’ nuk presin bashkinë, marrin vetë lopatat për të hedhur kripë (FOTO)

Situata nga reshjet e dëborës në qarkun Gjirokastër po shkon drejt përmirësimit. Përveç hapjes së rrugëvee nacionale, ARRSH e Rajonit Jugor po punon edhe në rrugët e brendshme të qytetit dhe sidomos në normalizimin e rrugëve pranë shkollave. Në fotot që sjell Argjirolajm.net shihen mësues të shkollës ‘Koto Hoxhi’ që po punojnë vetë për hedhjen […]

E keqja s’ka kaluar, Gjirokastra ‘ngrin’ edhe për 24 orë: Mos dilni nga shtëpia nëse s’keni hall

E keqja s’ka kaluar, Gjirokastra ‘ngrin’ edhe për 24 orë: Mos dilni nga shtëpia nëse s’keni hall

Situata e rënduar nga reshjet e dëborës ka detyruar Ministrinë e Mbrojtjes që të dalë me një deklaratë duke paralajmëruar atë pritet të ndodhë në orët në vijim. Ka qenë vetë ministrja Xhaçka ajo që doli në një konferencë për shtyp, ku bëri thirrje që të mos dilet nga shtëpitë pa patur nevojë. Sepse sipas […]

Për të qeshur dhe për të qarë, shihni si e shkrijnë dëborën punonjësit e Bashkisë Gjirokastër (VIDEO)

Për të qeshur dhe për të qarë, shihni si e shkrijnë dëborën punonjësit e Bashkisë Gjirokastër (VIDEO)

Ditën e djeshme në shumë zona të vendit qytetarët janë përballur me probleme të shumta në rrugë për shkak të ngricave dhe borës. Qytetet më problematike kanë qenë Shkodra, Elbasani dhe Gjirokastra, ku borëpastrueset dhe kripa nuk janë parë në rrugë, Mirëpo në një video të dërguar për JOQ Albania nga qytetarët gjirokastritë shihet edhe […]

Gjirokastra e izoluar nga dëbora, prefekti jep 8 rekomandime për situatën emergjente

Gjirokastra e izoluar nga dëbora, prefekti jep 8 rekomandime për situatën emergjente

Prefekt i qarkut të Gjirokastrës, Astrit Aliaj në mbledhjen e Komisionit të planifikimit të përballimit të Emergjencave ka dhënë një sërë urdhrash për të gjithë aktorët, që kanë detyrim ligjor t’iu shërbejnë qytetarëve. Mes tjerash ai ka rekomanduar tetë pika, të cilat të gjitha institucionet, që nga OSHEE, DAR, bashkia, ARRSH, Emergjencat Civile dhe policia […]

Frakturat nga rrëshqitjet në kalldrëmet e Gjirokastrës, vështirësi edhe në trasnportin e pacientëve

Frakturat nga rrëshqitjet në kalldrëmet e Gjirokastrës, vështirësi edhe në trasnportin e pacientëve

Si pasojë e vështirësive në rrugë nga dëbora dhe ngricat spitali i Gjirokastrës ka njoftuar se janë shtuar rastet e frakturave si pasojë e rrëshqitjeve. Sipas mjekut ortoped, Murat Kaçi, situata e rënduar e qarkullimit po vështirëson mbërritjen në spital të pacientëve, sidomos nga zonat e thella. “Kemi dy-tri raste që kanë marrë shërbimin tonë, […]