PS feston 28 vjetorin në Përmet, Niko Shupuli iu vë flakën plehrave

PS feston 28 vjetorin në Përmet, Niko Shupuli iu vë flakën plehrave

Socialistët e Përmetit festuan dje 28 vjetorin e themelimit të partisë. Në eventin e organizuar me këtë rast ishin të pranishëm edhe ministri Bledi Çuçi e deputetja Mirela Kumbaro. Por teksa zhvillohej aktiviteti festiv në një restorant në periferi të Përmetit, ndodhi diçka e pazakontë. Në një fushë tej restorantit nisën të digjen pirgjet me […]

Ministri Çuçi takim me fermerët në Gjirokastër, prezantohet skema për mbështetjen në bujqësi dhe blegtori. Aplikimet nisin pas tre ditësh (FOTO)

Ministri Çuçi takim me fermerët në Gjirokastër, prezantohet skema për mbështetjen në bujqësi dhe blegtori. Aplikimet nisin pas tre ditësh (FOTO)

AZHBR ka nisur takimet informuese me fermerët dhe agropërpunuesit për Programin e Mbështetjes të Skemës Kombëtare të Bujqësisë 2019, në 12 qarqe. Ndalesa e radhës ishte Gjirokastra, ku fermerët u i formuan lidhur me masat direkte dhe investimet që mbështesin sektorët e blegtorisë, dorëzimit të qumështit, peshkimit, zhvillimit të sektorit të ullirit, bletari, agroturizëm dhe […]

Lëvizje tek PS-ja, Damian Gjiknuri zëvendëson deputetin e Gjirokastrës në Komisionin për Reformën Zgjedhore

Lëvizje tek PS-ja, Damian Gjiknuri zëvendëson deputetin e Gjirokastrës në Komisionin për Reformën Zgjedhore

Pas shkarkimit si Ministër i Energjitikës dhe i Tranporteve Damian Gjiknurit i është caktuar një detyrë e re nga Kryesia e PS-së. Ai është caktuar si Sekretar për Çështjet Zgjedhore dhe do të koordinojë punën për Reformën Zgjedhore, pavarësisht se derimë tani nuk ka asnjë indicie nga ana e opozitës për të bashkëpunuar. Më herët […]

‘E Dua’ Gjirokastër, Kumbaro tregon historinë e Manjola Bicit (FOTO)

‘E Dua’ Gjirokastër, Kumbaro tregon historinë e Manjola Bicit (FOTO)

Prej pak kohësh në Gjirokastër është hapur një dyqan me markën kombëtare ‘E Dua’. Ish-ministrja e Kulturës dhe njëherazi deputetja e qarkut, Mirela Kumbaro, tregon historinë e Manjola Bicit, e cila administron këtë biznes të ri me produkte tradicionale. Dyqani ‘E Dua’ është hapur pas mbështetjes me fonde shtetërore nga Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit […]

Intervista e parë si Ministër i Bujqësisë, Bledi Çuçi tregon 6 prioritetet e punës së tij

Intervista e parë si Ministër i Bujqësisë, Bledi Çuçi tregon 6 prioritetet e punës së tij

Intervistën e parë pas marrjes së drejtimit të Ministrisësë Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Bledi Çuçi e ka dhënë për gazetarin Endri Xhafo në A2 CNN. Ai ka treguar pikat kryesore dhe prioritetet e punës së tij në krye të këtij dikasteri. ‘E kam shfrytëzuar kohën nga komunikimi i vendimit prej Kryeministrit deri në nisjen zyrtare […]

Ndryshimet në qeveri, Flamur Golemi ka një mesazh për Mirela Kumbaron dhe Bledi Çuçin

Ndryshimet në qeveri, Flamur Golemi ka një mesazh për Mirela Kumbaron dhe Bledi Çuçin

Nga Flamur Golemi/ Deputeti i PS, qarku Gjirokaster Bashkova votat sot në Kuvend me kolegët e grupit, për të miratuar ndryshimet në kabinetin qeveritar, me besimin se skuadra e re do të çojë përpara reformat dhe zotimet tona përballë qytetarëve. Ndoshta nuk i ndodh kujtdo që të lësh postin e ministrit me një bilanc kaq […]

Deputeti i Gjirokastrës flet për reformën zgjedhore: PS është gati edhe për ndryshimin e sistemit

Deputeti i Gjirokastrës flet për reformën zgjedhore: PS është gati edhe për ndryshimin e sistemit

Disa nga përfaqësuesit e partive të vogla, që ishin të pranishëm në tryezën e sotme me diplomatë dhe teknicienë të Reformës Zgjedhore, shprehën pakënaqësitë me mënyrën sesi dy partitë e mëdha, jo vetëm PS, e menaxhojnë procesin zgjedhor në dëm të tyre. A është e mundur dhe si do të veprohet, që ky proces të […]

Deputeti i Gjirokastrës në karikaturën e Bujar Kapexhiut

Deputeti i Gjirokastrës në karikaturën e Bujar Kapexhiut

Edhe pse kërkon 84 vota në Kuvend dhe konsensusi i opozitës është një detyrim, bashkëkryetari i komisionit të reformës zgjedhore, Bledi Çuçi lajmëroi se javën e ardhshme, maxhoranca do të bëjë publike një draft për amendimin e Kodit Zgjedhor. Me thirrjen për opozitën që të bashkëpunojë, deputeti Çuçi mbajti gjallë shpresën se reforma zgjedhore nuk ka […]

Deputeti i Gjirokastrës tregon kleçkën e propozimit të Bashës për vettingun në politikë

Deputeti i Gjirokastrës tregon kleçkën e propozimit të Bashës për vettingun në politikë

Bledi Çuçi: “Padiskutim që ka nevojë për vetting në politik”. Por, sepse në politik ka gjithë një “POR” mënyra se si mazhoranca e sheh kalimin në sitën e vettingut të politikanëve është shumë e ndryshme nga ajo që propozon PD. Në një intervistë për Tv Klan në emër të socialistë Blendi Çuçi rendit arsyet përse […]