Libohovë, inagurohet shkolla ‘Avni Rustemi’. Shihni transformimin pas rikonstruksionit (FOTO)

Libohovë, inagurohet shkolla ‘Avni Rustemi’. Shihni transformimin pas rikonstruksionit (FOTO)

Bashkia Libohovë ka përfunduar rikonstruksionin e shkollës 9-vjeçare ‘Avni Rustemi’. Një ditë më parë u zhvillua edhe ceremonia e inagurimit të këtij investimi me vlerë rreth 600 milionë lekë të vjetra. Ndër të tjera shkolla është pajisur me sistem ngrohje me kaldaja, si dhe është ndërtuar një palestër e re. Po kështu është shtruar oborri […]

Fitoi sondazhin me Krenar Kullën, vetëshpallet kandidat i opozitës për Bashkinë Libohovë

Fitoi sondazhin me Krenar Kullën, vetëshpallet kandidat i opozitës për Bashkinë Libohovë

Edhe pse opozita ka deklaruar deri më tani se nuk do të futet në zgjedhjet lokale dhe se s’ka zyrtarizuar asnjë kandidat, në terren gjërat janë ndryshe. Të paktën në Bashkinë Libohovë duket se PD-ja do të kandidojë Adil Xhelilin. Përmes një reagimi në Facebook, ai është vetëshpallur kandidat fill pas përfundimit të një sondazhi tek […]

Zgjedhjet lokale, kandidatët e pritshëm të PS-së për Dropullin dhe Libohovën

Zgjedhjet lokale, kandidatët e pritshëm të PS-së për Dropullin dhe Libohovën

Partia Socialiste do të mbledhë Kongresin e saj më 23 mars, ku siç është shprehur vetë kryeministri Edi Rama pritet që edhe të shpallen kandidatët për zgjedhjet lokale të 30 qershorit. Ditët e fundit në radhët e socialistëve ka patur lëvizje në këtë drejtim për përcaktimin e kandidatëve. Sa i përket dy bashkive të qarkut […]

Bashkia Libohovë kundër kompanisë hollandeze: Zagoria është Park Kombëtar, s’mund të kërkohet naftë me tritol (VIDEO)

Bashkia Libohovë kundër kompanisë hollandeze: Zagoria është Park Kombëtar, s’mund të kërkohet naftë me tritol (VIDEO)

Kompania Shell pritet të bëjë kërkime për naftë e gaz në disa zona në përfshijnë të gjitha bashkitë e qarkut Gjirokastër në një projekt që do të zbatohet gjatë 2019-ës. Në territorin të cilin Shell e ka emërtuar si Blloku 4 përfshihet edhe krahina e Zagorisë, ku kërkimet janë parashikuar të kryhen pikërisht brenda zonës […]

Zagori, përfundon restaurimi i Urës së Nivanit. Shihni si duket monumenti me histori dhe arkitekturë të veçantë (VIDEO)

Zagori, përfundon restaurimi i Urës së Nivanit. Shihni si duket monumenti me histori dhe arkitekturë të veçantë (VIDEO)

Punimet për restaurimin e Urës së Nivanit në Zagori kanë përfunduar. Ky monument kulture i kategorisë së parë është restauruar plotësisht. Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro thotë se tashmë ky objekt me vlera të rralla është në shërbim të turizmit dhe banorëve vendas. “E lumtur që brenda pak kohësh përfunduam me sukses një tjetër kantier […]

Libohovë, organizohet panairi për agroturizmin (FOTO)

Libohovë, organizohet panairi për agroturizmin (FOTO)

Një ditë më parë u organizua në Libohovë panairi “Libohova, Kulturë dhe Agroturizëm”. Tregtarë, fermerë dhe biznese të tjera të zonës prezantuan produktet e tyre në stendat e ngritura përballë sarajeve të Myfid Bej Libohovës. Të pranishëm ishin edhe drejtues të ndryshëm të insitucioneve lokale në Gjirokastër. Gjatë fjalës përshëndetëse, kryebashkiakja Luiza Mandi tha se […]

Të enjten në Libohovë, ju pret panairi “Libohova, Kulturë dhe Agroturizëm”

Të enjten në Libohovë, ju pret panairi “Libohova, Kulturë dhe Agroturizëm”

“Libohova, Kulturë dhe Agroturizëm”. Ky është aktiviteti që do të zhvillohet nesër në Libohovë me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Turizmit. Eventi organizohet nga bashkia dhe mbështetet gjithashtu edhe prej projektit “Bashkitë për Evropën” i finacuar nga Bashkimi Evropian. Në kuadër të këtij aktiviteti është programuar edhe një panair me produktet tradicionale të zonës. Pas […]

Kumbaro me studentët e Akademisë 100+ Fshatrat vizitojnë Nepravishtën dhe Libohovën (FOTO)

Kumbaro me studentët e Akademisë 100+ Fshatrat vizitojnë Nepravishtën dhe Libohovën (FOTO)

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro së bashku me studentët e Akademisë 100+Fshatrat vizituan Nepravishtën e Libohovën, për të parë parë nga afër potencialet e zonës dhe diskutuan konkretisht për projektet që ata kanë hartuar. Në Bashkinë Libohovë është përzgjedhur Nepravishta dhe Labova e Sipërme si pjesë e programit ‘100 Fshatrat’. Kumbaro dhe studentët biseduan me […]

Librat falas, ka një arsye tjetër përse Kumbaro kishte zgjedhur shkollën e Nepravishtës në Libohovë

Librat falas, ka një arsye tjetër përse Kumbaro kishte zgjedhur shkollën e Nepravishtës në Libohovë

Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro ishte fundjavën që shkoi në shkollën e Nepravishtës për të shpërndarë libra falas. Por nëse kjo u pa thjesht si rikthim i saj në zonën ku është zgjedhur deputete një vit më parë, në fakt nuk është tamam kështu. Duket se ka edhe arsye të tjera me simbolikë të fortë. […]

Prefekti i Gjirokastrës ‘kopjon’ Ramën, mbledhjet me Organin Këshillues i zhvillon jashtë institucionit (FOTO)

Prefekti i Gjirokastrës ‘kopjon’ Ramën, mbledhjet me Organin Këshillues i zhvillon jashtë institucionit (FOTO)

Prefekti i Gjirokastrës, Astrit Aliaj, ka zhvilluar sot mbledhjen e radhës me Organin Këshillues pranë Institucionit të Prefektit të qarkut për të analizuar masat e marra nga Drejtoria Arsimore Rajonale Gjirokastër dhe Zyrat Arsimore Tepelenë e Përmet, mbi fillimin e proçesit mësimor në arsimin bazë të mesëm dhe të lartë.  Por në fakt lajmi këtu […]