Investimi i madh për jugun, përfundojnë 40% e punimeve në rrugën Kardhiq-Sarandë (FOTO)

Investimi i madh për jugun, përfundojnë 40% e punimeve në rrugën Kardhiq-Sarandë (FOTO)

Drejtoresha e Autoritetit Rrugor Shqiptar Sonila Qato ka inspektuar  punimet që po kryhen në aksin rrugor Kardhiq – Sarandë. Pas këtij inspektimi ajo është shprehur se “Inspektuam në terren ecurinë e punimeve në Lotin 6 të Kardhiq-Sarandë, një investim infrastrukturor tepër i rëndësishëm për zhvillimin turistik jo vetëm të zonës, por të gjithë jugut te […]

Dëbora, ja si është gjendja e rrugëve në vend

Dëbora, ja si është gjendja e rrugëve në vend

Rajoni Verior: Gjatë natës nuk ka pasur reshje. Në të gjitha akset ku ka prezencë ngricash, është bërë shpërndarja e kripës nga ana e kontraktorëve. Segmentet që janë të kalueshme me zinxhir, ose pjesërisht me zinxhir janë: Domaj-Draj Reç Ura e Cerenecit-Stebleve Kuben-Vasije Peshkopi-Qafë-Drajë Peshkopi-Ushtelencë Qafë Bualli-Krastë Trebisht-Doganë Në akset e tjera qarkullimi është normal. […]

Bëhuni gati për reshje dëbore dhe ulje temperaturash, vjen paralajmërimi nga Emergjencat Civile

Bëhuni gati për reshje dëbore dhe ulje temperaturash, vjen paralajmërimi nga Emergjencat Civile

Autoriteti Rrugor Shqiptar në bashkëpunim me Drejtorinë e Policisë së Shtetit, Drejtorinë e Qarkullimit Rrugor dhe Drejtorinë e Përgjithshme të Emergjencave Civile paralajmërojnë të gjithë drejtuesit e mjeteve se temperaturat do të jenë shumë të ulëta dhe se priten reshje bore në zonat malore. Rekomandohet që në Segmentin Librazhd-Korçë-Kapshticë, Korçë-Ersekë qarkullimi i mjeteve të bëhet […]

Nesër dëborë dhe ngrica, ARRSH ka një paralajmërim për shoferët

Nesër dëborë dhe ngrica, ARRSH ka një  paralajmërim për shoferët

Autoriteti Rrugor Shqiptar ju njofton se nesër dhe në ditët në vazhdim priten reshje dëbore dhe ngrica, përkatësisht në veri, në verilindje dhe në juglindje.  Kompanitë e mirëmbajtjes janë në gadishmëri. Drejtuesit e mjeteve duhet të kenë kujdes, të respektojnë sinjalistikën rrugore dhe të jenë të pajisur me zinxhir dhe me goma dimërore. Gjithashtu të […]

Rruga Levan-Tepelenë mbetet e bllokuar, ja si devijohet trafiku

Rruga Levan-Tepelenë mbetet e bllokuar, ja si devijohet trafiku

Rrëshqitja masive e gurëve mban prej 5 ditësh të bllokuar lëvizjen në aksin Levan-Tepelenë. Lëvizja drejt jugut bëhet përmes rrugës së Ballshit, por gjendja e aksit të vjetër është e degraduar. Ndëkohë po punohet për hapjen e një rruge provizore në shpatin e malit që bllokoi rrugën, deri në zgjidhjen përfundimtare pasi ndërhyrja për heqjen […]

Bllokohet rruga Levan-Tepelenë, shihni kaosin me trafikun (FOTO)

Bllokohet rruga Levan-Tepelenë, shihni kaosin me trafikun (FOTO)

Rrëshqitjet e skarpatit të malit në rrugën Levan-Tepelenë, pranë Poçemit, kanë krijuar një kaos të vërtetë me trafikun. Një tjetër rrëshqitje në atë zonë e ka bërë të pamundur kalimin e automjeteve. Dherat kanë mbuluar gjithë sipërfaqen e rrugës, prandaj shoferët detyrohen të devijojnë nga rruga e vjetër, e cila është në një gjendje skandaloze. […]

‘Qytetari dixhital’ nga Gjirokastra ankohet për një tabelë te Ura e Lumit, kompania vihet në lëvizje (FOTO)

‘Qytetari dixhital’ nga Gjirokastra ankohet për një tabelë te Ura e Lumit, kompania vihet në lëvizje (FOTO)

Qytetarët po i përgjigjen më së miri thirrjes për të denoncuar shkeljet dhe problemet në rrugët kombëtare të vendit nëpërmjet aplikacionit “Rruga Dixhitale”. Sot, paradite pas raportimit në aplikacionin “Rruga Dixhitale” për dëmtimin e një tabele në rrethrrotullimin e Gjirokastrës, firma e mirëmbajtjes shkoi në destinacionin e raportuar dhe menjëherë ndërhyri për riparimin e tabelës. […]

Shihni çfarë ndodh në rrugën Gjirokastër-Lazarat (VIDEO)

Shihni çfarë ndodh në rrugën Gjirokastër-Lazarat (VIDEO)

Puna për rehabilitimin e plotë të aksit Gjirokastër-Lazarat vazhdon edhe gjatë orëve të natës. Autoriteti Rrugor Shqiptar ka publikuar disa foto nga punimet që kryhen natën. Aktualisht është shtruar me asfalt njëra anë e rrugës. Punimet parashikohen të përfundojnë brenda dhjetorit. Investimi kap vlerën e rreth 1 milion eurove, ndërsa rruga ka gjatësi 3.5 kilometra. […]

Kaos me trafikun, shihni çfarë ndodh në rrugën Gjirokastër-Lazarat (FOTO)

Kaos me trafikun, shihni çfarë ndodh në rrugën Gjirokastër-Lazarat (FOTO)

Prej tre ditësh kanë nisur punimet për rikonstruksionin e rrugës nga Postblloku Gjirokastër deri në Lazarat. Kalimi i automjeteve në këtë aks kombëtar bëhet me shumë vështirësi, sidomos në orët e pikut të trafikut. ArgjiroLajm.net sjell foto nga gjendje para pak minutash. Qindra automjete presin në radhë. Parashikohet që punimet të përfundojnë brenda dy muajve. […]

Gjirokastër, 1 milion Euro për 3.5 km rrugë

Gjirokastër, 1 milion Euro për 3.5 km rrugë

Brenda muajit Dhjetor për të shkuar nga Gjirokastra në Lazarat apo anasjelltas do të ketë një rruge të re. Rreth 1 milion euro po investohen në 3.5 kilometra rrugë. Drejtori i Autoritetit Rrugor Shqiptar, Afrim Qendro, bashkë me deputetin Bledi Çuçi inspektuan punimet që po kryhen. “Duke filluar nga rrethrrotullimi i ashtuquajtur i Lagjes Punërore […]