Shorti për Euro 2020/ Shqipëria përballë Kampionëve të Botës


Na ndiqni në Facebook, Instagram dhe Youtube:
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube

Është hedhur këtë të dielë në Dublin të Irlandës shorti për kualifikuesit e kampionatiti europian “Euro 2020” i cili do të zhvillohet në disa shtete të ndryshme.

Kombëtarja shqiptare do të jetë në Grupin H, ku do të ketë përballë kundershtare jo të lehtë, për të arrtiur edhe njehere misionin e kualifkimit për në fazën e grupeve.

Kuqezinjtë e drejtuar nga trajneri italian, Kristian Panucci do të kenë në grup kombëtaret e Francës, Turqisë, Islandës, Moldavise dhe Andorres.

Një short ku Shqiperia do te provoje te gjitha shanset per te bere te mundur peseritjen per nje tjeter kualifikimin historik ne fazen e grupeve te ketij kompeticioni, edhe pse nuk do ta ketë të lehtë pasi kundërshtarët në letër janë më të fortë se kuqezinjtë.

Nderkohe, Kosova eshte pjese e Grupit A, ku do te kete perballe kundershtare teper te forte.

Ne kete grup spikat perfaqesuesja e Anglise duke vijuar me pas me Çekine, Bullgarine dhe Malin e Zi.

Megjithatë, skuadra e drejtuar nga Bernard Shalond mund të arrijë kualifikimin për në Euro 2020, në rast se arrtin që të fitojë në Play Off-in e Ligës së Kombeve dhe duke u renditur e para në Ligën D.

Elimintoret e kampionatit “Euro 2020” do të startojnë ne muajin mars të vitit 2019 dhe do të mbyllen ne muajin nëntor të vitit të ardhshëm.

Për të ndjekur shortin në Dublin merrte pjesë delegacioni i lartë i FSHF i kryesuar nga Presidenti Armand Duka, Sekretari Përgjithshëm Ilir Shulku dhe trajneri Kombëtares Kristian Panucci.