Rudina Magjistari i bashkohet Lëvizjes Kombëtare për Lexim, ky është libri që ka zgjedhur të lexojë (VIDEO)


Na ndiqni në Facebook, Instagram dhe Youtube:
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube

Pas ish-kapitetin të Kombëtares, Lorik Cana dhe gazetares Rudina Xhunga, një tjetër personazh i njohur i jetës publike iu bashkua Lëvizjes Kombëtare për Lexim, nismë e ndërmarrë nga Ministria e Kulturës. Moderatorja e njohur e Tv Klan, Rudina Magjistari ka zgjedhur të lexojë autobiografinë e Stefan Zweig.

“Superzgjedhje për të lexuar këtë fundjavë nga Rudina Magjistari. Shumë faleminderit Rudinë që i bashkohesh Lëvizjes Kombëtare për Lexim. Vetëm bashkë te gjithë mund ta fitojmë betejën për kulturën dhe mund ta kthejmë Leximin në kënaqësi”, thotë ministrja Mirela Kumbaro teksa publikon edhe videon me leximin e Rudina Magjistarit.

Lëvizja Kombëtare për Lexim ka në fokus fëmijët nga mosha 0-14 vjeç dhe edukimin e leximit që në fëmijëri. Lëvizja do të shtrihet në të gjithë vendin. Përfaqësues të saj, përfshi edhe vetë ministren, do të shkojnë nëpër shkolla e biblioteka të qyteteve për të dhuruar libra dhe për të lexuar së bashku. Lëvizja synon edhe përfshirjen e bashkive, me një fond të veçantë për blerjen e librave dhe vënien në funksion të bibliotekave publike apo atyre pranë shkollave. Në javët e ardhshme do të ketë të tjerë personazhe të jetës publike që do t’i përgjigjen thirrjes “Takohemi për një Libër” në kuadër të Lëvizjes Kombëtare për Lexim.