Rama i vendosur, reagon pas konferencës së Metës: Zgjedhjet do të bëhen në 30 qershor


Na ndiqni në Facebook, Instagram dhe Youtube:
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish ndaj Ilir Metës duke mos lëvizur asnjë presje deklaratave të mëparshme: “Zgjedhjet do mbahen më 30 qershor”, shkruan ai në twitter.

Presidenti i vendit, Ilir Meta përmes një konference për mediat pasditen e sotme tha se ishte e detyruar ti shtynte zgjedhjet për të shmangur konfliktin civil në 30 qershor. Ai tha se Ramës i kishte treguar 10 ditë më parë, në një dreke që kishin konsumuar sëbashku.

Meta gjithashtu shtoi se Kushtetuta i njeh të drejten Presidentit për të caktuar zgjedhjet dhe veprimet e tij jane kushtetuese.