Qeveria e re greke me vetëm dy gra ministre, gazetarja e BBC i ‘bën zbor’ kryeministrit Mitsotakis (VIDEO)


Na ndiqni në Facebook, Instagram dhe Youtube:
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube

Kryeministri i ri grek, Kyriakos Mitsotakis ka dhënë intervistën e tij të parë pas betimit si Kryeministër. Përballë rrjetit gjigant televiziv, BBC, Mitsotakis u vu në siklet nga gazetarja, kur ajo e pyeti për politikat gjinore, duke shprehur habinë se përse në kabinetin e tij qeveritar me 21 ministra, ka vetëm dy gra.

Mitsotakis u mundua të justifikohej me një përgjigje të pakuptimtë, duke thënë se nuk kishte mjaftueshëm gra të interesuara për të qenë pjesë e kabinetit të tij qeveritar.

Gazetarja shprehu sërish habi duke i thënë se si është e mundur dicka e tillë në një vend të madh si Greqia. Kryeministri e gjeti justifikimin tek fakti se në listat e kandidatëve për deputetë ishte përcaktuar me ligj që 40% e tyre të ishin për femrat. Shihni videon më poshtë.