Ish-kandidati për deputet në Gjirokastër braktis Lulzim Bashën, pritet të futet në Kuvend


Na ndiqni në Facebook, Instagram dhe Youtube:
  • Facebook
  • Instagram
  • Youtube

Ditën e sotme kanë dorëzuar në KQZ formularin e vetëdeklarimit edhe tre kandidatë të rinj nga listat e Partisë Demokratike të cilët pranojnë mandatin e deputetit. Mes tyre, edhe Artur Roshi, kryetar i Partisë Balli Kombëtar Demokrat. Kujtojmë që Roshi ka garuar për deputet edhe në qarkun Gjirokastër në zgjedhjet e vitit 2005. Ai ishte përballë Vangjel Tavos në zonën elektorale 91, që asokohe përfshinte Dropullin dhe Libohovën.

Pas hyrjes në Kuvend të Adriatik Alimadhit, kryetar i PBK, Roshi bëhet i dyti ligjvënës ballist. Dorëzuan formularët e dekriminalizimit: Artur Rroshi nga PD Tiranë (PBKD); Nikolin Staka nga PD Shkodër; Zef Shtjefni nga PD Shkodër
Bashkë me ta shkon në 109 numri i deputetëve. Ndërkohë që opozita e re bëhet me 30 deputetë nga të cilët 17 të Partisë Demokrate dhe 13 nga LSI.

Komisioni Qëndror Zgjedhor i ka dhënë sot mandatin 4 kandidatëve nga lista e PD dhe LSI të cilët kanë dorëzuar formularin vetëdeklarimit.