‘Çmendet’ Flamur Golemi, kryebashkiaku i majtë nderon ballistët në Gjirokastër (FOTO)

‘Çmendet’ Flamur Golemi, kryebashkiaku i majtë nderon ballistët në Gjirokastër (FOTO)

Prej disa ditësh me ardhjen e Flamur Golemit si kryebashkiak dhe emërimin e drejtorit të ri të Agjencisë së Shërbimeve Publike ka nisur një aksion për pastrimin e territorit nga mbetjet urbane të hedhura pa kriter. Natyrisht që kjo është dicka pozitive edhe pse jemi mësuar shpesh me aksione sa për zhurmë e populizëm. Por […]

Gjykata e Gjirokastrës liron nga burgu Armand Mamanin, masë sigurie ‘detyrim paraqitje’

Gjykata e Gjirokastrës liron nga burgu Armand Mamanin, masë sigurie ‘detyrim paraqitje’

Ish-drejtori i Agjencisë së Mirëqënies dhe Kujdesit Social në Bashkinë Gjirokastër, Armand Mamani, doli sot para Gjykatës për t’u njohur me masën e sigurisë. Gjykata caktoi masën ‘detyrim paraqitje’ për Mamanin. Ai u ndalua dy ditë më parë nga policia pasi në institucionin që drejtonte deri më tani dilte një kabëll përmes së cilit vidhej […]

Denoncimet e Flamur Golemit, Dasho Aliko i del në mbrojtje Zamira Ramit: Bashkinë e drejtonte PS-ja

Denoncimet e Flamur Golemit, Dasho Aliko i del në mbrojtje Zamira Ramit: Bashkinë e drejtonte PS-ja

Kryetari i PD Gjirokastër, Dasho Aliko, ka reaguar pas zhvillimeve të djeshme ku në mbledhken e Këshillit Bashkiak, Flamur Golemi denoncoi abuzimet e paraardhëses së tij me fondet publike dhe vendet e punës.  Aliko i referohet Golemit si ‘kryetar i emëruar’ dhe shtron pyetjen retorike: Kush e drejtonte Gjirokastrën deri më tani? Sipas tij Bashkinë […]

Përfituan 3.7 mln € nga kreditë, si funksiononte grupi i ‘zhvatësve’ të Fondacionit “Besa”

Përfituan 3.7 mln € nga kreditë, si funksiononte grupi i ‘zhvatësve’ të Fondacionit “Besa”

Dy dekada pas rënies së piramidave, zbulohet në Tiranë një skemë e pastër piramidale ku janë vjedhur mbi 3.7 milionë euro. Policia tha se pjesë e kësaj skeme janë 5 gra dhe 2 burra, të cilët janë arrestuar. Ndërsa një person tjetër është shpallur në kërkim. Denoncimin e kanë bërë pronarët e një fondacioni për […]

Jeta e natës në Sarandë, shihni ‘çmendurinë’ e këtij kamerieri (FOTO)

Jeta e natës në Sarandë, shihni ‘çmendurinë’ e këtij kamerieri (FOTO)

Lokalet e natës janë shumë të frekuentuar gjatë kësaj vere në Sarandë si në çdo qytet tjetër bregdetar. Pas Dj janë kamerierët ata që përballojnë fluksin e lartë të frekuentuesve të jetës së natës. Kamerieri që shihni në këto foto duket disi i ‘çmendur’ përderisa mban kaq shumë gota së bashku. Pavarësisht rrezikut, i riu […]

Nena e Enver Hoxhës jepte para me fajde në Gjirokastër, 12% interesi

Nena e Enver Hoxhës jepte para me fajde në Gjirokastër, 12% interesi

Zyra e Përmbarimit në Gjirokastër, me Nr. 157/34/ D. C., bën “Shpallje – Ankandi” në gazeta “Vatra” e datës 30 gusht 1934 dhe sipas procedurave ligjore Shpallja përsëritet dy herë me një vazhdimësi prej 45 ditë dhe ditën e fundit bëhej “shitja e arave” të Hazbi Omarit (debitor) në zbatim të vendimit të gjyqit për […]

Përleshje me thika në Sarandë, një i plagosur (Emri dhe foto ekskluzive nga vendi i ngjarjes)

Përleshje me thika në Sarandë, një i plagosur (Emri dhe foto ekskluzive nga vendi i ngjarjes)

Një ngjarje e rëndë  ka ndodhur sot në një plazh privat në lagjen numër 1 në qytetin e Sarandës. Mësohet se janë konfliktuar me thikë dy pushues me njeri-tjetrin. Një person i paidentifikuar ka qëlluar 3 herë me thikë në krah dhe gjoks shtetasin Berti Tahiraj, 40-vjec nga Vlora i cili është transportuar në gjendje të […]

Ilir Meta i shkruan Ramës: I dashur Edi…

Ilir Meta i shkruan Ramës: I dashur Edi…

Presidenti i Republikës Ilir Meta i ka dërguar një letër publike kryeministrit Edi Rama pas refuzimit të këtij të fundit për tu takuar. Më poshtë letra: I dashur Edi, Ti më ke privuar padrejtësisht, si në planin institucional, ashtu edhe në atë njerëzor, nga mundësia për t’u takuar bashkë. Jam thellësisht i indinjuar dhe njëkohësisht […]

30 Qershori, Ilir Meta bën lëvizjen e radhës…

30 Qershori, Ilir Meta bën lëvizjen e radhës…

Presidenti Ilir Meta ka njoftuar drejtuesit e lartë të OSBE- ODHIR lidhur me dekretin e tij për zhdekretimin e datës zgjedhore të 30 qershorit. Në letrën që mban datën 19 qershor 2019 dërguar Ministrit të Punëve të Jashtme dhe Evropiane të Sllovakisë, Miroslav Lajčák, Drejtorja e Zyrës së OSBE-së për Institucionet Demokratike, Ingibjörg Sólrún Gísladóttir, […]

Dasho Aliko i kërkoi dorëheqjen, i përgjigjet Flamur Golemi: Mbylli sytë një moment dhe ëndërro sikur…

Dasho Aliko i kërkoi dorëheqjen, i përgjigjet Flamur Golemi: Mbylli sytë një moment dhe ëndërro sikur…

Kandidati socialist për Bashkinë Gjirokastër, Flamur Golemi, i është përgjigjur kreut të PD-së, Dasho Aliko, i cili i kërkoi dorëheqjen dhe rikthimin në profesionin si mjek.  “Le të mbyllë sytë dhe të ëndërrojë një moment sikur unë dhashë dorëheqjen. Po pse, ka njeri në ‘Zinxhira’, ‘Dunavat’, ‘Manalat’ apo edhe në Lazarat që të besojë se […]

1 2 3 6