Sirianët e kapur në Shqipëri tregojnë pagesat për trafikantët

Sirianët e kapur në Shqipëri tregojnë pagesat për trafikantët

Prokuroria për Krime të Rënda ka zbuluar një grup kriminal që merrej me kalimin e klandestinëve prej Lindjës së Mesme nga territori shqiptar për në Kosovë, e më tej, me destinacion final Austrinë dhe Gjermaninë. Për 4 persona është dhënë tashmë me masa e sigurimit arrest me burg, ndërsa dy të tjerë janë dhënë urdhra […]

Themeluesi i Facebook nën presion për t’u larguar nga rrjeti social

Themeluesi i Facebook nën presion për t’u larguar nga rrjeti social

Themeluesi i Facebook, Mark Zuckerberg është në presion për të hequr dorë nga kontrolli i rrjetit social si dhe nga kryetari i bordit të drejtorëve. Ideja për rrëzimin e Zuckerberg vjen nga disa aksionarë të Facebook të cilët janë dhe anëtarë të grupit mbikëqyrës të njohur si SumOfUs, raportojnë mediat e huaja. Sipas anëtarëve të […]

“Dridhen” gjyqtarët dhe prokurorët, mbërrijnë në Tiranë ekspertët për vettingun

“Dridhen” gjyqtarët dhe prokurorët, mbërrijnë në Tiranë ekspertët për vettingun

Në kuadër të nisjes së procesit të vettingut, kanë mbërritur sot në Shqipëri ekspertët e Operacionit Ndërkombëtar të Monitorimit (ONM). Gjatë ditës së premte pritet të verifikimi i kandidatëve për institucionet e Vettingut. Kryetarja e misionit Genoveva Ruiz Calavera dhe 3 anëtarët e tjerë që do të përbëjnë ONM kanë mbërritur në Tiranë pasditen e […]

Athina përsërit kërkesën: Arrestoni Klement Balilin

Athina përsërit kërkesën: Arrestoni Klement Balilin

Pak ditë më parë, më 30 janar 2017, Interpol Athina ka kërkuar përsëri arrestimin e Klement Balilit, të cilin e akuzon për trafik ndërkombëtar të lëndëve narkotike. Në relacionin e Interpol Athinës thuhet se Klement Balili ka trafikuar 83 kg kokainë dhe 3.8 ton kanabis sativa. Sipas autoriteteve greke, kanabisi është nisur nga Shqipëria dhe […]

Investigimi/ Kozmetika që po shkatërron jetën e femrave shqiptare

Investigimi/ Kozmetika që po shkatërron jetën e femrave shqiptare

Sallonet e bukurisë në Shqipëri, që nuk kanë ekspertizë dhe mbikëqyrje mjekësore, janë duke ofruar shërbime kozmetike të rrezikshme. Të parregulluara ligjërisht dhe me vakum ligjor, ato po alarmojnë mjekët profesionistë, sipas një artikulli të përbashkët të EurActiv.com me AFP. Ermira Sela mbulon fytyrën me dorë për të fshehur një shpërfytyrim si rezultat i një […]