Habit Panajot Barka përballë Ramës: Minoriteti grek kishte arsye të bllokonte integrimin e Shqipërisë

Habit Panajot Barka përballë Ramës: Minoriteti grek kishte arsye të bllokonte integrimin e Shqipërisë

Në aktivitetin e sotëm të mbajtur Sarandë për minoritetet në Shqipëri, ku merrte pjesë edhe kryeministri Rama, ish-deputeti Panajot Barka mbajti një fjalim deri diku “thumbues”, që nuk u prit mirë nga kryeministri dhe kjo u lexua në shprehitë e fytyrës së tij. Barka tha se edhe Ali Pashë Tepelena kishte greqishten si gjuhë zyrtare, […]

Sot Luftëtari-Laçi, Milinkoviç: Jam i kënaqur edhe me një gol

Sot Luftëtari-Laçi, Milinkoviç: Jam i kënaqur edhe me një gol

“Do të jem i kënaqur edhe me një gol, mjafton që të fitojmë ndaj Laçit, pasi ndaj tyre luajmë ndeshjen e sezonit”. Kështu është shprehur në konferencën e djeshme për shtyp trajneri i Luftëtarit, Mlladen Milinkoviç. I pyetur për gjendjen e ekipit dhe besimin që ekziston për rikthimin te fitorja, serbi i stolit u shpreh: “Të […]

Demokratët e Sarandës i përgjigjen lajthitjes së Bashës. Jemi gati për luftë

Demokratët e Sarandës i përgjigjen lajthitjes së Bashës. Jemi gati për luftë

Demokratët e Sarandës janë të parët që i janë përgjigjur ftesës së Lulzim Bashës për luftë. Megjithëse demokratët në Sarandë nuk janë ndier gjatë 4 viteve të pushtetit të socialistëve, deri në pikën ku qytetarët kishin krijuar bindjen se në Sarandë ka një paktë heshtjeje midis demokratëve dhe socialistëve, ata janë të parët që i […]

Ministria e Mjedisit gjobit 5 bashki dhe disa spitale për mbetjet

Ministria e Mjedisit gjobit 5 bashki dhe disa spitale për mbetjet

Ministria e Mjedisit u ka vendosur gjoba për mbetjet urbane 5 krereve të Bashkive si dhe institucioneve publike spitalore për mbetjet spitalore. Gjatë prezantimit të analizës së punës për vitin 2016, të Inspektoriatit të Mjedisit pranë ISHMP, Ergys Agasi, Kryeinspektor ISHMP, theksoi faktin se të dhënat shënojnë rezultate dukshëm pozitive, me një performancë cilësore dhe […]

Dekriminalizimi/ Prokuroria kërkon verifikimin e shenjave të gishtave për kryebashkiakun e Tepelenës

Dekriminalizimi/ Prokuroria kërkon verifikimin e shenjave të gishtave për kryebashkiakun e Tepelenës

Prokuroria e Përgjithshme kërkon verifikimin e shenjave të gishtave për disa deputetë dhe kryebashkiakë, në kuadër të zbatimit të ligjit të dekriminalizimit. Mes kryebashkiakëve është edhe Tërmet Peçi i Bashkisë Tepelenë. Prokuroria e ka futur atë në listën e zyrtarëve që do të verifikojë nëse kanë apo jo rekorde kriminale në të shkuarën. Bashkë me […]