Banorët e Ksamilit të shqetësuar, kërkojnë largimin e bagëtive

Banorët e Ksamilit të shqetësuar, kërkojnë largimin e bagëtive

Banoret e Ksamilit prej 6 muajsh kerkojne largimin e bagetive nga qyteza turistike. Ksamili eshte nje nder pikat me te vizituara nga turistet vendas, trevat shqiptare dhe te huaj gjate veres. Por pavaresisht kesaj, ne Ksamil ende vazhdojne te mbareshtohen bageti, stallat e te cilave ndodhet ndermjet banesave dhe hoteleve. Banoret e kane shprehur kete […]

Kishte dalë me një vajzë të festonte ditëlindjen, vdes tragjikisht 16 vjeçari

Kishte dalë me një vajzë të festonte ditëlindjen, vdes tragjikisht 16 vjeçari

Një 16 vjeçar shqiptar ka humbur jetën tragjikisht ditën e sotme në një aksident rrugor. Ngjarja ka ndodhur në Messina të Italisë, ndërsa viktima është Aurelio Hasaj. Sipas mediave italiane, aksidenti është regjistruar mbrëmjen e sotme rreth orës 17:00. I riu shqiptar po udhëtonte me skuter së bashku me një vajzë, pork a humbur kontrollin […]

Dalin transaksionet/ Si i shpenzoi Bashkia Gjirokastër 370 milionë lekë gjatë muajit shkurt

Dalin transaksionet/ Si i shpenzoi Bashkia Gjirokastër 370 milionë lekë gjatë muajit shkurt

Bashkia Gjirokastër, ka shpenzuar rreth 370 milionë lekë të vjetra gjatë muajit Shkurt 2017. Duke iu referuar të dhënave të Thesarit të Shtetit, në total janë 35 transaksione të ndryshme që janë kryer gjatë këtij muaji. Shumica janë shpenzime operative për funksionimin e institucionit, shpenzime pagash, pagesë paaftësie etj. Për të parë zë më zë […]

Leckoset flamuri kombëtar në Sheshin e Çerçizit (VIDEO)

Leckoset flamuri kombëtar në Sheshin e Çerçizit (VIDEO)

Flamuri kombëtar në Gjirokastër nuk është në shtyllën që është ndërtuar për të, por ai ka përfunduar i leckosur në një pishë aty pranë. Kjo situatë është prej kohësh, por nuk i ka bërë askujt përshtypje. Bashkia e Gjirokastrës që është edhe përgjegjësja për të ruajtur objektet shtetërore nuk ka reaguar përballë një skandali të […]

Sekuestrohen 109.5 kg kanabis, në pranga një grek dhe një shqiptar

Sekuestrohen 109.5 kg kanabis, në pranga një grek dhe një shqiptar

Një shtetas grek dhe një shqiptar janë arrestua në Greqi, në aksin rrugor Janinë-Kozani. Ata akuzohen për transportimin e një sasie të konsiderueshme droge, me qëllim trafikimin në tregun grek. Arrestimi i tyre u krye pas sinjalizimeve që dispononte departamenti i anti-drogës i Janinës. Sipas komunikatës së policisë, i pari u arrestua shtetasi grek, në […]

PS nxjerr “thikat”, Tahiri i përmend burgun Ilir Metës?

PS nxjerr “thikat”, Tahiri i përmend burgun Ilir Metës?

Në reagimin e fundit të ashpër kundër LSI-së, lidhur me raportin e Departamentit të Shtetit, sa i përket kultivimit dhe trafikut të drogës, ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri flet edhe për politikanë që e kanë vendin në burg. Ndonëse nuk përmed emra, Tahiri lë të kuptohet se kjo është për LSI-në, e ndoshta për kreun […]

Ismail Kadare nominohet për çmimin Man Booker International

Ismail Kadare nominohet për çmimin Man Booker International

Shkrimtari shqiptar Ismail Kadare është në listën e ngushtë të autorëve që janë nominuar për çmimin letrar Man Booker International. Kadare është në listën e ngushtë të çmimit për librin “The Traitors Niche” apo “Kamarja e Turpit”. Të nominuarit e tjerë janë Amos Oz, Mathias Enard, Samanta Schweblin, Wioletta Greg, Roy Jacobsen dhe autorë të […]

Skllavërimi i punëtoreve në biznesin fason: Mos ngel shtatzënë se hiqesh nga puna

Skllavërimi i punëtoreve në biznesin fason: Mos ngel shtatzënë se hiqesh nga puna

Pas një fabrike këpucësh në qytetin e Lezhës, “Fiks Fare” ishte edhe në qytete të tjera si Shkodër, Berat, Fier e Durrës, në disa kompani fasone në të cilat shfrytëzohet krahu i punës dhe punësohen minorene. Investigimi dyvjeçar i “Fiksit” tregoi se, nga viti në vit gjendja nuk ndryshon, krahu i punës shfrytëzohet, punësohen minorene […]

Selanik, shqiptarët kapen me 15 kg kanabis

Selanik, shqiptarët kapen me 15 kg kanabis

Dy shqiptarë të moshës 28 dhe 40 vjeçar janë arrestuar nga policia në zonën e Selanikut pasi u kapën me 15 kg marijuanë. Arrestimet janë kryer gjatë ditës së djeshme në qendër të qytetit të Selanikut, ndërsa një pjesë e drogës u gjet në banesën e 40 vjeçarit shqiptar, e destinuar për shitje dhe e […]

Zbulohet historia e fotos së Fatmir Xhafës me Enver Hoxhën dhe cila është vajza në krahun tjetër

Zbulohet historia e fotos së Fatmir Xhafës me Enver Hoxhën dhe cila është vajza në krahun tjetër

Ka ngjallur interes fotoja e shumëpërfolur e ditëve të fundit ku deputeti i Partisë Socialiste Fatmir Xhafaj shfaqet në tribunë në krah të ish-dikatorit Enver Hoxha. Por cila është e vërteta e fotos dhe kush është vajza simpatike që shfaqet në foton ku ndodhet z. Xhafaj dhe Enver Hoxha? Opinion.al ka mundur të zbulojë identitetin […]