Kryetari i Bashkisë Tepelenë “futet” në çadrën e protestës së PD-së

Kryetari i Bashkisë Tepelenë “futet” në çadrën e protestës së PD-së

Protestuesit e opozitës të mbledhur në çadrën përballë Kryeministrisë organizojnë sot pasdite në orën 18:00 një tjetër shqaqje për të ironizuar zyrtarët e lartë të mazhorancës të akuzuar për korrupsion apo me rekorde kriminale. Siç shihet në foton e siguruar nga Lapsi.al deputetë, ministra apo edhe kryebashkiakë të PS-së janë rrethuar me një shirit ku […]

Ish-boksieri shqiptar ia bën jetën “ferr” ish-të dashurës italiane

Ish-boksieri shqiptar ia bën jetën “ferr” ish-të dashurës italiane

Një ish-boksier profesionist me origjinë shqiptare, banues në Modena është dënuar nga gjykata me masë kufizimi ndaj ish-të dashurës. Shqiptari me iniciale V.E, 32 vjeçar, e ka përndjekur për dy vite resht ish-të dashurën,  një 26–vjeçare italiane dhe të dashurit të ri të saj, një 40-vjeçar italian, banues në Modena. Përndjekja ka ndodhur nga viti […]

Çfarë mendonte Dritëro Agolli për “homoseksualitetin” e Enver Hoxhës

Çfarë mendonte Dritëro Agolli për “homoseksualitetin” e Enver Hoxhës

Tajar Agolli, vëllai i shkrimtarit të madh, në vijim të rrëfimit të tij zbulon edhe arsyen e ftohjes mes Dritëroit dhe Ismail Kadaresë. Sipas Tajarit, ka qenë emërimi i Dritëroit si kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve të Shqipërisë që krijoi dhe distancën mes tyre,shkruan Koha.Net. Po ashtu, ai tregon se marrëdhëniet e Dritëroit […]

Tahiri takon prefektët: Zgjedhësit të njoftohen për qendrën e votimit, derë më derë

Tahiri takon prefektët: Zgjedhësit të njoftohen për qendrën e votimit, derë më derë

Ministri i Brendshëm Saimir Tahiri ndodhet në një takim me prefektët dhe kryetarët e bashkive lidhur me përgatitjet për procesin zgjedhor. “Kemi 2 Shqipëri paralele, një që qytetari diku banon dhe diku është rregjistruar” tha Tahiri duke nënvizuar se janë ulur me 7 here dublimet në listat zgjedhore. Tahiri kërkoi që të angazhohen në procesin […]

1300 kontenierë me plehra italiane zhduken në Shqipëri

1300 kontenierë me plehra italiane zhduken në Shqipëri

1300 kontenierë me plehra të nisur nga brigjet italiane dyshohet se kanë mbetur të groposur në ish tunelet e komunizmit në Shqipëri. Ky është version që ngre “Pianeta Italia” e cila ka zhvilluar një investigim rrënqethës për këto ngarkesa për të cilat dihet se kanë hyrë në territorin shqiptar për të shkuar tranzit drejt Maqedonisë, […]

Karikatura që po çmend grekët, kërkojnë reagimin e Ministrisë së Jashtme

Karikatura që po çmend grekët, kërkojnë reagimin e Ministrisë së Jashtme

Një rrjetet sociale në Greqi ka nisur të qarkullojë një karikaturë e dy heronjve grekë të luftës për pavarësi, Markos Botsaris dhe Thedoros Kolokotronis duke bërë shqiponjën. Newsbomb.gr e cilëson këtë karikaturë si provokative dhe të bërë nga “neonazistë” shqiptarë. Po ashtu, edhe disa medie të tjera në vendin fqinj kanë dhënë alarmin për karikaturën […]

Shkëlqim Guçe: Më shumë turistë vizitojnë Parkun e Antigonesë, do investojmë edhe në Hadrianopol

Shkëlqim Guçe:  Më shumë turistë vizitojnë Parkun e Antigonesë, do investojmë edhe në Hadrianopol

Numri i vizitorëve vendas e të huaj në Parkun Arkeologjik të Antigonesë gjatë vitit 2016 është rritur. Kjo konfirmohet nga drejtori i Parkut, Shkëlqim Guçe. Sipas tij prioritetet gjatë vitit 2017 do të jenë sërish në përmirësimin e infrastrukturës së parkut, si dhe rrethimi i parkut të Hadrianopolit. “Për vitin 2016 Parku Arkeologjik i Antigonesë […]

Fillon Kreshma e Pashkës së Madhe, çfarë duhet dhe nuk duhet të hani

Fillon Kreshma e Pashkës së Madhe, çfarë duhet dhe nuk duhet të hani

Kreshma e Pashkës së Madhe është një kreshmë e veçantë me karakter të thellë pendimi, si periudhë përgatitore për kremtimin e Pashkës. Kreshma e Madhe ka filluar sot, më datë 27 shkurt dhe zgjat deri në kremtimin e Pashkës, më 16 prill. Njoftimin e ka bërë Kisha Ortodokse Autoqefale e Shqipërisë. Njoftimi i plotë: Kreshma […]