Miratohen rregullat e reja për drejtuesit e shërbimit në spitale

Miratohen rregullat e reja për drejtuesit e shërbimit në spitale

Qeveria ka miratuar kriteret dhe procedurat që do të ndiqen për përzgjedhjen dhe emërimin e drejtuesve të shërbimin në strukturat shëndetësore universitare. Sipas vendimit, drejtuesi i shërbimi përzgjidhet në bazë të konkurrimit dhe në momentin e kandidimit duhet të plotësojë kriteret minimale bazë, që janë si më poshtë: a) Të jetë mjek specialist i diplomuar […]

Kandidatët për deputetë në Gjirokastër, zbardhen CV-të dhe formularët e dekriminalizimit

Kandidatët për deputetë në Gjirokastër, zbardhen CV-të dhe formularët e dekriminalizimit

Zyrtarisht janë 15 parti që kanë dorëzuar listat e kandidatëve për deputetë në zgjedhjet e 18 qershorit. ArgjiroLajm.net do të zbardhë në ditët në vijim CV-të e kandidatëve të qarkut Gjirokastër dhe formularët e vetëdeklarimit për ligjin e dekriminalizimit. Kjo është një përpjekje që qytetarët të njihen sadopak me kandidatët të cilët i kërkojnë vota […]

Kina jep 2 milionë dollarë për Teatrin Kombëtar, Kumbaro nënshkruan marrëveshjen

Kina jep 2 milionë dollarë për Teatrin Kombëtar, Kumbaro nënshkruan marrëveshjen

Qeveria e Republikës Popullore të Kinës dhe Këshilli i Ministrave i Republikës së Shqipërisë, nënshkruan më datën 9 maj 2017 marrëveshjen për të zhvilluar më tej marrëdhëniet e miqësisë dhe të bashkëpunimin ekonomiko-teknike ndërmjet dy vendeve. Qeveria e Republikës Popullore të Kinës i jep Këshillit të Ministrave të Republikës së Shqipërisë një grant me vlerë […]

“18 qershori” ankimohet në Kolegjin Zgjedhor. Skenari i fundit që PD të futet në zgjedhje?

“18 qershori” ankimohet në Kolegjin Zgjedhor. Skenari i fundit që PD të futet në zgjedhje?

Sikundër paralajmëroi Lulzim Basha, opozita ka ankimuar në Kolegjin Zgjedhor “18 qershorin”. Sot është dërguar në Kolegj kërkesë-padia që mban firmën e Agron Dukës, aleatit të Bashës në koalicionin opozitar. Sipas këtij ankimimi, opozitë kërkon që lista e dorëzuar për kandidatët për deputetë më 29 prill të shpallet e pavlefshme pasi janë shkelur afatet ligjore. […]

Lirohet Kastriot Myftaraj, ja shkrimi i plotë për të cilin u arrestua

Lirohet Kastriot Myftaraj, ja shkrimi i plotë për të cilin u arrestua

Arrestimi i Kastriot Myftarajt është i paligjshëm sipas prokurorisë që ka urdhëruar lirimin e tij nga qelia e burgut. Sipas burimeve mësohet se “Prokuroria e Tiranës, urdhëroi lirimin e menjëhershëm të Kastriot Myftaraj, pasi nuk ka vepër penale që hetohet nga Prokuroria. Myftaraj u arrestua nga Antiterroi, pasi sipas policisë ai kishte bërë thirrje për […]

Edhe Kosova shkon në zgjedhje të parakohshme, rrëzohet në Kuvend qeveria

Edhe Kosova shkon në zgjedhje të parakohshme, rrëzohet në Kuvend qeveria

Me 78 vota për, Kuvendi miraton mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë së Republikës së Kosovës. Mocioni i opozitës ka mbledhur votat e nevojshme për ta rrëzuar Qeverinë aktuale. Vendi shkon në zgjdhje brenda 45 ditësh. Pas afërsisht tri orë diskutimesh dhe akuzave të ndërsjella, Kuvendi i Kosovës e ka mbështetur me 78 vota mocionin e […]

Laert Duraj vijon takimet në Memaliaj: Është nder të përfaqësoj në Kuvend komunitetin të cilit i përkas

Laert Duraj vijon takimet në Memaliaj: Është nder të përfaqësoj në Kuvend komunitetin të cilit i përkas

Kandidati për deputetet i Partisë Socialiste, Laert Duraj, ka zhvilluar dje një takim  të veçantë me Këshillin Zonal në Njësinë Vendore Fshat Memaliaj. Duraj vijon takimet e tij elektorale në do zonë duke u njohur si fillim me organizimin e strukturave partiake mandej me problematikat dhe hallet që kanë qytetarët. “Është emocionuese të takoj bashkëfshatarët […]