Të tjera ëvizje në polici, largohen drejtues të lartë

Të tjera ëvizje në polici, largohen drejtues të lartë

Lëvizjet në rradhët e policisë së shtetit kanë vijuar edhe pas shkarkimit të 29 drejtuesve të lartë javën e kaluar. Top Channel ka arritur të zbardhë disa prej këtyre lëvizjeve dhe emërimeve të reja ku bie në sy shkarkimi i drejtorit të parandalimit të krimit Skënder Kalemi, i cili është një prej zyrtarëve që ka […]

Ekstradohet nga Athina 41 vjeçari Gentjan Ruli, u dënua për trafik droge

Ekstradohet nga Athina 41 vjeçari Gentjan Ruli, u dënua për trafik droge

Një 41 vjeçar nga Saranda është ekstraduar nga Athina e Greqisë në drejtim të Tiranës. Shtetasi Gentjan Ruli, u ekstradua nga Interpoli pasi është dënuar në Shqipëri me 7 vite burg për trafikim të lëndëve narkotike. “Shtetasi Gentjan Ruli, është dënuar me 7 vjet në burg, nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Sarandë, për kryerjen e […]

Kriza vazhdon/ Nuk ka marrëveshje Rama-Basha

Kriza vazhdon/ Nuk ka marrëveshje Rama-Basha

Tre orë bisedime kanë përfunduar pa marrëveshje. Lajmi bëhet i ditur nga burime pranë takimit mes dy liderëve të mazhorancës Edi Rama dhe opozitës, Lulzim Basha. Të dy ishin të shoqëruar nga krerët e grupeve parlamentare, konkretisht Gramoz Ruçi i PS-së dhe Edi Paloka i PD-së. Edhe pse kanë diskutuar për më shumë se 3 […]

Liceistët, ekspozitë në shtëpinë e Kadaresë në Gjirokastër

Liceistët, ekspozitë në shtëpinë e Kadaresë në Gjirokastër

Sepse Gjirokastra nuk është thjesht formë. Çdo rrugicë me kalldrëm, çdo odaë, çdo penxhere me kortinka, çdo hark porte, kambanë kishe, gdhendje… fsheh shekuj histori. Edhe të riun më të “pandjeshëm”, “infektuar” prej teknologjisë, nuk do ta linte indiferent Mali i Gjerë mbuluar me re, pamja e rëndë e qytetit të hirtë, veshur nga hija […]

FOTO LAJM/ Ndërkombëtarët “bëjnë sus” deputetët e PD-së

FOTO LAJM/ Ndërkombëtarët “bëjnë sus” deputetët e PD-së

Kjo është foto nga brenda mbledhjes së grupit parlamentar të Partisë Demokratike, mbledhje e cila ka nisur që në orën 18:30 dhe vijon ende në këto momente. Sic shihet gjatë mbledhjes, deputetët e opozitës kanë ndjekur një video-konferencë nga zyrtarët e Partive Popullore Europiane, përfshi këtu edhe Komisionerin për Zgjerim, Johanes Hahn. Ndërkombëtarët i kanë kërkuar […]

Bie faqja e Llotarisë Amerikane, aplikuan mbi 200 mijë shqiptarë

Bie faqja e Llotarisë Amerikane, aplikuan mbi 200 mijë shqiptarë

Website i Programit të Lotarisë Amerikane që tregon aplikantët fitues nuk është i aksesueshëm. Ditën e djeshme Ambasada Amerikan njoftoi të gjithë aplikantët e regjistruar të llotarisë DV-2018 mund të kontrollojnë nëse janë përzgjedhur fitues në website-in: www.dvlottery.state.gov. Teksa të gjithë portalet kanë shpërndarë këtë njoftim, në adresë të Lapsi.al kanë ardhur mesazhe se faqja […]

Burgoset baroni shqiptar i drogës çoi 16 kg kokainë nga Itali në Londër

Burgoset baroni shqiptar i drogës çoi 16 kg kokainë nga Itali në Londër

Një shqiptar i cilësuar si baron i drogës është dënuar me 11 vite burg nga drejtësia britanike. Ai akuzohet se ka transportuar në drejtim të Mbretërisë së Bashkuar kokainë të pastër me vlerë 1.25 milion paund. Thanas Qarri, 37 vjeç, ka dërguar në Britani rreth 16 kg kokainë nga Italia. Lënda narkotike shpërndahej në kryeqytetin […]

Dorëzohet Basha, PD hyn në zgjedhje, po negociohet data

Dorëzohet Basha, PD hyn në zgjedhje, po negociohet data

Ditët e fundit, ndërkombëtarët kanë shtuar presionin ndaj kryetarit të Partisë Demokratike, Lulzim Basha, për ta detyruar t’i japë fund bojkotit dhe të hyjë në zgjedhje. Pas vizitës së eurodeputetit David Mc Allister, PD po humb ditë pas dite mbështetjen e të huajve për bojkotin, të cilët kanë ashpërsuar tonet për t’i dhënë fund atij. […]

A ka kandidatë me rekorde kriminale në listat për Gjirokastrën?

A ka kandidatë me rekorde kriminale në listat për Gjirokastrën?

Pas publikimit zyrtar nga selitë politike dhe dorëzimit të listave në komisionin qendror të zgjedhjeve të gjithë kandidatët për deputet në garë për zgjedhjet e 18 qershorit do ti nënshtrohen ligjit të dekriminalizimit. Prokuroria e përgjithshme sqaroi se aktualisht stafi i njësisë së dekriminalizimit është në pritje të çdo kërkesë që do të paraqitet pranë […]