Restaurohet Kisha e Labovës së Kryqit, një thesar i rrallë të trashëgimisë

Restaurohet Kisha e Labovës së Kryqit, një thesar i rrallë të trashëgimisë

Restaurohet një prej thesareve të rralla të trashëgimisë sonë kulturore, Kisha e Labovës së Kryqit, punimet për të cilën janë inspektuar nga ministrja e Kulturës. Mirela Kumbaro, shoqërohej nga profesor Pirro Thomo inspektoi nga afër punimet, ku u njoh edhe me problematikat që shoqërojnë restaurimin e një objekti me kaq shumë vlera, por njëkohësisht i […]

Musine Kokalari në fokusin e dy studiuesve italianë

Musine Kokalari në fokusin e dy studiuesve italianë

“Jeta ime universitare” titullohet libri me autorët italianë Mauro Geraci dhe Sermonette Ceglie të cilët udhëtuan nga Italia në Gjirokastër, pikërisht për promovimin e tij. Një studim bazik mbi Musine Kokalarin, është shkruar në faqet e këtij libri ku është speguar nga autorët e tij. Banesa Kadare, ishte zgjedhur për të shfletuar disa pjesë nga […]

PS Gjirokastër takime në Odrie, të pranishëm ministrat Kumbaro e Çuçi (FOTO)

PS Gjirokastër takime në Odrie, të pranishëm ministrat Kumbaro e Çuçi (FOTO)

PS Gjirokastër ka vijuar dhe sot takimet me anëtarësinë e dhe strukturat drejtuese në njësitë administrative të Bashkisë Gjirokastër. Takimi i fundit u zhvillua me asamblenë socialiste në Odrie, ku ishin të pranishëm edhe ministrat Mirela Kumbaro dhe Bledi Çuçi, si dhe prefekti Flamur Bime e kryetari Flamur Golemi. Në fokus të diskutimit ishte organizimi […]

Gjirokastër, Sekretariati i Rinisë së PS-së takim me profesionistët e rinj (FOTO)

Gjirokastër, Sekretariati i Rinisë së PS-së takim me profesionistët e rinj (FOTO)

Partia Socialiste ka zhvilluar sot një takim me profesionistë të rinj të qytetit të Gjirokastrës. E pranishme në takim ishte Elisa Spiropali e cila prej pak kohësh është në krye të Sekretariatit të Rinisë në Partinë Socialiste. Spiropali ftoi të rinjtë t’i përkushtohen punës si mënyra e vetme për të ndryshuar shoqërinë dhe i kërkoi […]

Ministrja Nikolla merr pjesë në analizën arsimore ne Gjirokastër

Ministrja Nikolla merr pjesë në analizën arsimore ne Gjirokastër

Në kuadër të analizës vjetore në qytetin e Gjirokastrës, ministrja e Arsimit dhe e Sportit, Lindita Nikolla, bashkëbisedoi me nxënës dhe mësues të shkollave të qarkut, të cilët shprehën mirënjohjen për reformat e ndërmarra nga MAS në këto vite që sipas tyre kanë bërë të mundur që mësuesit të japin idetë e tyre për hartimin […]

Vende të lira puna në shtet, ja si të aplikoni

Vende të lira puna në shtet, ja si të aplikoni

Përcaktohet numri i vendeve vakant në administratën publike. Janë në total 1082 vende bosh për punonjës në shërbimin civil në 17 ministri dhe drejtoritë në varësi të tyre. Janë katër kategori kryesore për pranimin e punonjësve të rinj në administratën publike përmes aplikimit në Drejtorinë e Administratës Publike. Aplikantët duhet të kenë përfunduar studimet në […]

Përmet, ndërron jetë shkrimtari Thanas Todhe

Përmet, ndërron jetë shkrimtari Thanas Todhe

Një përmetar i rrallë si Thanas Todhe ndërroi sot jetë në Athinë. Lajmin e bën të ditur studiuesi Vasil Tole i cili thotë se shkrimtari luftoi për jetën me kurajo dhe dinamizëm edhe pse sëmundja e bëri të vetën. “Prind, qytetar, shkrimtar e fotograf, mik e shok i rrallë, e padyshim profesionist duarartë. Kujtimi për […]

Musine Kokalari, disidentja që nuk u dorëzua kurrë

Musine Kokalari, disidentja që nuk u dorëzua kurrë

Më 23 janar të vitit 1946, ajo u arrestua për së dyti nga forcat e Mbrojtjes së Popullit. Musine Kokalari lindi në shkurt të vitit 1917, në Adale të Turqisë. Në vitin 1921 familja e saj u kthye në Shqipëri ku u vendos në Gjirokastër ku Musineja kreu shkollën fillore. Nëntë vite më vonë, familja […]