Aksident i frikshëm/ Shkëmbi bie mbi makinën me 4 persona

Aksident i frikshëm/ Shkëmbi bie mbi makinën me 4 persona

Përsëritet tragjedia e Torovicës. Një masiv shkëmbor është shkëputur nga faqja e malit në fshatin Proptishtë në Pogradec dhe ka goditur një makinë. Sipas informacioneve të para që vijnë nga vendi i ngjarjes, shkëmbi ka rënë mbi një makinë ku udhëtonin 4 persona. Deri tani raportohet vetëm për dëme materiale ndërsa personat që ndodheshin në […]

Ikën shiu, vjen acari. Ja çfarë na pret këtë javë

Ikën shiu, vjen acari. Ja çfarë na pret këtë javë

Ulet rreziku i përmbytjeve në vend. Instituti i Gjeoshkencave parashikon që në dy ditët në vijim nuk do të ketë reshje intensive.  Si rezultat nga llogaritjet e fundit hidrologjike, IGJEUM parashikon që prurjet e lumenjve do të kthehen në nivele normale për stinën dhe nuk janë të rrezikshme për përmbytje. Vjosa, Semani dhe Shkumbini tashmë […]

ISIS thirrje në gjuhën shqipe: Përgjakni festat e fundvitit!

ISIS thirrje në gjuhën shqipe: Përgjakni festat e fundvitit!

“Ti ke kohë të mjaftueshme për t’u pajisur me makinë për t’i shtypur turmat e tyre, ose për të blerë një thikë për t’i goditur ata, ose për të mbushur pushkën tënde me armatim”, ky është kërcënimi që agjencia e lajmeve e ISIS-it në shqip, me afro 400 ndjekës, po shpërndan te pasuesit e saj, […]

Viza pune për Gjermani edhe për shqiptarët, ja si të aplikoni

Viza pune për Gjermani edhe për shqiptarët, ja si të aplikoni

Në Gjermani numri i vizave të punës për shqiptarë, boshnjakë dhe të tjerë nga Ballkani është rritur me 70% në tetë muajt e parë 2017. “Die Welt” i ka kushtuar dy artikuj temës së punësimit të të huajve në Gjermani. “Një punë në Gjermani, shumë njerëz në vendet e Ballkanit Perëndimor e shohin këtë si […]

Këto janë familjet mafioze që sundojnë Shqipërinë

Këto janë familjet mafioze që sundojnë Shqipërinë

Një studim serioz me autor Fabian Zhillën dhe Besford Lamallarin (sot zv.ministër i Brendshëm), bën një radiografi të hollësishme të të gjithë krimit të organizuar në Shqipëri. “Evolimi i Strukturave të organizuara kriminale në Shqipëri”, titullohet libri ku duket se është bazuar edhe deklarata e fortë e Donald Lu pak kohë më parë, sipas të […]

Përmbyetjet, Rama jep një lajm të mirë dhe një të keq

Përmbyetjet, Rama jep një lajm të mirë dhe një të keq

Qeveria do të kompensojë të gjithë të dëmtuarit nga përmbytjet. Kjo gjë u bë me dije nga kryeministri Edi Rama në mbledhjen e Komitetit të Menaxhimit të Emergjencave. “Ka mbaruar emergjenca e motit dhe ka nisur faza e dytë: Reagimi ndaj pasojave në çdo aspekt”, tha Rama. “Sa na takon ne, do të bëjmë maksimumin […]

Jugu i përmbytur, veriu i izoluar nga dëbora

Jugu i përmbytur, veriu i izoluar nga dëbora

Një thirrje për ndihmë institucioneve të vendit u ka shkuar sot nga Dukagjini, ku banorët janë pa energji elektrike prej 5 ditës dhe të bllokuar nga bora. Rreth 300 familje kërkojnë edhe ndihmë mjekësore, një mjek: Jemi në kushte të vështira, duhet ndërhyrje urgjente. Rrugët drejt Shkodrës janë të pakalueshme. Në aksin Qafë Thore-Theth ka […]

‘Do ti tregoj burrit që ti .. me mua’, dënohet 4 vite burg

‘Do ti tregoj burrit që ti .. me mua’, dënohet 4 vite burg

Me katër vite burgim për dhunë seksuale dhe përndjekje është dënuar në mungesë një 35-vjeçar shqiptar në një gjykatë në Pisa të Italisë, pas denoncimeve të ish të dashurës së tij. Kjo e fundit është një grua nga Ukraina, e cila tashmë jeton në vendin e lindjes, e martuar dhe me dy fëmijë, raportojnë mediat […]

Përmbytjet/ Ushtria niset drejt Fierit

Përmbytjet/ Ushtria niset drejt Fierit

Situata nga përmbytjet në Fier vijon të jetë dramatike me disa fshatra të mbuluar nga uji. Ministria e Mbrojtjes ka bërë me dije se 40 efektivë të Forcave të Armatosura do të nisen drejt fshatit Darëzezë për vendosjen e thasëve me rërë në dy anët e argjinaturës së lumit me qëllim parandalimin e daljes së […]