Ndryshime të mëdha/ Ja ç’ndodh me motin nesër

Ndryshime të mëdha/ Ja ç’ndodh me motin nesër

Ndërsa reshje shiu nuk do të ketë, nuk përjashtohen reshjet e dëborës në zonat malore. Sipas Institutit të Gjeoshkencave, Energjisë, Ujit dhe Mjedisit, temperaturat do të vazhdojnë të jenë të ulëta. Më poshtë parashikimi për të enjten: Reshjet Të enjten nuk priten reshje, me përjashtim të zonave malore mbi 1000 m në veri dhe lindje […]

Nga fotot me bikini në kabinetin e Ramës/ Kush është zv.ministrja e re e Arsimit (FOTO)

Nga fotot me bikini në kabinetin e Ramës/ Kush është zv.ministrja e re e Arsimit (FOTO)

Pas emërimit të Besa Shahinit në krye të ministrisë së Arsimit dhe dorëheqjes së Taulant Mukës, në mbledhjen e sotme të qeverisë janë emëruar dy zv/ ministrat e rinj. Mësohet se Redi Shtino dhe Lorena Haxhiu janë dy zv/ministrat e rinj. Lorena Haxhiu ka qenë drejtoreshë për rininë në Ministrinë e Arsimit. Por, zëvendësministrja e […]

Lirohet nga detyra zv/ministri i Bujqësisë

Lirohet nga detyra zv/ministri i Bujqësisë

Këshilli i Ministrave ka liruar nga detyra, zv/ministrin e Bujqësisë, Ilir Halilaj. “Në mbështetje të nenit 100 të Kushtetutës dhe të pikës 2, të nenit 6, të ligjit nr.9000, datë 30.1.2003, “Për organizimin dhe funksionimin e Këshillit të Ministrave”, me propozimin e Kryeministrit, Këshilli i Ministrave vendosi Z. Ilir Halilaj, zëvendësministër i Bujqësisë dhe Zhvillimit […]

BAT në partneritet global me McLaren

BAT në partneritet global me McLaren

British American Tobacco (BAT), ka njoftuar sot partneritetin e ri global me McLaren, me bazë teknologjinë e avancuar dhe inovacionin. Partneriteti shumë-vjeçar është fokusuar në përshpejtimin e proçesit të transformimit të duhanit, në zemër të të cilit është angazhimi i BAT për të ofruar një portofol të produkteve të cilat kanë potencial të reduktojnë riskun, […]

Raporti i frikshëm, burgjet shqiptare të tejmbushura

Raporti i frikshëm, burgjet shqiptare të tejmbushura

Shqipëria është një vend ku lajmet nga kronika nuk mungojnë thuajse asnjë ditë, me burrin që vret gruan, të mitur që abuzohen seksualisht, vjedhje, kultivim narkotikësh apo trafikim i paligjshëm i tyre. Jo më kot, burgjet në Shqipëri janë të mbushura plot. Sipas World Prison Brief (WPB) një sistem unik të dhënash që ofron akses […]

Prodhimet vendase sot konkurrojnë më shumë në rajon, kjo ndikoi në rritjen e çmimeve të zarzavateve. Në janar u rritën eksportet bujqësore edhe drejt BE-së

Prodhimet vendase sot konkurrojnë më shumë në rajon, kjo ndikoi në rritjen e çmimeve të zarzavateve. Në janar u rritën eksportet bujqësore edhe drejt BE-së

Në muajin Janar të vitit 2019, eksportet e zarzavateve dhe prodhimeve bujqësore në tërësi janë rritur me 14,4 %. Lajmi i mirë sipas burimeve zyrtare, është se Shqipëria ka patur një sezon shumë të favorshëm për zarzavatet si patatja, qepa, për lakra të ndryshme, për karotën, për prasin, pasi këto produkte nuk janë prekur nga […]

Policia me deklaratë të pazakontë, thirrje qytetarëve të mos marrin pjesë në protestën e 16 shkurtit

Policia me deklaratë të pazakontë, thirrje qytetarëve të mos marrin pjesë në protestën e 16 shkurtit

Policia e Shtetit ka bërë një deklaratë të pazakontë, katër ditë para protestës së paralajmëruar të 16 shkurtit, duke u kërkuar qytetarëve të qëndrojnë larg këtij manifestimi. Policia, hapur, tenton të frikësojë njerëzit, kur thotë se në tubim do të ketë përfshirje të personave me precedentë penal, që synojnë destabilizim. Po ashtu, Policia sërish kërkon […]

Zbulohen 30 spiunët e ish-sigurimit në politikë, diplomaci, polici, Akademinë e Shkencave dhe universitete

Zbulohen 30 spiunët e ish-sigurimit në politikë, diplomaci, polici, Akademinë e Shkencave dhe universitete

Në një përgjigje kthyer Top Channel, Autoriteti i Dosjeve thotë se me zgjedhjen në organet e larta të drejtësisë janë verifikuar 294 kandidatë, nga të cilët 5 individë kanë rezultuar të figurojnë me dosje. “Janë verifikuar kandidatët për anëtarë të Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe anëtarë të Këshillit të Lartë të Prokurorisë. Nga verifikimi, për […]

16 shkurti, “deja vu”. Basha-Kryemadhi me një çadër të re për t’i shpëtuar hallit që i ka zënë

16 shkurti, “deja vu”. Basha-Kryemadhi me një çadër të re për t’i shpëtuar hallit që i ka zënë

Nga Endri Kajsiu Protesta e 16 shkurtit është protesta që do t’i hapë rrugët e Europës Shqipërisë, është protesta përmes të cilave do të na dyfishohen pagat dhe pensionet, e do të na përgjysmohen çmimet e konsumit. Falë saj do të realizohet reforma në drejtësi, e falë saj do të vendosim gurin e parë të […]