Caktohet data për gjyqin ndaj Saimir Tahirit

Caktohet data për gjyqin ndaj Saimir Tahirit

Seanca e parë gjyqësore për ish-ministrin e Brendshëm, Saimir Tahiri është caktuar nga Gjykata e Krimeve të Rënda që do të zhvillohet në 19 qershor 2019. Ish-ministri do të përballet në gjykatë me 3 akuza: “Trafikimi i narkotikëve, në bashkëpunim, në formën e grupit të strukturuar kriminal”, “Kryerja e veprave penale nga organizata kriminale” dhe […]

‘Monstra’ i Selenicës del para gjyqit (VIDEO)

‘Monstra’ i Selenicës del para gjyqit (VIDEO)

Ka nisur seanca gjyqësore për autorin e masakrës së Selenicës. Ritvan Zykaj akuzohet për vrasjen e 8 anëtarëve të fisit të tij në Resulaj të Vlorës. Avokati i përcaktuar për mbrojtjen e tij është Klajdi Meçaj. Zykaj ka kërkuar shtyrjen e seancës gjatë momentit të pohimit të tij. Pas kësaj kërkese është vendosur shtyrja e […]

Gjirokastra bëhet me deputete të re këtë javë. Fatjona Dhimitri pritet të marrë mandatin e Tritan Shehut

Gjirokastra bëhet me deputete të re këtë javë. Fatjona Dhimitri pritet të marrë mandatin e Tritan Shehut

Kuvendit pritet t’i shtohen edhe tre deputetë të rinj nga listat shumëemërore të partive opozitare për të plotësuar vakancat e krijuara pas dorëzimit të mandateve prej tyre. Kandidatët që kanë dorëzuar formularët e dekriminalizimit dhe janë në pritje të marrjes së mandatit nga Komisioni Qendror i Zgjedhjeve janë: Andi Përmeti nga lista shumëemërore e Partisë […]

Gjirokastër, shihni si është transformuar ambulanca e ‘Dunavatit’. Rama publikon pamjet (VIDEO)

Gjirokastër, shihni si është transformuar ambulanca e ‘Dunavatit’. Rama publikon pamjet (VIDEO)

Ambulanca në Dunavat në Gjirokastër i është nënshtruar rehabilitimit të plotë, duke përmirësuar nga themelet shërbimin që ofron për banorët e kësaj lagjeje. Kryeministri Edi Rama vlerësoi sot transformimin total e kuptimplotë të kësaj qendre shëndetësore. “Mirëmëngjes dhe me një shembull që tregon se si shërbimi parësor shëndetësor po ndryshon pak nga pak e rrënjësisht, […]

Kalldrëmet e Gjirokastrës, punuesi i gurit Agush Kore: Nuk është kjo koha e përshtatshme për restaurim, toka ka lagështi (VIDEO)

Kalldrëmet e Gjirokastrës, punuesi i gurit Agush Kore: Nuk është kjo koha e përshtatshme për restaurim, toka ka lagështi (VIDEO)

Punimet për rehabilitimin dhe zëvendësimin e kalldrëmit tejet në amortizuar në në ‘Qafën e Pazari’t në Girokastër janë duke vijuar. Në qendër të këtyre punimeve është vënë ndriçimi i zonës, instalimi i një rjeti të ri të infrastrukturës nëntoksore si edhe zëvendësimi I një pjese të amoritzuar. Edhe pse punimet vijojnë me ritme të shpejta […]

Lajm i mirë për Lunxhërinë, gati projekti për restaurimin e kroit të Dhoksatit

Lajm i mirë për Lunxhërinë, gati projekti për restaurimin e kroit të Dhoksatit

Instituti i Monumenteve të Kulturës ka hartuar projektin për restaurim e kroit me bendin në Çetën e Mesme, në fshatin Dhoksat, Gjirokastër. Projekti i miratuar në Këshillin Kombëtar të Restaurimeve parashikon ndërhyrje restauruese në objekt, si dhe rikonceptimin e ambientit përreth monumentit, në shërbim të vizitorëve. Fshati Dhoksat i njësisë administrative Lunxhëri, pjesë e bashkisë […]

Doli për kafe me shokët, gjendet pa jetë në rrugë i moshuari

Doli për kafe me shokët, gjendet pa jetë në rrugë i moshuari

Një ngjarje e rëndë ka tronditur banorët e lagjes “1 Maj” në qytetin e Fierit. Në orët e paradites, disa kalimtarë kanë vënë re një trup të pajetë në afërsi të morgut të Spitalit të Fierit. Policia sqaroi se trupi i seksit mashkull fillimisht nuk ish mundur të identifikohej, për shkak se nuk kishte asnjë […]