Qeveria shqiptare, 100 000 euro ndihmë për rindërtimin e katedrales Notre Dame

Qeveria shqiptare, 100 000 euro ndihmë për rindërtimin e katedrales Notre Dame

Qeveria shqiptare ka vendosur dhënien e ndihmës financiare për qeverinë e Republikës së Francës në masën 100 000 (njëqind mijë) euro për rindërtimin e Katedrales “Notre-Dame” në Paris, pas dëmeve të shkaktuara nga zjarri. Fondi për rinovimin e Katedrales “Notre Dame” të Parisit, të dëmtuar rëndë nga zjarri i dy ditëve më parë, ka mbërritur […]

Monika Kryemadhi: Krimi është partneri më i ngushtë i qeverisë ‘Rama’

Monika Kryemadhi: Krimi është partneri më i ngushtë i qeverisë ‘Rama’

Për kryetaren e LSI-së, Monika Kryemadhi, më shqetësuese sesa kërkesa e Holandës për rikthimin e vizave është arsyeja e këtij qëndrimi të parlamentit holandez. Në një konferencë për mediat, Kryemadhi tha se krimi i organizuar shqiptar dhe kthimi i vizave mund të dëmtojnë dhe vetë procesin e integrimit të Shqipërisë në BE. Monika Kryemadhi: Fakti […]

Vijon përçarja në PD, tjetër kandidat pritet të hyjë në Kuvend

Vijon përçarja në PD, tjetër kandidat pritet të hyjë në Kuvend

Një tjetër kandidat nga listat shumëemërore të Partisë Demokratike është paraqitur sot në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve për të dorëzuar formularin e dekriminalizimit. Bëhet fjalë për kandidatin Erion Piciri, i cili në zgjedhjet e fundit qendrore të vitit 2017, ka garuar për deputet në listën e selisë blu për qarkun e Tiranës. Pas vlerësimit të […]

Mos dilni pa çadër/ Ja si do të jetë moti nesër

Mos dilni pa çadër/ Ja si do të jetë moti nesër

Vijon prej ditësh moti me reshje në të gjithë territorin e vendit, mot i cili parashikohet të jetë i njëjtë edhe ditën e nesërme. Sipas asaj që raporton IGJEUM, priten reshje të dobëta në pothuajse të gjithë vendin, ndërsa nuk përjashtohet mundësia që në zona të veçanta të ketë shtrëngata shiu dhe breshër. Sa i […]

Dhunoi gruan se nuk zbatonte kanunin, arrestohet shqiptari

Dhunoi gruan se nuk zbatonte kanunin, arrestohet shqiptari

Një 34-vjeçar shqiptar ka rënë në prangat e policisë italiane , nën akuzën e abuzimit me gruan e tij 26-vjeçare. Mediat fqinje shkruajnë se burri kishte sulmuar fizikisht gruan, pasi sipas tij gruaja nuk kiste zbatuar rregullate kanunit. Shqiptari i arrestuar deri në ekzekutimin e një urdhëri nga Gjykata e Tranit kishte kërkuar që gruaja […]

Rikthimi vizave për shqiptarët, zgjedhjet dhe zgjidhjet….

Rikthimi vizave për shqiptarët, zgjedhjet dhe zgjidhjet….

Nga Lutfi Dervishi Parlamenti hollandez votoi me shumicë votash rikthimin e vizave me Shqipërinë për shkak të kriminalitetit të rritur shqiptar….!!! 1.Kriminelët në asnjë rast dhe rrethanë nuk kanë vuajtur për viza. Nëse vizat do të pengonin krimin atëherë në Britaninë e Madhe, me të cilën vizat janë në fuqi, krimi shqiptar do të ishte […]

Pagat e reja për mësuesit, edukatorët dhe ushtarakët, publikohen shifrat e plota

Pagat e reja për mësuesit, edukatorët dhe ushtarakët, publikohen shifrat e plota

Kanë hyrë në fuqi Vendimet e Këshillit të Ministrave për rritje page për kategori të caktuara të punonjësve shtetërorë. Në këto kategori bëjnë pjesë ushtarakët, mësuesit dhe edukatorët e shkollave dhe kopshteve të sistemit parauniversitar, diplomatët, etj. Në tabelat që riprodhohen në vijim pasqyrohen pagat e reja të grupeve, që shoqërohen me shtesat e posaçme […]

Numri dy i KQZ-së flet për skenarët e shtyrjes së zgjedhjeve lokale

Numri dy i KQZ-së flet për skenarët e shtyrjes së zgjedhjeve lokale

Numërimi ka nisur mbrapsht për të interesuarit që duan të marrin pjesë në zgjedhjet lokale të 30 qershorit.Zëvendëskryetari i KQZ-së, Denar Biba, tregon për A2CNN se kur skadojnë afatet për regjistrimin në zgjedhje. “Deri në datën 21 prill është regjistrimi i partive politike, jo më vonë se 1 maji janë koalicionet dhe jo më vonë […]

Nesër prezantohet trajneri i ri i Kombëtares

Nesër prezantohet trajneri i ri i Kombëtares

ashmë është zyrtare. Presidenti i FSHF, Armand Duka, do të prezantojë nesër trajnerin e ri të kombëtares, italianin Edy Reja. Prezantimi do të bëhet gjatë një konference për shtyp në orën 15:00 në ambientet e FSHF-së. Edy Reja zëvendëson bashkëkombasin e tij, Christian Panucci, i cili u shkarkua pas humbjes 0:2 në “Loro Boriçi” me […]

Holanda voton pro rikthimit të vizave për Shqipërinë

Holanda voton pro rikthimit të vizave për Shqipërinë

Parlamentarët holandezë kanë votuar në shumicë pro rikthimit të regjimit të vizave për Shqipërinë. Në procesin e votimit morën pjesë të 150-të legjislatorët e Kuvendit të Holandës, mes të cilëve 105 shprehën vullnetin për pezullimin e liberalizimit të vizave, ndërsa 58 të mbeturit e refuzuan propozimin. Në total kanë qenë 9 parti politike (Partia Socialiste, […]

1 2 3 516