Mister në Kinë, zhduket bankieri i njerëzve me pushtet

Mister në Kinë, zhduket bankieri i njerëzve me pushtet

Në Kinë ka humbur Xiao Jianhua, miliarderi 46 vjeçar i cili është i njohur për kontaktet e tij me persona me pushtet në Pekin. Të premten në vigjilje të vitit të ri kinez, që shënonie dhe mbylljen e bursave për 1 javë, themeluesi i “Tomorrow Group” u mor nga punonjës civilë të policisë në Hong […]

Sulmet terroriste gjatë vitit 2016 në botë

Sulmet terroriste gjatë vitit 2016 në botë

Qindra njerëz janë vrarë e plagosur nga sulmet terroriste në vitin 2016. Terrorizmi dhe lufta ndaj tij ishin një nga temat kryesore të vitin. Disa nga sulmet më të përgjakshme ishin: 19 dhjetor Berlin, Gjermani 12 persona humbët jetën dhe dhjetra të tjerë u plagosën gjatë një sulmi terrorist me kamion në një treg krishtlindjesh. […]

Si i përdorin terroristët dhe rrjetet sociale

Si i përdorin terroristët dhe rrjetet sociale

Çfarë kanë të përbashkët atentatorët e Würzburgut, të djathtët e revoltuar në Bautzen, gjermanët e Rusisë që protestuan kundër zhdukjes së 13-vjeçares Lisa dhe mbështetësit e “Lëvizjes Identitare”? Në vështrim të parë jo shumë. Por në të vërtetë, të gjithë ata i marrin informacionet e tyre nga interneti, lidhen, e mbështesin njëri-tjetrin dhe radikalizohen atje. […]

25 fotot më mbresëlënëse të 2016

25 fotot më mbresëlënëse të 2016

The guardian.com ka publikuar dhjetëra fotografi të ngjarjeve kryesore që e kanë karakterizuar vitin që po e lëmë pas. Ja fotografitë dhe autorët e tyre fotografive Presidenti Obama takohet me presidentin e zgjedhur Donald Trump në Zyrën Ovale (10 nëntor), fotografi nga: Win McNamee/Getty Images Breshka e detit i bashkangjitet notuesve IronMan në Hawai (8 […]

Kujdes kur prenotoni bileta avioni në internet

Kujdes kur prenotoni bileta avioni në internet

Tek sistemet e prenotimit të biletës se avionit përmes internetit duket se ka zbraztësira të mëdha në sistemet e sigurisë. Hakerët mund të deshifrojnë kodet e biletave dhe t’ua marrin biletat klientëve. Bilatat e prenotuara me internet, të cilat nuk janë të siguruara me ndonjë fjalëkalim shtesë, mund të deshifrohen shumë lehtë nga hakerët dhe […]

Pse nuk duhet të flini me celularin afër

Pse nuk duhet të flini me celularin afër

Në këtë botë të digjitalizimit celularët janë bërë një nevojë e domosdoshme. Mirëpo, shumë pak njerëz dinë për efektet anësore që i ka përdorimi i celularëve, e sidomos para gjumit. Rrezet elektromagnetike Celularët janë vazhdimisht të përfshirë në procesin e dërgimit dhe marrjes së sinjaleve. Celularët përdorin valë elektromagnetike për të mbajtur sinjalin e fortë. […]

Çfarë do të bëjë Rusia në 2017-ën

Çfarë do të bëjë Rusia në 2017-ën

Nga: Marcus Tanner Nëse Vladimir Putin do të ishte burrë i pijes-që mesa duket nuk është-me siguri do t’i mbushte vetes një gotë shumë të madhe me shampanjë mesnatën e 31 Dhjetorit, ndërsa këmbanat e Kremlinit do të binin për vitin 2017. Ky vit i fundit ka qenë një dhuratë që vazhdon të japë fryte. […]

10 vajza rrëfejnë detajet pikante si humbën virgjërinë…

10 vajza rrëfejnë detajet pikante si humbën virgjërinë…

Nuk ka rëndësi sa vjeç je apo cilat janë rrethanat, të bërit seks për herë të parë është një gjë e rëndësishme. Çdo përvojë është e ndryshme. 10 vajza rrëfehen për herën e tyre të parë – si e prisnin, me kë kanë shkuar  dhe si janë ndjerë më vonë. 1 – “E doja të […]

Si të bësh para nga YouTube!

Si të bësh para nga YouTube!

Natasha Lee ishte shofere taksie, por qëkur zbuloi sesi të bënte para nga YouTube, ajo ka hequr dorë nga profesioni. Por cili është profesioni i saj i ri? Lee poston video që shihen nga miliona persona, ku i mëson atyre sesi të lyejnë thonjtë. Ajo ka krijuar edhe një studio ku regjistron videot. E pakënaqur […]