Donald Trump në sulm: CNN, New York Times, Washington Post janë dështakë

Donald Trump në sulm: CNN, New York Times, Washington Post janë dështakë

Presidenti amerikan, Donald Trump i doli në mbrojtje këshilltarit të sigurisë kombëtare të shkarkuar këtë javë, duke thënë se Michael Flynn ishte viktimë e rrjedhjeve të paligjshme të informacionit nga ana e komunitetit të inteligjencës, me hollësi nga bisedat e tij me ambasadorin e Rusisë në Uashington. Duke folur të mërkurën në një konferencë shtypi […]

Brazil, ushtria zbret në rrugë; blindohet plazhi Kopakabana

Brazil, ushtria zbret në rrugë; blindohet plazhi Kopakabana

Trupa ushtarake po patrullojnë plazhin e mirënjohur Kopakabana në Rio de Zhainero. Bëhet fjalë për 9 mijë ushtarë që janë vendosur prej së martës në këtë qytet me nismë të Ministrisë së Mbrojtjes, nga frika e një greve të policisë. Ministri i Mbrojtjes, Raul Jungmann tha në një konferencë shtypi se trupat ushtarake do të […]

Vrasja e vëllait të Kim Jong un, policia arreston të dyshuarën

Vrasja e vëllait të Kim Jong un, policia arreston të dyshuarën

Policia në Malajzi ka arrestuar një grua në lidhje me vrasjen e gjysmëvëllait të liderit koreano verior Kim Jong un, ndërsa është në kërkim të të dyshuarve të tjerë. Kim Jong nam u vra me gjilpëra të helmatisura teksa priste të merrte një avion në aeroportin e Kuala Lumpurit ditën e hënë. E arrestuara, e […]

Tension në det: 4 avionë ushtarakë rusë ‘kërcënojnë’ luftanijen amerikane

Tension në det: 4 avionë ushtarakë rusë ‘kërcënojnë’ luftanijen amerikane

Katër avionë rus kanë kërcënuar një luftanije të marinës amerikane në Detin e Zi, duke fluturuar në një mënyrë “të pasigurt dhe joprofesionale” shumë pranë saj. Një zyrtar i mbrojtjes tha për “NBC News” se njëri nga avionët luftarak rus iu afrua në mënyrë të frikshme anijes amerikane “USS Porter” javën e kaluar, duke fluturuar […]

FOTO/ Nobelisti i Paqes urdhëroi përdorimin e uranit të varfëruar në Siri

FOTO/ Nobelisti i Paqes urdhëroi përdorimin e uranit të varfëruar në Siri

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, administrate e nobelistit për paqe, Barack Obama, ka përdorur predha me uran të varfëruar në Siri. Kjo është konfirmuar nga zëdhënësi I Komandës Qendrore të Ushtrisë amerikane, majori Josh Jacques i cili ka konfirmuar një gjë të tillë për revistën “Foreign Policy”. Predhat janë përdorur gjatë sulmeve ndaj kamionëve të […]

Kriza Greke/Pse Athina është rikthyer në faqet e para të mediave?

Kriza Greke/Pse Athina është rikthyer në faqet e para të mediave?

Nga Endrju Uokër Greqia është kthyer në lajme, pasi qeveritë e eurozonës dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar hynë edhe një herë në debat, se si të menaxhojnë shpëtimin e vendit. FMN thotë se Greqia ka nevojë për më shumë liri veprimi për të paguar borxhet e saj masive, përpara se fondet e mëtejshme të shpëtimit të […]

Trump pret kryeministrin izraelit Netanyahun në Shtëpinë e Bardhë

Trump pret kryeministrin izraelit Netanyahun në Shtëpinë e Bardhë

Presidenti i SHBA-ve Donald Trump priti sot në Shtëpinë e Bardhë Kryeministrin izraelit, Benjamin Netanjahu. Në pritje për të marrë detyrën si President, Trump u vendos në krah të Izraelit në përplasjen që patën shtetet në OKB gjatë votimit të rezolutës për lejimin e blloqeve të ndërtimit të Izraelit në kufi me Palestinën. Obama ende […]

Të premten shfaqet eklipsi i hënës dhe një kometë

Të premten shfaqet eklipsi i hënës dhe një kometë

Bëhuni gati, pasi kjo javë do të ofrojë disa ngjarje mahnitëse astronomike për shikuesit nëpër gjithë botën. Të premten, një eklips hënor është parashikuar të shfaqet gjatë hënës borë – një hënë e plotë e cila ndodh të premten – duke krijuar një hije në sipërfaqen hënore. Dhe disa orë më vonë, një kometë – […]

Ja disa nga shenjat e kiametit sipas profetit Muhamed

Ja disa nga shenjat e kiametit sipas profetit Muhamed

Kijameti do të vijë kur: • Kur do të konsiderohet për turp të vepruarit sipas urdhrave Kuranore. • Kur njerëzit e pabesë (jo të besueshëm) do të konsiderohen si të besueshëm dhe të besueshmit do të konsiderohen të pabesueshëm (të pabesë). • Kur të jetë (të bëhet) nxehtë në dimër. • Kur të rritet gjatësia […]

Kush është realisht zonja e parë e ShBA?

Kush është realisht zonja e parë e ShBA?

Protokolli në Shtëpinë e Bardhë është në dilemë se cila realisht është Zonja e Parë e Presidentit të 45-të Trump… Këtë status zyrtarisht e mban gruaja e Presidentit, Melania, por është vajza e tij e madhe Ivanka Trump që e zevendesonon të parën në shumë raste. Dalja e parë për Ivanka Trump, ka qenë disa […]