Të premten shfaqet eklipsi i hënës dhe një kometë

Të premten shfaqet eklipsi i hënës dhe një kometë

Bëhuni gati, pasi kjo javë do të ofrojë disa ngjarje mahnitëse astronomike për shikuesit nëpër gjithë botën. Të premten, një eklips hënor është parashikuar të shfaqet gjatë hënës borë – një hënë e plotë e cila ndodh të premten – duke krijuar një hije në sipërfaqen hënore. Dhe disa orë më vonë, një kometë – […]

Ja disa nga shenjat e kiametit sipas profetit Muhamed

Ja disa nga shenjat e kiametit sipas profetit Muhamed

Kijameti do të vijë kur: • Kur do të konsiderohet për turp të vepruarit sipas urdhrave Kuranore. • Kur njerëzit e pabesë (jo të besueshëm) do të konsiderohen si të besueshëm dhe të besueshmit do të konsiderohen të pabesueshëm (të pabesë). • Kur të jetë (të bëhet) nxehtë në dimër. • Kur të rritet gjatësia […]

Kush është realisht zonja e parë e ShBA?

Kush është realisht zonja e parë e ShBA?

Protokolli në Shtëpinë e Bardhë është në dilemë se cila realisht është Zonja e Parë e Presidentit të 45-të Trump… Këtë status zyrtarisht e mban gruaja e Presidentit, Melania, por është vajza e tij e madhe Ivanka Trump që e zevendesonon të parën në shumë raste. Dalja e parë për Ivanka Trump, ka qenë disa […]

Mister në Kinë, zhduket bankieri i njerëzve me pushtet

Mister në Kinë, zhduket bankieri i njerëzve me pushtet

Në Kinë ka humbur Xiao Jianhua, miliarderi 46 vjeçar i cili është i njohur për kontaktet e tij me persona me pushtet në Pekin. Të premten në vigjilje të vitit të ri kinez, që shënonie dhe mbylljen e bursave për 1 javë, themeluesi i “Tomorrow Group” u mor nga punonjës civilë të policisë në Hong […]

Sulmet terroriste gjatë vitit 2016 në botë

Sulmet terroriste gjatë vitit 2016 në botë

Qindra njerëz janë vrarë e plagosur nga sulmet terroriste në vitin 2016. Terrorizmi dhe lufta ndaj tij ishin një nga temat kryesore të vitin. Disa nga sulmet më të përgjakshme ishin: 19 dhjetor Berlin, Gjermani 12 persona humbët jetën dhe dhjetra të tjerë u plagosën gjatë një sulmi terrorist me kamion në një treg krishtlindjesh. […]

Si i përdorin terroristët dhe rrjetet sociale

Si i përdorin terroristët dhe rrjetet sociale

Çfarë kanë të përbashkët atentatorët e Würzburgut, të djathtët e revoltuar në Bautzen, gjermanët e Rusisë që protestuan kundër zhdukjes së 13-vjeçares Lisa dhe mbështetësit e “Lëvizjes Identitare”? Në vështrim të parë jo shumë. Por në të vërtetë, të gjithë ata i marrin informacionet e tyre nga interneti, lidhen, e mbështesin njëri-tjetrin dhe radikalizohen atje. […]

25 fotot më mbresëlënëse të 2016

25 fotot më mbresëlënëse të 2016

The guardian.com ka publikuar dhjetëra fotografi të ngjarjeve kryesore që e kanë karakterizuar vitin që po e lëmë pas. Ja fotografitë dhe autorët e tyre fotografive Presidenti Obama takohet me presidentin e zgjedhur Donald Trump në Zyrën Ovale (10 nëntor), fotografi nga: Win McNamee/Getty Images Breshka e detit i bashkangjitet notuesve IronMan në Hawai (8 […]

Kujdes kur prenotoni bileta avioni në internet

Kujdes kur prenotoni bileta avioni në internet

Tek sistemet e prenotimit të biletës se avionit përmes internetit duket se ka zbraztësira të mëdha në sistemet e sigurisë. Hakerët mund të deshifrojnë kodet e biletave dhe t’ua marrin biletat klientëve. Bilatat e prenotuara me internet, të cilat nuk janë të siguruara me ndonjë fjalëkalim shtesë, mund të deshifrohen shumë lehtë nga hakerët dhe […]

Pse nuk duhet të flini me celularin afër

Pse nuk duhet të flini me celularin afër

Në këtë botë të digjitalizimit celularët janë bërë një nevojë e domosdoshme. Mirëpo, shumë pak njerëz dinë për efektet anësore që i ka përdorimi i celularëve, e sidomos para gjumit. Rrezet elektromagnetike Celularët janë vazhdimisht të përfshirë në procesin e dërgimit dhe marrjes së sinjaleve. Celularët përdorin valë elektromagnetike për të mbajtur sinjalin e fortë. […]