“Putin dhe Trump shtatzanë të përqafuar nudo”

“Putin dhe Trump shtatzanë të përqafuar nudo”

Në një dyqan të Apple në qytetin e Neë Yorkut është shfaqur një fotografi e madhe ku shihet presidenti rus Vladimir Putin teksa përqafon presidentin amerikan Donald Trump, e ky i fundit është portretizuar si shtatzënë Kjo ka ardhur si një satirë për festën e të dashuruarve, Shën Valentinin, dhe përzgjedhja është bërë përmes një […]

Studim :Një gotë verë e kuqe është e barabartë me një orë palestër!

Studim :Një gotë verë e kuqe është e barabartë me një orë palestër!

Hulumtimi më i fundit i kryer nga Universiteti Alberta në Kanada ka nxjerrë në përfundim se përfitimet shëndetësore që vijnë nga kompleksi i resveratrolit në verën e kuqe, janë njësoj me ato që marrim gjatë ushtrimeve fizike. Resveratroli ndihmon në përmirësimin e fizikut, funksionimin e zemrës si dhe forcimin e muskujve, në të njëjtën mënyrë […]

Sulm kamikaz në vendin e shenjtë në Pakistan, të paktën 30 të vdekur

Sulm kamikaz në vendin e shenjtë në Pakistan, të paktën 30 të vdekur

Të paktën 30 persona janë vrarë dhe rreth 100 të tjerë janë plagosur në një sulm kamikaz me bombë në një vend të shenjtë në Pakistan këtë të enjte, raportojnë mediat lokale. Kamikazi ka hyrë në faltoren Lal Shahbaz Qalandar në qytetin e Sehwan Sharif përmes portës së artë, sipas autoriteteve lokale të cituara nga […]

Studenti për pak ‘hedh në erë’ universitetin!

Studenti për pak ‘hedh në erë’ universitetin!

Një hetim në Universitetin e Bristolit ka zbuluar se substanca në fjalë, e njohur si “triacetone triperoxide” (TATP) u krijua pa qëllim në laboratorin kimik. Laboratori u rrethua me një shirit duke j’ua ndaluar studentëve të afroheshin pas incidentit , shkruan “BBC”. Askush nuk u plagos dhe ekipet kryen një shpërthim të kontrolluar.

Donald Trump në sulm: CNN, New York Times, Washington Post janë dështakë

Donald Trump në sulm: CNN, New York Times, Washington Post janë dështakë

Presidenti amerikan, Donald Trump i doli në mbrojtje këshilltarit të sigurisë kombëtare të shkarkuar këtë javë, duke thënë se Michael Flynn ishte viktimë e rrjedhjeve të paligjshme të informacionit nga ana e komunitetit të inteligjencës, me hollësi nga bisedat e tij me ambasadorin e Rusisë në Uashington. Duke folur të mërkurën në një konferencë shtypi […]

Brazil, ushtria zbret në rrugë; blindohet plazhi Kopakabana

Brazil, ushtria zbret në rrugë; blindohet plazhi Kopakabana

Trupa ushtarake po patrullojnë plazhin e mirënjohur Kopakabana në Rio de Zhainero. Bëhet fjalë për 9 mijë ushtarë që janë vendosur prej së martës në këtë qytet me nismë të Ministrisë së Mbrojtjes, nga frika e një greve të policisë. Ministri i Mbrojtjes, Raul Jungmann tha në një konferencë shtypi se trupat ushtarake do të […]

Vrasja e vëllait të Kim Jong un, policia arreston të dyshuarën

Vrasja e vëllait të Kim Jong un, policia arreston të dyshuarën

Policia në Malajzi ka arrestuar një grua në lidhje me vrasjen e gjysmëvëllait të liderit koreano verior Kim Jong un, ndërsa është në kërkim të të dyshuarve të tjerë. Kim Jong nam u vra me gjilpëra të helmatisura teksa priste të merrte një avion në aeroportin e Kuala Lumpurit ditën e hënë. E arrestuara, e […]

Tension në det: 4 avionë ushtarakë rusë ‘kërcënojnë’ luftanijen amerikane

Tension në det: 4 avionë ushtarakë rusë ‘kërcënojnë’ luftanijen amerikane

Katër avionë rus kanë kërcënuar një luftanije të marinës amerikane në Detin e Zi, duke fluturuar në një mënyrë “të pasigurt dhe joprofesionale” shumë pranë saj. Një zyrtar i mbrojtjes tha për “NBC News” se njëri nga avionët luftarak rus iu afrua në mënyrë të frikshme anijes amerikane “USS Porter” javën e kaluar, duke fluturuar […]

FOTO/ Nobelisti i Paqes urdhëroi përdorimin e uranit të varfëruar në Siri

FOTO/ Nobelisti i Paqes urdhëroi përdorimin e uranit të varfëruar në Siri

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, administrate e nobelistit për paqe, Barack Obama, ka përdorur predha me uran të varfëruar në Siri. Kjo është konfirmuar nga zëdhënësi I Komandës Qendrore të Ushtrisë amerikane, majori Josh Jacques i cili ka konfirmuar një gjë të tillë për revistën “Foreign Policy”. Predhat janë përdorur gjatë sulmeve ndaj kamionëve të […]

Kriza Greke/Pse Athina është rikthyer në faqet e para të mediave?

Kriza Greke/Pse Athina është rikthyer në faqet e para të mediave?

Nga Endrju Uokër Greqia është kthyer në lajme, pasi qeveritë e eurozonës dhe Fondi Monetar Ndërkombëtar hynë edhe një herë në debat, se si të menaxhojnë shpëtimin e vendit. FMN thotë se Greqia ka nevojë për më shumë liri veprimi për të paguar borxhet e saj masive, përpara se fondet e mëtejshme të shpëtimit të […]