Përgjaket Londra, sulm terrorist para Parlamentit, 12 të plagosur (FOTO)

Përgjaket Londra, sulm terrorist para Parlamentit, 12 të plagosur (FOTO)

Londra është goditur sot nga një sulm terrorist, i cili nuk u arrit të finalizohej deri në fund, falë ndërhyrjes në kohë të forcave të sigurië. Siç raportojnë mediat vendase në shënjestër të sulmit ishte Parlamenti i Britanisë. Policia ka arrestuar dy prej terroristëve, ndërsa të tretin e ka vrarë. Por çfarë ndodhi konkretisht? Një […]

Erdogani si Enver Hoxha: bëni nga pesë fëmijë!

Erdogani si Enver Hoxha: bëni nga pesë fëmijë!

Presidenti i Turqisë, Rexhep Tayip Erdogan, u bëri thirrje turqve që jetojnë në Europë apo në vende të tjera, të kenë nga pesë fëmijë, duke porositur diasporën milionëshe se është “e ardhmja e Europës”, në një miting në Stamboll, transmeton AFP. Vetë presidenti Erdogan ka katër fëmijë. Agjencia thekson se Turqia dhe Europa janë në […]

Ky është kodi sekret nëse vdes mbretëresha Elizabeth e Anglisë

Ky është kodi sekret nëse vdes mbretëresha Elizabeth e Anglisë

“London Bridge”, është koduar plani sekret që pritet të vihet në jetë në Londër pas vdekjes së mbretëreshës Elizabeth të Anglisë. Procedura u bë publike nga “The Guardian” dhe ka të bëjë me familjen mbretërore, qeverinë, trupin diplomatik dhe median. Për një farë kohe informacioni për vdekjen e Elizabeth u mbajt i rezervuar, edhe pse […]

Janë vetën katër ngjyra pasaportash në botë, dhe kjo është arsyeja

Janë vetën katër ngjyra pasaportash në botë, dhe kjo është arsyeja

U zbulua që ekzitojnë vetëm katër lloje të ndryshme pasaportash në botë, dhe secili shtet ka arsyet e veta për zgjedhjen e kësaj ngjyre. Kjo është ngjyra më e përdorur. Pasaportat me ngjyrë të kuqe janë zgjedhur nga shtete me një të kaluar komuniste. Disa nga ajo janë: Sllovenia, Kina, Rusia, Serbia, Poloni, Rumania. Shtetet […]

Atentat me eksploziv poshtë zyrës, shpëton Ministri i Financave

Atentat me eksploziv poshtë zyrës, shpëton Ministri i Financave

Skaneri me rreze X ka parandaluar një atentat të planifikuar ndaj Ministrit gjerman të Financave, Wolfgang Schauble. Një pako me eksploziv u gjet në Ministrinë e Financave dhe sipas njoftimit të policisë, pakoja i ishte drejtuar ministrit. Skaneri tregoi telat që dilnin nga nga pakoja e dyshimtë. Policia gjermane ka konfirmuar se “paketa e dyshimtë”, […]

‘WhatsApp’ do të rikthejë një prej funksioneve më të dashura

‘WhatsApp’ do të rikthejë një prej funksioneve më të dashura

Pasi ri dizajnoi plotësisht “Statuset,” aplikacioni popullor i komunikimit WhatsApp bëri të mundur ndarjen e videove, fotove dhe imazheve GIF njësoj si Snapchat Stories dhe Instagram Stories. Ato mund të pasuroheshin me emoji dhe shënime. Miqtë mund të reagonin ndaj statusve duke klikua rbutonin Reply, një përgjigje e cila dërgohej në formën e një mesazhi. […]

Ja kush është pasaporta më e fuqishme në Botë

Ja kush është pasaporta më e fuqishme në Botë

Le të jemi të sinqertë, duhet të jetë bukur të jesh një suedez. Ke shërbim shëndetësor falas, Universitete falas, pushime të gjata të paguara dhe pritshmërinë për jetëgjatësinë më të madhe në Europë. Por tanimë rezulton se kanë edhe një tjetër favor. Suedia ka Pasaportën më të fuqishme në botë, të paktën sipas një raporti […]

Dëshmia tronditëse e babait që përdhunoi të bijën e tij lesbike

Dëshmia tronditëse e babait që përdhunoi të bijën e tij lesbike

Një baba 54-vjecar ka përdhunuar vajzën e tij 16-vjecare pasi ajo i tregoi se ishte lesbike. Babai nuk e ka pritur aspak mirë prirjen seksuale të vajzës dhe ka reaguar me nervozizëm. Pasi e ka dhunuar disa herë dhe ka kryer marrëdhënie seksuale me të, shkruan Mirror. Pas denoncimeve ai ka dalë para gjykatës dhe […]

Pamje me dron, shihni vullkanin që po rrezikon edhe Shqipërinë (VIDEO)

Pamje me dron, shihni vullkanin që po rrezikon edhe Shqipërinë (VIDEO)

Kamerat e një droni kanë fiksuar aktivitetin e vullkanit Etna në Itali. Siç shihet nga pamjet, llava e nxehtë përfundon poshtë në pyjet me dëborë. Etna është vullkani më aktiv në Europë, pasojat e të cilit ndjehen natyrisht edhe në vendin tonë, ndonëse jemi mijëra kilometra larg. Sipas faqes së parashikimit të motit ‘Accuëeather’ shpërthimi […]